Fotograficznie, Z życia Azylu

Sobota (6.01.2024 r.)

7 stycznia 2024

Początek roku okazał się dla bardzo intensywny.

Już podczas pierwszej poświątecznej wizyty u Doktora we wtorek wieczorem odbyłī się cztery poważne zabiegi.

Zadra ma za sobą zabieg usunięcia dwóch ropni, umiejscowionych w okolicy krtani/tchawicy i gardła.

IMG_3949

Jeden ropień był dość duży i kształtem przypominał jajko. Został on usunięty w całości. Drugi ropień był podłużny i jak się okazało wychodził zza gardła, przez co jego usunięcie nastręczyło ogromnych trudności i z uwagi na lokalizację nie było możliwe w 100%.

IMG_3967

IMG_3985

IMG_3984

IMG_3988

Mimo inwazyjności zabiegu Zadra dość szybko doszła do siebie, ale niestety wygląda na to, że w poniedziałek czeka ją zabieg, ponieważ u Zadry pojawił się kolejny ropień, który jak się wydaje może znowu wychodzić zza gardła.

Kaya we wtorek przeszła zabieg oczyszczania ropnia, który rozwinął się w łuku żuchwy.

IMG_3989

Podczas wtorkowego zabiegu nie było potrzeby usuwania zębów policzkowych, ponieważ Kaya w ciągu ostatnich kilku miesięcy Kaya przeszła zabiegi ekstrakcji wszystkich zębów policzkowych. 

IMG_4008

Ogólna kondycja Kayi nie budzi zastrzeżeń, ale rana po ropniu wymaga oczyszczania.

Blaise we wtorek pojawił się na rutynowej kontroli, której jest poddawany średnio raz w tygodniu z uwagi na problemy stomatologiczne i regularne zabiegi – ostatni w listopadzie.

IMG_3950

Podczas badania okazało się, że w j. ustnej nie ma ropy ani ziarniny, ale za to jeden z zębów policzkowych żuchwy po lewej stronie dosłownie „położył się” na dziąśle i trzeba go jak najszybciej usunąć. Ostatecznie ekstrakcji zostały poddane po dwa zęby policzkowe żuchwy po lewej  i po prawej stronie oraz jeden ząb policzkowy szczęk po lewej stronie.

IMG_4018

Po zabiegu Blaise czuje się dobrze, ale ponieważ czasami po kilku dniach pojawiają się komplikacje, np. stan zapalny, który skutkuje zwiększonym ślinieniem się, zachowujemy czujność. Elementem profilaktyki u królików pozabiegowych lub przewlekle chorych jest chociażby regularne – dwukrotnie w ciągu dnia – mierzenie temperatury ciała.

Laguna, która od czerwca 2023 r. przebywa pod opieką Ani w tzw. domu tymczasowym (czyt. raczej nie spodziewamy się jej powrotu do Azylu) przeszła zabieg ekstrakcji prawego oka. Niestety po ponad 1,5 roku zwycięskiej walki o oczy Laguny, sytuacja z prawym okiem pogorszyła się na tyle (od wielu tygodni oko było zajęte silnym stanem zapalnym), że jedynym wyjściem było jego usunięcie.

IMG_4028

Rekonwalescencję po zabiegu Laguna przechodzi bezproblemowo.

W środę zabiegi przeszli kolejni Azylanci, mieszkający u wolontariuszy Azylu – Zubi (usunięcie siekaczy) i Baks (wyszycie kanałów słuchowych).

Iga we wtorek miała kolejne kontrolne USG klatki piersiowej. W j. opłucnej tym razem nie było żadnych płynów, a Iga nie podpadała oddechowo, dlatego też z uwagi na to, że furosemidum (lek ściągający płyny) nie jest obojętne dla pracy nerek,  zdecydowaliśmy się ograniczyć jego podawanie u Igi do jednej dawki dziennie.

IMG_3998

Niestety już w czwartek wieczorem wróciliśmy do podawania furosemidum dwa razy dziennie, ponieważ Iga poczuła się gorzej. Co prawda przyzwyczailiśmy się już do tego, że Iga jest coraz mniej sprawna ruchowo i regularnie „zawiesza się”, ale w czwartek wieczorem była osowiała – leżała z głową w misce z wodą i nie irytowała się na otoczenie, nie miała apetytu i gorzej oddychała.

Po nocy spędzonej w inkubatorze stan Igi wrócił do normy, ale wiemy, że tego typy sytuacje niestety mogą zdarzać się coraz częściej.

Nietoperka czuje się dobrze, ale niestety z głębi ucha środkowego zarówno po lewej, jak i po prawej stronie wydostaje się ropa. Jej jej niedużo, ale w najbliższym czasie Nietoperkę czeka zabieg wyszycia kanałów słuchowych – cd. leczenia po przebytym w marcu zeszłego roku zabiegu usunięcia kanałów pionowych. 

IMG_3953

Plece cały czas boryka się z problemami z apetytem i  układem pokarmowym. Poza tym doczyszczamy ranę pozabiegową po usunięciu ropnia i walczymy z katarem. Oby tylko nie było potrzeby przeprowadzenia u Plece kolejnego zabiegu.

