Fotograficznie, Z życia Azylu

Sobota (8.01.2022 r.)

8 stycznia 2022

Fauna ma nadal osłabione czucie po prawej stronie – cały czas ją nieco zarzuca, ale po lewej stronie jest już w porządku. Kontynuujemy leczenie.

IMG_7552

Fons należy do tej grupy wojtyszkowych królików, dla których kuweta jest całkowicie zbędnym akcesorium, za to w klatce można uczyć się pływania.

IMG_2560

USG – silne procesy zwyrodnieniowe nerek.

Gracja ma arytmię serca i wodobrzusze. W poniedziałek czekają ją dalsze badania, natomiast wodobrzusze ma najprawdopodobnie podłoże kardiologiczne.

IMG_2601

U Izydy mamy do czynienia z porażeniem zwieraczy cewki moczowej – zwieracze nie mają oporu i z Izydy po prostu cieknie mocz. Nie znamy przyczyny takiego stanu rzeczy, natomiast podejrzewamy rdzeniową postać encephalitozoonozy.

IMG_2486 2

Na USG w pęcherzu widać złogi piasku, ale na szczęście ani w nerkach, ani w pęcherzu nie ma kamieni.

W ostatnim czasie Junona była leczona z powodu nawrotu infekcji górnych dróg oddechowych, ale czuła się dobrze, rzut choroby udało się przygasić, w j. nosowej nie było ropnej wydzieliny. Niestety w poniedziałek wieczorem Junona poczuła się gorzej, pojawiła się u niej temperatura 41 stopni i zaostrzone szmery oskrzelowe. To wszystko zmusiło nas do zastosowania najsilniejszego antybiotyku – tetravetu, żeby jak najszybciej opanować sytuację. Dzisiaj Junona czuje się już lepiej. Nie gorączkuje, a jak będzie dalej, zobaczymy. Liczymy się z tym, że tego typu kryzysy mogą wracać, ponieważ nie mamy pewności czy u Junony nie mamy jakiś zmian ropnych w płucach.

IMG_2504

W poniedziałek Junonę czeka wizyta kontrolna u Doktora i jeśli tylko jej stan zdrowia będzie stabilny, w najbliższych tygodniach Junona musi zostać wykastrowana. Junona jest starszym królikiem, jej macica jest bardzo powiększona/obrzękła i zaraz możemy mieć kolejny potężny problem.

Poza tym Junona ma silnie zwyrodniałe nerki i padaczkę, chociaż na szczęście póki co ataki nie są tak częste jak u Muszki (o tym poniżej).

Nona nieustannie dostarcza nam atrakcji. Po poniedziałkowej wizycie, podczas której znowu walczyliśmy z lewą, przednią łapą (w nadgarstku cały czas utrzymuje się się silny obrzęk z niewielką ilością ropy), dostała silnego zapalenia jelit. Od wczoraj czuje się lepiej i odzyskała apetyt, ale w przypadku Nony co kilka dni wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie.

IMG_2612

Nona jest królikiem bardzo bojaźliwym, ale w ostatnich dniach nieco mniej panikuje, powoli uczy się, że kontakt z człowiekiem to nie jest koniec świata…

W przypadku Nike i Rauni USG nie wykazało żadnych nieprawidłowości (co do zasady króliki hodowlane z Wojtyszek należą w naszej ocenie do młodszych), za to u dziewczyn doszło do nawrotu infekcji górnych dróg oddechowych. Nie zdążyły się rozkichać, ale zaczęły specyficznie oddychać i okazało się, że w j. nosowej mamy już obrzęk błony śluzowej i obecność śluzowo-ropnej wydzieliny.

Nike

IMG_2595

Rauni

IMG_2564

Zabiegu kastracji nie możemy też już przekładać u Romy, która tak jak Junona ma zwyrodniałe nerki – szczególnie źle wygląda lewa nerka i bardzo powiększoną/obrzękłą macicę, a poza tym zęby policzkowe na 3-.

