Fotograficznie, Z życia Azylu

Piątek (6.08.2021 r.)

6 sierpnia 2021

Lety jest młodym królikiem hodowlanym. Została znaleziona na ulicy i zabezpieczona – Pani Weroniko dziękujemy, a dzisiaj przyjechała do Azylu.

IMG_9962

Lety ma paraliż tylny łap, ale wygląda też na to, że problem nie dotyczy wyłącznie kończyn, ale również pęcherza. Poza tym Foxy  ma tzw. ziejący odbyt, z którego zresztą wydostaje się mnóstwo nicieni Pasaralusa (czy w kale jest coś jeszcze, zobaczymy po badaniach).

Jutro Lety zbada Doktor.

Dzisiaj pod naszą opiekę trafiła też kilkuletnia Felicja.

IMG_9968

Felicja dwa dni temu przestała jeść. Dzisiaj trafiła do gabinetu wet. z temperaturą 35 st. (temp. wstrząsowa) i potężnym wzdęciem. I już tam została. Było bardzo źle, ale kiedy późnym popołudniem odbierałyśmy ją z gabinetu, miałyśmy małą nadzieję, że jednak się uda, że zostanie z nami na dłużej. Godzinę później mała odeszła.

Jutro wykonamy sekcję zwłok.

Felicja przez wiele lat miała dom i opiekunów. Dzisiaj straciła dom i odeszła na naszych rękach, a nie rękach osób, z którymi przeżyła całe swoje życie.

Żegnaj Malutka.

***

Wczoraj pod naszą opiekę trafiły dwie nowe podopieczne, oddane przez właścicieli.

Maika ma około 5 lat. Jest królikiem stomatologicznym. W j. ustnej jest bardzo źle. Po lewej stronie dolne zęby są niemal niewidoczne, a górne bardzo przerośnięte. Po lewej stronie żuchwy u Maiki jest też już wyczuwalne wyraźnie zniekształcenie kości.

IMG_9881

Przed nami: badanie kału, krwi i RTG głowy, a potem zabieg/-i.

Pixi jest kilkumiesięczną, zdrową samicą.

IMG_9853

Poza tym wydarzyło się dużo więcej.

Beza ostatni tydzień spędziła w klatce, ponieważ tydzień temu pojawił się u niej problem z prawą łapą, którą nadwyrężyła. Na szczęście po tygodniu ograniczeń wszystko wróciło do normy.

IMG_9844

Bianka, która przyjechała do nas kilka dni temu z Grudziądza, ma kokcydiozę.

IMG_9584

Boski w ostatnich dniach czuje się lepiej. Zaczął lepiej jeść – nie jak ostatnio przede wszystkim ze strzykawki, jest też bardziej aktywny. Z uwagi na problemy ze stawami do leczenia Boskiego wprowadziliśmy wczoraj terapię kwasem chialuronowym – 6 zastrzyków w odstępach 1 tygodnia.

IMG_9909

Carly kontrolę zaliczyła bez większych zastrzeżeń. Carly ma delikatne zgrubienie w miejscu szycia po zabiegu, ale nic nie powinno się już wydarzyć. Kikut macicy ok. Echo serca – 2. raz kontrolne (Carly zawsze wyjątkowo nerwowo oddycha podczas wizyty) nie wykazało nieprawidłowości.

IMG_9855

Cieszek w przyszłym tygodniu zostanie wykastrowany. Póki co w prawym uchu nie widać ropy – miejmy nadzieję, że problem udało się przygasić na dłużej.

IMG_9880

Harnaś oddechowo lepiej, ale oko gorzej. Silnie łzawi, jest obrzękłe. Nie mamy zbyt dużo czasu na decyzję o zabiegu. To kwestia jutra, może poniedziałku. Chcielibyśmy tego uniknąć, bo dla Harnasia z uwagi na płuca narkoza to gigantyczne ryzyko, ale pewnych rzeczy nie przeskoczymy. Póki co wczoraj Harnaś otrzymał zagałkowo gentamycynę.

IMG_9917

Harold ma za sobą zabieg udrożnienia kanalików łzowych ( w tym lewego silnie ropnego) i kastracji.

IMG_9914

Mimo kardiomiopatii i naszych obaw, wszystko odbyło się spokojnie.

IMG_9916

Ilja stabilnie. Rana po usunięcia ropnia goi się dobrze. Jest otwarta i nie wygląda szałowo, ale to nie jest problem.

IMG_9876

Muszka oddechowo bez rewelacji, ale mamy inny problem. Muszka ma padaczkę, a dzisiejszy atak w Azylu utwierdził nas w tym w 100% – przewróciła się, miała drgawki i szczękościsk. Dla jej serca to katastrofa.

IMG_9896

Maestro w poniedziałek czeka zabieg ekstrakcji części zębów i udrożnienia kanalika łzowego – sytuacja jest chwilowo w miarę stabilna dzięki penicylinie.

IMG_9596

Pasika Pierwszego czeka jutro kolejna operacja. Sytuacja wygląda bardzo poważnie. Mieliśmy nadzieję, że to wszystko nie potoczy się w takim tempie, ale pęcherze jest ewidentnie unieruchomiony – zrośnięty z powłokami brzusznymi, oby nie z jelitami…Pojawiła się też ropa.

IMG_9846

Jeszcze rano Pasik czuł się bardzo dobrze, ale dzisiaj ma już mniejszy apetyt. Wydala mocz, ale napina się, sika rzadziej niż powinien. Potwornie się martwimy.

Pasik Drugi ok. Po wyczynie sprzed tygodnia wszystko goi się prawidłowo i oby tak zostało.

IMG_9920

Sam w porównaniu z poniedziałkiem lepiej. W jelitach brak stanu zapalnego. Układ pokarmowy pracuje prawidłowo, a Sam ma ładny apetyt.

IMG_9587

Skye poza niedowładem tylnych łap i deformacją kręgosłupa (efekt urazu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa) ma również niestabilną rzepkę w prawej, tylnej łapie. Mimo wszystko mamy nadzieję, że będzie sobie dobrze radzić. W tej chwili ograniczanie jej ruchu nie ma już sensu. Ważne jest, żeby się ruszała i ćwiczyła mięśnie.

IMG_9842

Theo wymaga stymulacji pracy nerek z uwagi na bezmocz.

IMG_9593

Zuma czuje się dość dobrze. Jej układ pokarmowy pracuje lepiej, ale martwi nas to, w jaki sposób wydala mocz. Zuma ma zdeformowane – zakryte wargi sromowe, przez co wydalanie moczu jak się wydaje jest utrudnione. Poza tym widać u niej asymetrię zębów po prawej stronie.

IMG_9859

Maluchy (azylowe przedszkole) stabilnie. Z uwagi na Goomiego czekamy jeszcze 2 tygodnie i szczepimy na pomór i myxomatozę.

IMG_9883

IMG_9888

IMG_9885

IMG_9891

cdn.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*