Fotograficznie, Z życia Azylu

Niedziela (17.03.2024 r.)

17 marca 2024

Biorąc pod uwagę codzienność w Azylu, truizmem jest stwierdzenie, że ostatnie tygodnie w Azylu były bardzo intensywne, ale…były.

Nasze wizyty u Doktora w marcu odbywają się inaczej niż zwykle – w środy i w czwartki, chociaż w pozostałe dni też z łatwością można nas spotkać w gabinecie weterynaryjnym.

W piątek 1 marca w Azylu gościliśmy ekipę Dzień Dobry TVN i pojawiliśmy się na żywi w programie.

Z tej okazji na Agrestową  zawitała szalona rodzina – Bałamutek, Bonita, Devinnete, Girflet, Skinny, Zoltan i Borowiaczek, który ze względów zdrowotnych dołączył do ekipy.

IMG_7949

IMG_7873

IMG_7935

W piątek 8 marca zawitaliśmy do Łowicza. Naszą interwencję w Łowiczu opisaliśmy na azylowym profilu na fb:

W dniu 8 marca 2024 r. przeprowadziliśmy kontrolę dobrostanu 5 królików z miejscowości Łowicz, o których sytuacji w ostatnich dniach informowało Łowickie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt.

Podczas przeprowadzonej kontroli stwierdziliśmy, że króliki są utrzymywane w nagannych warunkach, pozostających w sprzeczności z wymogami ustawy o ochronie zwierząt.

Z uwagi na szczególną sytuację życiową właścicieli zwierząt i jej nagłe pogorszenie w ostatnich dniach oraz deklarację właścicieli dotyczące zmiany warunków utrzymania zwierząt, zapewnienia królikom odpowiedniego pokarmu i wody, wykonania u królików szczepień ochronnych i zobowiązanie do wykonania we wskazanej przez nas lecznicy zabiegów kastracji, w dniu dzisiejszym odstąpiliśmy od odbioru zwierząt, wydając zalecenia pokontrolne, obwarowane terminami.

Termin najbliższej kontroli, od której zależy dalsze pozostawanie zwierząt u właścicieli, został już ustalony. Jest to termin krótki, ale jednocześnie wystarczający do realizacji wszystkich zaleceń, z wyłączeniem zabiegów kastracji.

W tym miejscu chcemy podkreślić, że w zakresie działań dotyczących wyżej wskazanych królików, nie współpracujemy z Łowickim Stowarzyszeniem Przyjaciół Zwierząt i mamy odmiennie stanowisko w tej sprawie.

W naszej ocenie bezdyskusyjnym jest, że priorytetem organizacji takiej jak nasza, jest udzielanie pomocy zwierzętom.

Jako organizacja wielokrotnie pomagaliśmy prywatnym królikom, a tym samym również ich właścicielom. Tego rodzaju pomoc jest jednak zasadna wówczas, gdy właściciele zwierząt są w stanie dzięki doraźnej pomocy (np. pomocy weterynaryjnej), zapewniać swoim zwierzętom odpowiednią opiekę. W przypadku zaś (abstrahując od przedmiotowej sprawy), gdy właściciele zwierząt nie są w stanie po otrzymaniu wskazówek, zmienić swojej dotychczasowej postawy i zadbać w odpowiedni sposób o dobrostan zwierząt lub gdy są osobami nieporadnymi życiowo, samymi wymagającymi stałej pomocy, naszym obowiązkiem jest podjęcie innych, adekwatnych do sytuacji działań. Naszym obowiązkiem – ani prawnym, ani moralnym, nie jest wykonywanie w stosunku do takich zwierząt obowiązków ich właścicieli. Obowiązkiem organizacji takiej jak nasza nie jest wyręczanie właścicieli zwierząt. Utwierdzanie właścicieli zwierząt w przekonaniu, że bez względu na ich ograniczone możliwości finansowe czy lokalowe, wystarczy „chcieć” i „kochać”, nie ma waloru edukacyjnego i nie jest dobre ani dla ludzi, ani dla zwierząt.

Dzisiaj należy Wam się aktualizacja.

Zgodnie z planem wczoraj, tj. w dniu 16 marca mieliśmy pojawić się w Łowiczu, aby sprawdzić czy cokolwiek się zmieniło. Dzisiaj będę mniej dyplomatyczna niż w zeszłotygodniowym wpisie na fb.