IMG_2591

Mimo naszych obaw, badanie USG Zorzy nie ujawniło znacznych nieprawidłowości, ale Zorzę w przyszłym tygodniu czeka jeszcze badanie krwi (Zorza bez drybedu ani rusz w klatce) i w trybie pilnym kastracja.

IMG_2599

W poniedziałek na kontrolę i USG z naszej wojtyszkowej ekipy pojadą na pewno Hermes, Kastor, Mellona, Salus, Sol i Westa. Na kolejnych wizytach będziemy wykonywać kolejne badania USG.

Czekamy na wyniki wczorajszych badań krwi Gracji, Kastora, Mellony, Mitry i Westy. W tym tygodniu robiliśmy już też kontrolne badania krwi u Bazyliszka (mamy wyraźną poprawę wskaźników czerwonokrwionkowych) i Klementynki (z  wskaźnikami czerwonokrwinkowymi jest słabo), Muszki (jak zwykle wyniki wątrobowe bez szału), Salusa (wątroba – najsłabiej ze wszystkich ostatnich badań) i Kaylo (mocznica).

Poza tym kolejny tydzień, to kolejne badania kału, kontrole stanu zdrowia, zabiegi kastracji.

***

Attina (kalifornijska bliźniaczka) została wykastrowana w trybie pilnym, ponieważ zaczęła po prostu krwawić z dróg rodnych i okazało się, że ma ta obrzękłą i przekrwioną macicę.

Bazyliszka i Klementynkę w ciągu najbliższych dwóch tygodni czekają zabiegi stomatologiczne.

Maika juz nie pamięta o ostatnim zabiegu ekstrakcji zębów – j. ustnej  wszystko zagoiło się prawidłowo i oby jak najdłużej było dobrze.

Muszka miała kiepski tydzień pod kątem ataków padaczkowych. Ostatnie dwa dni minęły spokojniej, ale wcześniej było naprawdę słabo. Co gorsze ataki zmieniły trochę swój charakter i są bardziej inwazyjne. Po kilku miesiącach względnego spokoju – kontroli nad chorobą, będziemy z Doktorem w poniedziałek omawiać, co dalej.

Skye czuje się lepiej. Cały czas ma problem z pododermatitis na jednej łapie, ale widać efekty leczenia.

Sybilla póki co pożegnała się z lekami. Czuje się dobrze. Nie ma też problemów z poruszaniem. Zobaczymy jak rozwinie się sytuacja z prawym kolanem.

Szogun wizytę pozabiegową po kastracji, korekcie zębów i zabiegu udrożnienia kanalika łzowego zaliczył na 4+. Jego zęby policzkowe krzywią się, ale na szczęście ścierają się dość dobrze.

Talita czuje się dobrze. Przytyła i wróciła do swojej normalnej wagi i… jest to całkowicie niewytłumaczalna pod kątem medycznym – pozostaje w całkowitej sprzeczności ze stanem nerek Tality i tym jak było jeszcze niedawno – jak sytuacja rozwijała się przez ostatnie miesiące. Nerki są potężne, obrzękłe, zakamienione i mają całkowicie zatartą strukturę.., a Talita żyje tak, jakby jej to nie dotyczyło i to jest też dla nas też cenne doświadczenie.

Tiara ma cały czas dość duży odczyn przy kikucie macicy i chociaż czuje się dobrze, nie wykluczamy, że zdecydujemy się na zabieg, żeby usunąć ten obrzęk.

***

Poznajcie Dextera naszego nowego podopiecznego – chłopaka w średnim wieku porzuconego w kartonie przed wejściem do sklepu zoologicznego.

DSC03355

***

DSC03427

DSC03432

DSC03271

DSC03363

DSC03272

DSC03404

DSC03275

DSC03278

DSC03399

DSC03390

DSC03373

DSC03287

DSC03323

DSC03295

DSC03371

DSC03423

DSC03414

DSC03419

DSC03299

DSC03304

DSC03322

DSC03380

DSC03338

DSC03330

DSC03382

cdn.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*