Fotograficznie, Z życia Azylu

Niedziela (11.07.2021 r.)

11 lipca 2021

W ostatnim czasie trafiły do nas kolejne potrzebujące króliki.

Harnaś został znaleziony na stacji benzynowej i przyjechał do nas wczoraj prosto z Częstochowy.

IMG_7623

Harnaś ma już za sobą konsultację weterynaryjną. Niestety jest królikiem stomatologicznym (łzawiące lewe oko to nie przypadek). W poniedziałek ustalimy z Doktorem plan działania.

Obecnie je wyłącznie papki (ze strzykawki).

Hestia, czyli dziewczyna z przydomowej pseudohodowli, przyjechała do nas z daleka. Poza standardowym leczeniem w celu regeneracji wątroby, Hestia jak na wielkoluda przystało, ma problemy z sercem, o czym poniżej.

IMG_7549

Może Radysiaki przyjmą ją za jakiś czas do swojej ekipy.

Maestro pod koniec czerwca został oddany do lecznicy weterynaryjnej w Warszawie. Powód – brak apetytu i problemy z układem pokarmowym.

IMG_7509

Maestro jest królikiem stomatologicznym. Jeszcze zanim przyjechał do Azylu w środę, w lecznicy skrócono mu siekacze, ale problem stanowią też korony zębów policzkowych (wyglądają gorzej niż korzenie). Maestro ma też nieprawidłowe wyniki wątrobowe i niestety delikatnie, ale już przekroczone wyniki nerkowe. Poza tym mamy problem z uchem. Maestro miał przed przyjazdem przez ponad tydzień założony wenflon w tętnicy głównej na uchu i jeśli wejdzie martwica, może stracić ucho. Zobaczymy jak jutro oceni to Doktor.

IMG_7510

Póki co a – nie je samodzielnie, b – układ pokarmowy pracuje źle, c – jest bardzo trudnym pacjentem. Każde karmienie to walka i duży wysiłek (dosłownie, ponieważ Maestro nie wiedzieć skąd ma w sobie ogromną siłę) dla obu stron, a piszę to z perspektywy osoby, na której niewiele rzeczy robi wrażenie, jeśli chodzi o opiekę nad królikami, karmienie też.

W tym tygodniu u Maestro musimy wykonać kontrolne badanie krwi i zdecydować czy nie będzie konieczne dożylne płukanie nerek.

Maylo trafił do nas z Poznania. W przeszłości przeszedł leczenie związane ze złamaniem łapy, ale obecnie jest już w pełni sprawny. Jego siekacze wymagają obserwacji, ale ku naszej ogromnej radości zrzuciliśmy ten problem na azylowych wolontariuszy – Andżelikę i Adama, którzy dzisiaj przyjęli Maylo w swoje progi.

IMG_7308

Oddish został znaleziony na ulicy w Poznaniu. Z uwagi na wygląd zębów policzkowych (grube, nieforemne korony) Oddish otrzymał wskazanie do RTG głowy, które zrealizujemy zapewne w tym tygodniu.

IMG_7316

Rollo został oddany z wielu powodów – tak to można podsumować. Wśród nich było jego zachowanie, które nie budzi naszych zastrzeżeń. Rollo jest też od dość dawna wykastrowany, co szczęśliwie trochę ułatwia sprawę.

IMG_7289

Seila została znaleziona w Bydgoszczy. Kilkanaście godzin wcześniej na jednym z forów pojawiło się zgłoszenie o króliku biegającym po Osowej Górze. Niestety żadne służby nie zadziałały na czas, ale Seila ukryła się posesji osób, które ją zabezpieczyły i zgłosiły do nas.

IMG_7626

W poniedziałek stan zdrowia Seili oceni Doktor.

IMG_7569

Vaiana jest młodą samicą oddaną przez właścicieli. Jej ogólny stan zdrowia nie budzi większych zastrzeżeń, natomiast 1. dolny ząb policzkowy po prawej stronie jest bardzo duży, a przeciwstawny do niego ząb u góry mocno starty i wgnieciony, dla spokoju wykonamy więc RTG głowy.

IMG_7280

W piątek pod naszą opiekę trafiły też 4 maluchy. Ich rodzeństwo dość nagle umarło. U całej 4 weszliśmy z leczeniem kokcydiozy (najmniejszy brzdąc ważył w piątek około 100 gramów, teraz wygląda już dużo lepiej, pozostałe maluchy ok 250 gramów). Póki co stan całej 4 wydaje się być stabilny, chociaż u takich maluchów sytuacja można zmienić się dość nagle. Oby nie. W kolejnym wpisie przedstawimy Wam bliżej azylowe dzieci.

