Fotograficznie, Z życia Azylu

Sobota (15.10.2022 r.)

15 października 2022

Za nami kolejny aktywny tydzień, wypełniony niemal codziennie wizytami w gabinecie weterynaryjnym.

Kontrole u królików, które przeszły ostatnio zabiegi stomatologiczne, przyniosły pozytywne informacje.

Zadra po kilku tygodniach rekonwalescencji po zabiegu w tym tygodniu wróciła do Azylu. Co prawda wciąż kontynuujemy u niej podawanie penicyliny, co jest uzasadnione z uwagi na to, że ropa przez dłuższy czas drążyła kość żuchwy, ale stan Zadry w tej chwili można ocenić jako bardzo dobry.

IMG_3705

miesiąc temu 

IMG_0436

IMG_0430

W j. ustnej jest czysto – nie ma ziarniny, ropy ani nadmiaru śliny. Zewnętrzna przetoka zamknęła się, a o tym, że u Zadry mieliśmy do czynienia z ogromnym ropniem przypomina obecnie jedynie zniekształcenie żuchwy wyczuwalne podczas badania.

Zadrę rozpiera energia. Za jakiś czas pomyślimy u niej o szczepieniu na pomór i myxomatozę oraz o zabiegu kastracji.

Oda podobnie jak Zadra wróciła w tym tygodniu do Azylu. W j. ustnej po zabiegu usunięcia siekaczy oraz zębów policzkowych po lewej stronie jest czysto.

IMG_3741 2

Mamy nadzieję, że w niedługim czasie u Ody uda nam się przeprowadzić zabieg kastracji, po którym Oda ma szansę trafić do nowego domu…

Być może w przyszłości u Ody będzie konieczne przeprowadzenie zabiegu ekstrakcji zębów policzkowych po prawej stronie, ale póki co sytuacja jest stabilna i nie ma wskazania do kolejnego zabiegu.

Binki w perspektywie 1-1,5 miesiąca czeka zabieg usunięcia zębów policzkowych i węzłów chłonnych po prawej stronie. Po ostatnim zabiegu Binki doszła  do siebie. Binki ma ładny apetyt i chociaż jej menu to jak w przypadku Ody głównie rodicare instant, je samodzielnie. Dziewczyna ma też bardzo dobry humor i pokazuje charakterek.

IMG_3739

***

Alicent w czwartek przeszła zabieg usunięcia dolnych i górnych zębów policzkowych po prawej stronie.

IMG_3825 2

W poniedziałek Alicent czeka wizyta kontrolna.

W przyszłości trzeba będzie na pewno przyglądać się uważnie również zębom policzkowym po lewej stronie, zobaczymy też jak będą ścierać się siekacze.

Alicent jest jeszcze dokarmiania ze strzykawki, ale co ciekawe chociaż sama nie chce jeść ani granulatu ani rodicare instant, zaczęła podjadać siano.

Artie w poniedziałek wybiera się na wizytę kontrolną do Doktora, ale po ponad tygodniu od zabiegu usunięcia zębów czuje się dobrze. Zaczął jeść samodzielnie i co prawda tak jak koleżanki gustuje głównie w rodicare instant, ale grunt, że nie jest przyssany do strzykawki 😉

IMG_3242 2

Przed zabiegiem u Artiego było w j. ustnej tyle śliny i ropy, że trudno było ocenić stan zębów, ale miejmy nadzieję, że sytuacja uległa znacznej poprawie. W niedługiej perspektywie Artiego czeka jeszcze zabieg usunięcia zębów policzkowych po lewej stronie oraz siekaczy.

W przetoce zewnętrznej (u Artiego doszło do powstania ropnia przy żuchwie, który przed przyjęciem do Azylu był rozcinany i oczyszczany z zewnątrz ) jest czysto.

Bernie jak to Bernie, je i dużo śpi. Martwi nas jego wydolność oddechowo – krążeniowa, która jest daleka od ideału. Poza tym mimo, że skoki Berniego wyglądają już o niebo lepiej, nie są zaczerwienione ani obrzękłe, na lewym skoku Berniego pojawiła się ropa. Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania pododermatitis u Berniego, obawialiśmy się takiego rozwoju sytuacji. Zobaczymy jak rozwinie się sytuacja i jak będzie przebiegać leczenie.