Niestety nie mogliśmy przeprowadzić kontroli warunków, w jakich przebywają króliki, ponieważ zostały zabrane i umieszczone w domu tymczasowym. Fascynujące w tej historii jest to, że tydzień wcześniej osoby z Łowickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt zrobiły wszystko, aby króliki zostały u swoich właścicieli, twierdząc, że właściciele wypełnią zalecenia, a my jesteśmy ludźmi pozbawionymi empatii, o wyzwiskach z kategorii „jesteście chorzy psychicznie” kierowanych w naszym kierunku nie wspomnę – jak widać nie tylko poziom świadomości dotyczący ochrony praw zwierząt, ale również tej kwestii jest w niektórych kręgach bardzo skromny.

Co prawda do osób ze Stowarzyszenia nie docierały żadne argumenty, dotyczące tego, że to właściciele zwierząt mają zapewnić im prawidłowe warunki i opiekę, a nie Stowarzyszenie, ale jak się okazało, nawet przy pomocy Stowarzyszenia właściciele nie byli w stanie tego zrobić i dlatego też wiedząc, że w tej sytuacji króliki zostaną przez nas niewątpliwie odebrane – termin 7 dni był terminem granicznym, Stowarzyszenie postanowiło ukryć króliki. Szczerze mówiąc spodziewałam się raczej, że chcąc pokazać nam, jak bardzo się mylimy, Stowarzyszenie w ciągu doby zmieni warunki, w jakich żyją króliki, tak, żeby wyglądało to ładnie chociaż na obrazku i aby wytrącić nam z ręki argumenty, pozwalające na odbiór zwierząt w trybie ustawy.  Okazało się jednak, że nie jest to możliwe, dlatego zwierzęta zostały przez Stowarzyszenie zabrane i umieszczone w domu tymczasowy, a post pokazujące to w jaki sposób Stowarzyszenie poprawiło warunki życia tych zwierząt, który pojawił się na profilu fb Stowarzyszenia, był (był, ponieważ został usunięty) najlepszym dowodem na to, że Panie ze Stowarzyszenia mają wyjątkowo ograniczone umiejętności wyciągania wniosków.

Wielkie słowa o empatii wobec ludzi i urażona duma okazały się ważniejsze niż zwierzęta, ale mam nadzieję, że osoby, które obserwują Stowarzyszenie, będą przyglądać się tej sytuacji, a my nie zamierzamy o tej sprawie zapomnieć, chociaż niestety nie mamy na wszystko wpływu i nie jesteśmy w stanie przebić się przez wszystkie ograniczenia –  z własnym możemy walczyć, z cudzymi nie.

Wczoraj rano nasza niezawodna, azylowa ekipa pojawiła się pod Gnieznem, aby zabezpieczyć biegające tam króliki.

Akcja nie była łatwa z uwagi na teren, ale wczoraj do Azylu przyjechały 3 króliki, a dzisiaj rano przed 7 – Ewelina z Łukaszem oraz Michalina z Krystianem pojawili się pod Gnieznem ponownie i złapali kolejne 3 króliki.

Nie wykluczamy, że w najbliższych dniach pojawi się jeszcze raz konieczność wyjazdu pod Gniezno – nie mamy 100% pewności, czy na miejscu było tylko 6 królików, czy jakieś się jeszcze ukryły. Zobaczymy.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję, m.in. Pani Oli, która na miejscu zaopiekowała się azylową ekipą ❤️

Wśród naszej 6 jest 5 samców i 1 samica. Wszyscy mieli mnóstwo kleszczy – dzisiejszy rekordzista 60…Przed ekipą badania kontrolne, w tym badania krwi badania kału, potem zabiegi kastracji (oby tylko).

W tym tygodniu pod naszą opiekę trafiła również Albina znaleziona w lesie pod Toruniem, Alma znaleziona pod samochodem w Łodzi oraz Armin i Erwin ze Schroniska dla Zwierząt w Olsztynie. Do Azylu z domu tymczasowego wrócić musieli też niestety Klakier i Jadzia.

Dzisiaj mamy dla Was też nieco inną niż zwykle, ale relację z naszych wizyt u Doktora.

Wizyta 14.03.2024 r.