IMG_7870

 

W czwartek wykonaliśmy echo serca u Dossa, Fern, Harolda, Helmi i Hestii.

U Helmi badanie zostało wykonane profilaktycznie, u Dossa, Fern, Harolda i Hestii z uwagi na niepokojące objawy oraz nieprawidłowości podczas osłuchiwania.

Echo serca u Helmi wypadło pozytywnie.

W przypadku Dossa mamy do czynienia z początkiem kardiomiopatii – leczenie póki co enarenal co 12h oraz furosemidum rano.

Wyniki echa serca u Fern i Harolda wypadły źle – kardiomiopatia rozstrzeniowa. U Harolda pogorszyły się znacznie w stosunku do ostatniego badania, a najlepszym dowodem na to był czwartkowy kryzy Harolda, kiedy w ciągu dnia zaczął tak źle oddychać, że konieczne było podanie furosemidum.

Echo serca u Hestii wypadło źle, ale w poniedziałek czeka ją jeszcze kolejne badanie, abyśmy mieli 100% pewność. Wygląda na to, że Hestia ma kardiomipotię, ale nie rozstrzeniową, a przerostową (bardzo rzadką u królików), czyli jeszcze gorszą wersję (przegroda jest pogrubiona, komora serca znacznie pomniejszona, a nie powiększona jak przy kardiomiopatii rozstrzeniowej).

Jeśli poniedziałkowe badanie potwierdzi czwartkową diagnozę, u Hestii wejdziemy z leczeniem, które różni się jednak od postępowania w przypadku kardiomiopatii rozstrzeniowej.

Wracając do Dossa i Fern, jutro mijają 3 tygodnie od przyjęcia do Azylu.

Doss przybrał już na wadze 900 gramów. Fern 1,400 kg. Czują się dobrze, udało się zatrzymać infekcję ropną układu oddechową – zobaczymy czy nie będzie w przyszłości wracać, ale w tej chwili jest pod kontrolą. U Dossa widoczna jest też silna skolioza.

IMG_7519

Fern tydzień temu przeszła zabieg. Tak jak wspominałam po pierwszej wizycie, Fern była w ciąży i nie ukrywam, że mieliśmy potężny dylemat, co do postępowania z uwagi na jej stan zdrowia. Wykonanie zabiegu (kiedyś już wyjaśniałam temat sterylizacji aborcyjnych) w przypadku wychudzenia, bardzo ciężkiej anemii i wyników wskazujących na fatalny stan wątroby, to ryzyko, ale żadne rozwiązanie nie było dobre. Organizm Fern zdecydował za nas. Okazało się, że płody obumarły i konieczna była operacja.

IMG_7516

Fern od początku pobytu w Azylu była poddawana intensywnemu leczeniu – ornipural na wątrobę i wit. B12, udało nam się ją też odkarmić, być może dzięki temu Fern przeżyła zabieg dość dobrze. Rekonwalescencję po zabiegu Fern znosi bardzo dobrze.

Chcielibyśmy Wam bardzo podziękować za wspaniały odzew na apel o wsparcie w zakupie cardisure dla naszych kardiologicznych pacjentów, wśród których do czwartku byli tylko Boski, Frida, Foka, Talita oraz Radysiaki (Błyszczka, Księżycówka, Muszka) ❤️

Boski, nasz Boski starzeje się i jest to coraz bardziej widoczne. Tydzień temu w sobotę miał mały kryzys kardiologiczny i musieliśmy wejść u niego z furosemidum. Poza tym Boski traci nieco na wagę i musi być dodatkowo dokarmiany, co przy takiej rodzinie nie jest łatwe 😉

IMG_7595

Bufka kontrolę pozabiegową zaliczyła na 4+. Jeszcze trochę i miejmy nadzieję, że będzie 5. Jej ogólne samopoczucie jest bardzo dobre.

IMG_7262

Floki, która trafiła do Azylu w podobnym czasie co Minari i Penelopa (o dziewczynach poniżej) też miała początkowo zaburzenia pracy układu pokarmowego, ale jest dużo lepiej. Jest też bardzo aktywna na wybiegu, co na pewno pozytywnie wpłynie i na jej sylwetkę i na zdrowie.