IMG_3810

Gatek w tym tygodniu przeszedł zabieg korekty zębów, a przy okazji (na szczęście!) został wykastrowany…- lista jego ofiar w Azylu jest dość długa.

IMG_0543

Jaskierka czuje się bardzo dobrze, ale niestety na naszej drodze znowu pojawiły się komplikacje. W dolnej części rany u Jaskierki pojawił się odczyn, który sięga wgłąb j. brzusznej i biorąc pod uwagę historię Jaskierki najprawdopodobniej zdecydujemy się na zabieg laparotomii.

IMG_3788

Jupiter został w tym tygodniu wykastrowany.

IMG_3974

Kastor cały czas boryka się z problemami z okiem. Kanalik łzowy w tej chwili jest drożny, ale rogówka cały czas wysycha i oko musi być intensywnie nawilżane. W najbliższych dniach Kastora czeka też kontrolne RTG głowy, aby sprawdzić jak w tej chwili wyglądają korzenie zębów policzkowych i czy nie mają również wpływu na stan oka.

IMG_3719

Missandei w najbliższych dniach czeka zabieg kastracji. Zdecydowaliśmy o tym, żeby najpierw przeprowadzić u niej zabieg kastracji, a potem zabieg ekstrakcji zębów, ponieważ Missandei ma póki co dobry apetyt, a jest bardzo – za bardzo pobudzona.

IMG_3304 2

Paszczaka w poniedziałek czeka zabieg ekstrakcji siekaczy i korekty zębów policzkowych. Przeciągnęliśmy ten temat po to, aby u Paszczaka przeprowadzić terapię ornipuralem na regenerację wątroby.

IMG_3744

Rozalia w tym tygodniu pożegnała się z lekami i z kubraczkiem. Jest ok!

IMG_3789

Ti-Ti miała w tym tygodniu USG j. brzusznej, które wypadło dobrze. Niestety z czasem stan nerek Ti-Ti będzie się pogarszał i będziemy musieli ją pod tym względem regularnie sprawdzać, ale póki co nerki wyglądają prawidłowo. Poza tym w wynikach krwi u Ti-Ti podwyższone są wskaźniki wątrobowe.

IMG_3816

Tygryska kontrolę u Doktora zaliczyła bez zastrzeżeń. Co prawda cały czas się o nią martwimy, ale póki co sytuacja jest stabilna.

IMG_3707

Verano czuje się dobrze. Kontynuujemy dotychczasowe leczenie i oczyszczanie rany.

IMG_3809

Vesemir wizytę kontrolną u Doktora zaliczył na 5. W najbliższą sobotę Vesemira czeka 2. dawka szczepionki przeciwko pasterelozie.

IMG_3793

Viserys zaliczył w tym tygodniu uraz rogówki w prawym oku. Obecnie jest w trakcie leczenia. Po zabiegu usunięcia nowotworu jądra wszystko zagoiło się prawidłowo.

IMG_3709

Zoa nas martwi. Co prawda w końcu łapa zaczęła się zrastać, ale Zoa ma rzuty gorączki i wahania apetytu. W poniedziałek czeka ją kolejna kontrola u Doktora.

IMG_3711

W tym tygodniu wykonaliśmy również kontrolne badania krwi u Alany, Alicent, Gatka, Haylee i Marisol, Jupitera, Mysarii, Ti-ti Vasyla oraz Vieny, a w zeszłym tygodniu u Artiego, Larysa, Missandei i Paszczaka.

Wczoraj po zabiegach kastracji do Azylu wrócili Budzik, Nietoperka oraz Supełek, a w najbliższych dniach zabiegi kastracji czekają Herę, Horacego, Missandei.

W przyszłą sobotę 2. dawkę szczepionki przeciwko pasterelozie dostanie 7 królików, które 1. dawkę otrzymały przed 2 tygodniami – Ciri, Herca, Inferna, Nastia, Triss, Vasyl, Vesemir. Planujemy zaszczepić przeciwko pasterelozie kolejną grupę królików oraz doszczepić na pomór rhd2 króliki, które jeszcze nie mają tego szczepienia.

Poza tym poniedziałkowy i czwartkowy wieczór spędzimy na pewno u wieczora.

cdn.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*