Chochla – laparotomia, waga – 1,200 kg

Famina – zanik tkanki mięśniowej w dolnej części tułowia – specyficzna  budowa ciała, USG j. brzusznej  – bez zastrzeżeń, do kontrolnego badania krwi w zw. z wagą, szczepienie pomór rhd2, waga – 1,800 kg

Farba – stan zdrowia prawidłowy, szczepienie pomór rhd2, jest gotowa do zabiegu kastracji, waga – 1,800

Jotaro – kontrola po zabiegu laparotomii – bez zastrzeżeń, waga – 1,400 kg

Juhas – stan zdrowia prawidłowy, szczepienie pomór rhd2, waga – 1,400 kg

Mavena – USG j. brzusznej – złogi piasku w pęcherzu, nerki wyglądają prawidłowo, leczenie – 1 x dziennie fitolizyna, waga – 2,800 kg

Meeseeks – czucie w prawym skoku jest osłabione, ale zachowane, szczepienie pomór rhd2, waga – 3,600 kg

Naruto – stan zdrowia prawidłowy, szczepienie pomór rhd2, waga – 1,800 kg

Saga –  zabieg kastracji – liczne torbiele na jednym jajniku, waga – 2,800 kg

Sarastro – zabieg kastracji, kontrolne USG pęcherza – na dole wapienny mocz, ale bez kamieni, cd. podawania fitolizyny, waga – 1,700 kg

Sigrid – kontrola po zabiegu kastracji – bez odczynów, szczepienie pomór i myxomatoza, waga – 1,600 kg

Skuter – kontrola po zabiegu kastracji – bez zastrzeżeń, stan zdrowia prawidłowy, szczepienie pomór rhd2, waga – 1,500 kg

Tamino – górne i dolne zęby policzkowe rosną krzywo (3-) – wskazanie do RTG głowy, szczepienie pomór rhd2, waga – 1,700 kg

Vernon – kontrola po zabiegu kastracji – bez zastrzeżeń, szczepienie pomór rhd2, waga – 2,000 kg

Yara – stan zdrowia prawidłowy, szczepienie pomór rhd2, waga – 2,300 kg

Wizyta 13.03.2024 r.

Albina – stan zdrowia prawidłowy, szczepienie pomór i myxomatoza, waga – 2,500 kg

Armin – niedrożne kanaliki łzowej, zęby policzkowe – zła budowa koron, ale ścierają się dobrze – wskazanie do RTG i USG –   pomór i myxomatoza, waga – 1,300 kg

Borek – czysto w obu kanałach słuchowych – zakończenie leczenia, waga – 3,900 kg

Dotacja – stan zdrowia prawidłowy, szczepienie pomór i myxomatoza, waga – 1,600 kg

Erwin – blizny po 2-krotnych urazach prawej powieki, niedokrwistość – wit. B12, szczepienie pomór i myxomatoza, waga – 1,700 kg

Fazbear – stan zdrowia prawidłowy, waga – 2,100 kg

Huncwot – stan zdrowia prawidłowy, waga – 3,600 kg

Kredka – stan zdrowia prawidłowy, szczepienie pomór i myxomatoza, do kastracji w kwietniu, waga – 1,900 kg

Królowa – USG – delikatne złogi mineralne w pęcherzu, delikatne zmiany zwyrodnieniowe nerek i wątroby, waga – 2,300 kg

Madi – stan zdrowia prawidłowy, szczepienie pomór i myxomatoza, waga – 1,600

Malarka – odczyn poszczepienny po lewej stronie tułowia – do usunięcia przy okazji zabiegu kastracji, szczepienie pomór i myxomatoza, waga – 1,600 kg

Nietoperka – zapalenie aparatu przedsionkowego na skutek dalszego rozwoju procesu bakteryjnego lub encephalitozoonozy, wycofujemy penicylinę i wprowadzamy bactrim plus c.d. panacur, waga – 2,000 kg

Saga – ciąża urojona, poza tym stabilny stan zdrowia, waga – 2,800 kg

Sara – ząb policzkowy na dole po lewej stronie odrósł – docelowo do ekstrakcji, waga – 1,700 kg

Tola – stan zdrowia prawidłowy, szczepienie pomór i myxomatoza, waga – 3,300 kg

Żandarm – górne zęby policzkowe lekko się krzywią, ale ścierają się prawidłowo, USG – bez zastrzeżeń, waga – 1,700 kg

Wizyta 6.03.2024 r.

