Z życia Azylu

Wtorek (24.10.2023 r.)

24 października 2023

Tuptak trafił  pod naszą opiekę wczoraj po tym, gdy w niedzielę stracił apetyty i okazało się, że ma ropień. Po wczoraj wizycie u Doktora wiemy, że jest to ropień pochodzenia stomatologicznego lub też związanym z węzłami chłonnymi – dość niespecyficzny, dlatego zaplanowane na jutro badanie RTG powinno pomóc w wyjaśnieniu sprawy.

IMG_7829

Poza tym u Tuptaka wyczuwalna jest powiększona wątroba i obecny jest świerzbowiec uszny.

IMG_7827

Jutro poznamy wyniki badania krwi Tuptaka.

Gumiś przeszedł wczoraj zabieg amputacji prawego skoku oraz korekty zębów policzkowych.

IMG_7874

Zabiegi udało się przeprowadzić w premedykacji, bez podawania pełnej narkozy, która mogłaby być dla niego zbyt dużym obciążeniem.

IMG_7892

Gumiś jeszcze rano było osłabiony, ale w tej chwili jego stan jest już stabilny.

Kaya ma za sobą zabieg oczyszczenia zębodołów po prawej stronie żuchwy i szczęki oraz usunięcia 3 odrastających zębów policzkowych. Kość żuchwy po prawej stronie jest przebudowana, ale Kaya nie ma przetoki do j. ustnej.

IMG_7833

Poza tym okazało się, że u Kayi mamy do czynienia z wirusowym zapaleniem języka. Podczas kontroli w czwartek język był czysty, a wczoraj widoczne były na nim wyraźne zmiany. W związku z tym dodatkowo do leczenia Kayi wprowadziliśmy lek przeciwwirusowy, aby problem nie rozprzestrzenił się dalej.

IMG_7859

Missandei przeszła wczoraj zabieg usunięcia sutka, objętego stanem ropnym oraz korekty zębów policzkowych. Na tym etapie nie zdecydowaliśmy się na ekstrakcję kolejnych zębów.

IMG_7863

Barwinek nie miał wczoraj lekkiego wieczoru u Doktora, chociaż w gruncie rzeczy wizyta przyniosła mu niespodziewaną ulgę.

IMG_7879

Do wczoraj wysięk ropny u Barwinka dotyczył tylko prawej strony j. nosowej, ale popołudniu Barwinek zaczął pokichiwać i ropa pojawiła się także po lewej stronie. Bardzo mało prawdopodobne wydawało się, że nagle doszło do zwykłej infekcji. Wszystko wskazywało raczej na to, że ropa doprowadziła do perforacji przegrody nosowej i stąd ropa również po lewej stronie.

IMG_7880

Tak czy inaczej zgodnie z planem podczas wizyty Doktor poszerzył przetokę w kości szczęki po prawej stronie – wszystko po to, aby łatwiej było ją przepłukiwać i aby wydzielina nie gromadziła się w j. nosowej. Jak ogromne było nasze zaskoczenie, kiedy po poszerzeniu przetoki, podczas jej oczyszczania Doktor wyciągnął dwa naprawdę duże fragmenty zmienionych ropnie tkanek – fragmenty tak duże, że przypominały gazik i trudno było sobie wyobrazić to, jakim cudem to wszystko mieściło się w j. nosowej…Z drugiej strony jak bardzo to wszystko musiało utrudniać Barwinkowi oddychanie przez j. nosową?

Po usunięciu w/w tkanek Barwinek w ciągu chwili zaczął lepiej oddychać. Co prawda katar nadal się utrzymuje, ale Barwinek nie ma już duszności i na pewno wczorajsze działania przyniosły mu ulgę.

Chłopak jest naprawdę dzielny i czuje się dobrze. A jaki Doktor był dumny ze stanu jego j. brzusznej!

Blaise wczoraj stresował nas spadkami temperatury. Obecnie sytuacja jest stabilna, w j. ustnej jest czysto, a Blaise ma piękny apetyt, ale musimy go też obserwować uważnie pod kątem wagi, ponieważ w ciągu tygodnia schudł 200 gramów. W najbliższym czasie Blaisa na pewno czeka kontrolne badanie krwi, a póki co wprowadzimy mu profilaktycznie terapię ornipuralem, tym bardziej, że w dalszej kolejności. musimy zrobić porządek z przerastającymi zębami policzkowymi po prawej stronie żuchwy i szczęki.

IMG_7873

Elaine wczoraj rano miała obniżoną temperaturę. Potem sytuacja się ustabilizowała. Mała ma ładny apetyt i jej układ pokarmowy pracuje dobrze, ale w ciągu tygodnia Elaine schudła 100 gramów i tak jak już wspominałam, coś jest „nie tak”.  Jutro poznamy wyniki badania krwi Elaine.

IMG_7897

Oregon bez zmian. Obserwujemy z nadzieją, że chociaż on się nad nami zlituje.

IMG_7901

Płachetka bardzo nas martwi. W weekend zaniepokoiło nas to, że zaczęła tracić na wadze, chociaż jej zachowanie nie podpadało. Wczoraj klatka Płachetki po nocy była zalana moczem i chociaż wieczorem w badaniu klinicznym nic poza wagą nie odbiegało od normy, dzisiaj Płachetka czuje się dużo gorzej. Z niecierpliwością czekamy na wyniki badania kału i wyniki badania krwi.

IMG_7856

Walter postanowił, że nie możemy mieć zbyt lekko i w jego oczodole zaczęła gromadzić się ropa. Póki co mimo dostępu powietrza, regularnego oczyszczania i wprowadzenia penicyliny, sytuacja nie zmienia się na lepsze. Na szczęście nie przekłada się to na samopoczucie Waltera i oby tak zostało.

IMG_7866

Yua po zabiegu ekstrakcji siekaczy czuje się bardzo dobrze, ale tak jak wspominałam, kicha, dlatego do jej leczenia musieliśmy wprowadzić dodatkowy antybiotyk.

IMG_7472

Arkansas kontrolę po zabiegu kastracji zaliczył bez zastrzeżeń i został zaszczepiony na pomór rhd2.

IMG_7838

Beta i Sigma kontrolę po zabiegu kastracji zaliczyły na 5 i zostały wczoraj zaszczepione na pomór rhd2.

Beta

IMG_7847

Sigma

IMG_7841

Fibula została wczoraj zaszczepiona 1. dawkę szczepionki na pasterelozę.

IMG_7840

Nori ma za sobą kontrolę po kastracji i 1. dawkę szczepionki przeciwko pasterelozie.

IMG_7832

Poza Tuptakiem, Płachetką i Elaine na kontrolne badanie krwi dzisiaj pojechały też Alicent, Devinnete, Girflet, Skinny i Tibia.

Jutro czeka nas badanie RTG u Alicent, Baksa, Tuptaka i Westwooda, a wieczorem wizyta u Doktora, kolejne kontrole, zabiegi, oceny zdjęć RTG jeszcze z poprzedniego rzutu, a niemal co tydzień wykonujemy RTG u kilku królików..

Dobranoc!

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*