IMG_4020

Skyler do sobotniego poranka czuła się dobrze. W ostatnich tygodniach nam się ją ustabilizować. Co prawda w j. nosowej pojawiła się znowu ropa, ale Skyler dopisywał zarówno apetyt, jak i dobry nastrój. Wróciła też do swojej prawidłowej wagi.

IMG_3991

Przed wczoraj u Skyler pojawił się stan zapalny w lewym oku, a dzisiaj rano Skyler miała gorączkę (40,1 st.), trudności z oddychaniem i problemy z utrzymaniem równowagi. Po wprowadzeniu dodatkowych leków jej stan się ustabilizował, ale nadal jest daleki od tego, co chcielibyśmy obserwować. Skyler wciąż ma pewne problemy z równowagą i niewielki apetyt.

Squanchy czuje się dużo lepiej. Odbił z wagą, ma też świetny humor. Zmiany na dziąsłach utrzymują się, ale w najbliższych dniach będziemy je jeszcze obserwować i w zależności od sytuacji podejmiemy decyzję o zabiegu.

IMG_3996

Emzetka, Fibula i Pasja kontrolę po przebytych ostatnio zabiegach kastracji przeszły bez zastrzeżeń.

Fibula

IMG_3958

Emzetka

IMG_3965

Pasja

IMG_3959

W tym tygodniu Fleeb, Gupik, Meeseeks, Mieczyk oraz Gapik, Nat i Złośnik zostali zaszczepieni na pomór rhd2, Terry i Spacebeth otrzymali 1. dawkę szczepionki przeciwko pasterelozie, a Aza, Emzetka, Enfaktis, Juhas, Murdoc, Pasja, Polonez i Redlinek (króliki z interwencji pod Radzyminem z 25.11.2023 r.) oraz Łucja na pomór i myxomatozę.

IMG_2482

IMG_2484

IMG_2466

IMG_2487

IMG_2475

IMG_2457

Na pomór i myxomatozę zaszczepiony został również Tamino, który został zabezpieczony w grudniu na terenie Łodzi przez naszą niezawodną łódzką ekipę, a w zeszłą niedzielę przyjechał do Torunia.

IMG_2470

Poza tym w piątek na zabiegi kastracji do lecznicy Dino-Vet w Solcu Kujawskim pojechali Fuzbear, Korvo, Naruto i Tina, a u Borka i Lolka konieczne było wykonanie RTG.

Borek obecnie porusza się bez problemów, ale w przeszłości przeszedł złamanie w lewym stawie kolanowym, co ma wpływ na sposób w jaki stawia lewy skok, a u Lolka pojawił się niewidoczny na pierwszy rzut oka delikatnie trzeszczenie i obrzęk w lewym stawie łokciowym – w tym przypadku nie wykluczamy, że mamy do czynienia z tworzącym się stanem ropnym.

Borek

IMG_4013

Lolek

IMG_4014

W piątek około południa do Azylu został przyniesiony dziki królik, znaleziony na ulicy, najprawdopodobniej po potrąceniu przez samochód. Mały krwawił i miał nieco ponad 35 st. temperatury.

Od wielu lat nie przyjmujemy do Azylu dzikich królików, ani też zajęcy, odsyłając je od razu do ośrodków dla dzikich zwierząt (wszystko z uwagi na obawy dotyczące chorób wirusowych, które mogą występować bezobjawowo), ale w tym przypadku musieliśmy udzielić mu pierwszej pomocy.

w piątek 

image000000 3

Popuś (nie wiem, czy chcę wiedzieć, jaka jest geneza tego wybitnie nieazylowego imienia ) natychmiast trafił do gabinetu weterynaryjnego. Okazało się, że nie doszło u niego do uszkodzenia kręgosłupa ani rdzenia kręgowego, a problem stanowi pęknięta miednica. Mały został zabezpieczony przeciwbólowo, otrzymał też cyklonaminę na wypadek pojawienia się wewnętrznego krwawienia. Po kilku godzinach udało się ustabilizować temperaturę jego ciała. Dzisiaj w nocy chłopak zaczął jeść.

Mamy nadzieję, że w najbliższych dniach stan małego będzie się poprawiał i uda nam się znaleźć dla niego najlepsze miejsce, uwzględniające jego potrzeby. W tej chwili robimy wszystko, aby ograniczyć do minimum wszystkie bodźce z zewnątrz, które mogłyby go stresować. Chłopak potrzebuje przede wszystkim spokoju i jak najmniejszego kontaktu ze światem zewnętrznym.

dzisiaj

IMG_4397

IMG_4391

Justyna (Sprawne Łapy Fizjoterapia Zwierząt) bardzo dziękujemy za pomoc! ❤️

Wraz z początkiem nowego roku szczęście uśmiechnęło się do Kory, która wczoraj pojechała do nowego domu, za co bardzo dziękujemy! To jednak nie wszystko.

We wtorek Azyl opuścili Faworka i Vasyl oraz Czesia – wszyscy zamieszkali w najlepszych azylowych rękach – Faworka i Vasyl u Julii, a Czesia u Marysi – dziewczyny ❤️

DSC09014

DSC09096

DSC09052

DSC09073

DSC09017

DSC09055

DSC09068

DSC09023

DSC09027

DSC09034

DSC09124

DSC09037

DSC09106

DSC09097

DSC09042

DSC09065

DSC09049

DSC09076

DSC09050

DSC09119

DSC09053

cdn.

 

 

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*