Borek – w lewym ucho brak ropnego stanu zapalnego, cd. leczenia, waga – 4,200 kg

Chochla – odczyn na mięśniach skóry, ale nie powinien objąć otrzewnej, cd. leczenia, waga – 1,200 kg

Famina – kontrola pozabiegowa – bez odczynów, szczepienie pomór i myxomatoza, waga – 2,000 kg

Huncwot – stan zdrowia prawidłowy…waga – 3,500 kg

Jotaro – kontrola pozabiegowa – bez zastrzeżeń, cd. leczenia, waga – 1,400 kg

Łucja – kontrola pozabiegowa (ekstrakcja nerki) – bez odczynów, szczepienie pomór rhd2, waga – 1,300 kg

Lolbit – kontrolne USG pęcherza – budowa nerek prawidłowa, lewa nerka – 2,95 cm x 1,54 cm, prawa nerka – 2,88 cm x 1,58 cm, macica niewyczuwalna palpacyjnie i niewidoczna na USG, szczepienie pomór rhd2, waga – 2,100 kg

Lusek – wydzielina ropna po prawej stronie j. nosowej – wskazanie do RTG głowy i ekstrakcji górnych zębów policzkowych, waga – 1,300 kg

Mavena – otłuszczenie narządów, poza tym stabilnie, szczepienie pomór i myxomatoza, waga – 2,900 kg

Polonez – stan zdrowia prawidłowy, waga – 1,500 kg

Sara – min. obrzęk tkanek po lewej stronie przy żuchwie, wskazanie do usunięcia zębów policzkowych po lewej stronie, odczyn poszczepienny  lewej stronie tułowia, oskrzela/płuca – czysto, krtań/tchawica – czysto, w j. nosowej czysto, cd. leczenia (sumamed), waga – 1,800 kg

Terry – rana po usunięciu ropnia zagoiła się prawidłowo – uległa naskórkowaniu, zakończenie leczenie, waga – 3,500 kg

Tina – w j. nosowej czysto, krtań/tchawica – czysto, oskrzela/płuca – czysto, kichanie raz dziennie, cd. leczenia (sumamed przez 7 dni i dwie dawki draxxinu), waga – 3,600 kg

Saga – być może początek stanu ropnego w lewym stawie skokowym – do obserwacji, szczepienie pomór rhd2, waga – 2,900 kg

Sarastro – dolne zęby policzkowane rosną krzywo, kontrolne USG pęcherza – na dole pęcherza mocno wapienny mocz, ale brak złogów w pęcherzu, dużo lepsza budowa ciała, pomór i myxomatoza, waga – 1,700 kg – idealna!

Skyler – j. nosowa bez porównania lepiej – brak ropnej wydzieliny, oskrzela/płuca – dość czysto, lewa gałka oczna nie jest zajęta stanem zapalnym, problemem jest tylko bardzo silny obrzęk powiek i trzeciej powieki lewego oka – trzeba zabezpieczyć oko przed urazami mechanicznymi – oponka zamiast kołnierza, bez ważenia

Squanchy – ropna wydzielina w j. nosowej, krtań/tchawica – czysto, oskrzela/płuca – czysto, leczenie – ceporex co 12 h, waga – 3,300 kg

Wyoming – kontrola pozabiegowa – wyczuwalny ok 2 cm kikut macicy, ale bez bolesności – do obserwacji, szczepienie pomór i myxomatoza, waga – 3,700 kg

Yua – kontrola pozabiegowa – bardzo wyraźne szwy na otrzewnej – do obserwacji, poza tym bez odczynów, dolny siekacz odrasta + małe, górne siekacze – do usunięcia, pomór rhd2, waga – 1,800 kg

Zadra – górne zęby policzkowe po prawej stronie do ekstrakcji – wskazanie do RTG głowy, waga – 5,100 kg

Wizyta 27.02.2024 r.

Duplo – stan zdrowia prawidłowy, szczepienie pomór rhd2, waga – 1,8700 kg

Idaho – przyspieszona akcja serca, brak tachykardii i arytmii, waga – 5,300 kg

Jotaro –  w badaniu palpacyjnym wyczuwalne drobne bobki, w badaniu USG – w okolicy prawej nerki zmiana 2×2 cm, może to być ropień, nowotwór lub jakaś tkanka, wskazanie do laparotomii, podczas zabiegu wyrodniałą wątrobą, bardzo silne otłuszczenie otłuszczenie, ta zmiana okazała się tłuszczem, waga – 1,500 kg

Łucja – kontrola pozabiegowa (ekstrakcja nerki) – bez odczynów, szczepienie pomór rhd2, waga – 1,300 kg