IMG_7319

Katia kontrolę pozabiegową zaliczyła na 5.

IMG_7312

Migotek różnie. Wczoraj miał bardzo dobry dzień. Pierwszy taki dobry od dawna. Zjadł sam papkę z talerzyka, a nawet rozmoczonego beahpara. To było bardzo miłe zaskoczenie, ponieważ w czwartek przeszedł zabieg usunięcia reszty zębów, a żeby było gorzej miał kryzys oddechowy.

IMG_7554

Po zabiegu przestał się ślinić, natomiast dzisiaj wróciliśmy już do karmienia i braku chęci samodzielnego jedzenia.

Minari i Penelopa, czyli dziewczyny, które trafiły do nas kilka tygodni temu borykają się ze skutkami swojej fatalnej budowy – nawagi, którą widać na pierwszy rzut oka. Niestety silne otłuszczenie przekłada się na pracę układu pokarmowego, co widać bardzo wyraźnie u Penelopy. Póki co byliśmy zmuszeni wdrożyć u niej metoclopramid na pobudzenie perystaltyki jelit, ponieważ z uwagi na otłuszczenie, jelita nie pracują dobrze. Poza tym musieliśmy wejść z dokarmianiem. Z charakteru i tak naprawdę w wyglądu bardzo przypomina Helgę.

Minari

IMG_6483

Penelopa

IMG_7576

Pyra czwartkową kontrolę u Doktora zaliczyła bez większych zastrzeżeń. Palpacyjnie wyczuwalna jest pewna patologia w obrębie pęcherza – połączenie z jelitem, ale nie chcemy Pyry po raz kolejny otwierać. W tej chwili funkcjonuje dobrze. Je, bobkuje, wydala też prawidłowo mocz.

IMG_7552

U maluchów Ajszy około 3 tygodnie temu pojawiła się delikatna infekcja górnych dróg oddechowych. Niestety draxxin z wit. C nie pomógł i u 3 maluchów z uwagi na tkliwość krtani/tchawicy weszliśmy z tradycyjnym antybiotykiem (marbovet).

IMG_7579

IMG_7584

IMG_7588

IMG_7592

Poza tym bez większych zmian. Cyngielek rośnie, powoli, ale rośnie i nawet nieco baranieje. Czuje się dobrze. Luciano dość stabilnie, ale czasami jego nerki produkują mniej moczu i jest dodatkowo nawadniany. Zęby wyglądają tragicznie, ale ten temat ruszymy najprawdopodobniej na początku sierpnia, tak jak u Swankie, kiedy uporamy się z innymi tematami. Królowa trzyma 2,800 kg (był moment, kiedy było 2,900 kg – za dużo skradzionej papki, ale wróciliśmy do najsłuszniejszego wyniku). Pasiki dobrze itd.

Królowa

IMG_7560

W poniedziałek wykonaliśmy sekcję Dimy. Płuca Dimy były zajęte ropą, stąd nagły kryzys. Bez szans. W j. ustnej było czysto.

***

W ostatnich dniach poza Maylo do nowych domów trafili też inni podopieczni Azylu – Frytka oraz Klakier! ❤️ Dziękujemy za domy dla kolejnych Azylantów!

Frytka

DSC02824

Klakier

DSC02054

Dziękujemy wszystkim gościom, którzy docierają do nas w tygodniu i w weekendy – za odwiedziny i za dary ❤️

IMG_7982

IMG_7981

IMG_7980

IMG_7977

IMG_7710

IMG_7712

IMG_7251

IMG_7975

IMG_7972

IMG_7974

IMG_7711

IMG_7690

IMG_7254

IMG_7820

IMG_7689

IMG_7973

IMG_7253

***

DSC02718

DSC02807

DSC02812

DSC02774

DSC02719

DSC02783

DSC02804

DSC02827

DSC02712

DSC02858

DSC02872

DSC02720

DSC02865

DSC02847

DSC02721

DSC02726

DSC02757

DSC02729

DSC02769

DSC02750

DSC02773

DSC02742

DSC02781

DSC02787

DSC02802

DSC02747

DSC02752

DSC02818

DSC02786

DSC02980

DSC02837

DSC02968

DSC02973

DSC02949

DSC03008

DSC02882

DSC03017

DSC02767

DSC02937

DSC02900

DSC03012

DSC02965

DSC03021

DSC02839

DSC02911

DSC02761

DSC02831

DSC02760

DSC02969

DSC02797

DSC03020

DSC02843

cdn.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*