Mavena – bardzo silne otłuszczenie narządów, wyczuwalna powiększona wątroba, w jelitach wyczuwalne niewielkie bobki, poza tym w badaniu palpacyjnym stan zdrowia stabilny, waga – 2,900 kg

Mikasa – stan zdrowia prawidłowy, szczepienie pomór rhd2, waga – 1,700 kg

Milkyway i Reesees – stan zdrowia prawidłowy, szczepienie pomór rhd2, waga – 1,200 kg/1,700 kg

Redlinek – stan zdrowia prawidłowy, szczepienie pomór rhd2, waga – 1,400 kg

Żandarm – stan zdrowia prawidłowy, szczepienie pomór rhd2, waga – 1,700 kg

Wizyta 26.02.2024 r.

Bean – po zabiegu – bez zastrzeżeń, szczepienie pomór rhd2, waga – 1,100 kg

Borek – ropa w lewym kanale słuchowym, ale bez infekcji aparatu przedsionkowego, leczenie ogólne i miejscowe – penicylina plus antybiotyk do ucha, waga – 3,900 kg

Chochla – po zabiegu – otrzewna trzyma się, ale jest reakcja zapalna ze strony tkanki podskórnej, cd. leczenia, niedowaga – 1,200 kg

Fazbear – krawędzie dolnych zębów policzkowych lekko zaostrzone w kierunku języka, ale bez wskazania do korekty, USG – bez zastrzeżeń, szczepienie pomór rhd2, waga – 2,200 kg

Kaya – przy żuchwie czysto, w j. ustnej ślad wydzieliny ropnej w zębodołach, w j. brzusznej bez zastrzeżeń, cd. penicyliny, waga – 1,700 kg

Lusek – w j. ustnej bez zastrzeżeń, stabilnie, waga – 1,200 kg

Nietoperka – stabilnie, cd. penicyliny, ale odstawiamy marbovet, waga – 2,000 kg

Paddington – stan zdrowia prawidłowy, szczepienie pomór rhd2, waga – 3,900 kg

Pierrot – stan zdrowia prawidłowy, waga – 1,600 kg

Terry – rana goi się prawidłowo, powstał strup, brzegi się odbudowują, rana nie jest zanieczyszczona, cd. leczenia, waga – 3,400 kg

Zadra – w j. ustnej górny ząb policzkowy po lewej stronie bardzo mocno przerasta, brak ropy, w j. brzusznej bez zastrzeżeń, waga – 5,000 kg

Poza tym tylko przez 2 tygodnie marca wykonaliśmy wśród Azylantów 21 badań krwi, niezliczone badania kału i kontrole/szczepienia podczas naszych wtorkowych/piątkowych wizyt. W ostatnich tygodniach w lecznicy Dino-Vet zabiegom kastracji zostali poddani kolejni podopieczni Azylu.

Przy okazji będziemy bardzo wdzięczni za wsparcie naszej najnowszej zbiórki na pokrycie kosztów badań krwi ❤️

We wtorek czekają nas kolejne badania i kolejne wydatki.

DSC00230

DSC00257

DSC00365

DSC00277

DSC00149

DSC00307

DSC00153

DSC00368

DSC00174

DSC00222

DSC00281

DSC00154

DSC00299

DSC00308

DSC00167

DSC00161

DSC00170

DSC00178

DSC00304

DSC00233

DSC00291

DSC00261

DSC00302

DSC00298

DSC00190

DSC00377

DSC00195

DSC00237

DSC00191

DSC00263

DSC00327

DSC00344

DSC00169

DSC00348

DSC00314

DSC00164

DSC00360

DSC00339

DSC00363

DSC00264

DSC00272

DSC00192

DSC00382

DSC00389

DSC00274

DSC00171

DSC00227

DSC00196

DSC00180

DSC00282

DSC00361

DSC00271

DSC00185

DSC00289

DSC00183

DSC00292

DSC00216

DSC00362

DSC00321

DSC00294

DSC00220

DSC00331

DSC00401

DSC00329

DSC00346

DSC00318

DSC00214

DSC00203

DSC00409

DSC00249

DSC00218

DSC00393

DSC00173

DSC00394

DSC00234

DSC00204

DSC00246

DSC00207

DSC00198

DSC00399

DSC00316

DSC00212

DSC00410

DSC00211

cdn.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*