Fotograficznie, Z życia Azylu

Wtorek (19.03.2019 r.)

19 marca 2019

Wczoraj do nocy byliśmy u Doktora. Badanie całej 7 było mocno wyczerpujące. Dla nas zbadanie kilkudziesięciu królików to niemal codzienność, ale tym razem było naprawdę ciężko z uwagi na brak jakiejkolwiek współpracy…Rzucanie się, głośny pisk nawet po premedykacji…

Kasztanka – wypadnięta gałka oczna – martwe oko, silna infekcja górnych dróg oddechowych – intensywne kichanie, zapalenie jelit świerzbowiec uszny, podejrzenie grzybicy, pododermatitis.

IMG_0261

IMG_0302

IMG_0311

Po zabiegu Kasztanka czuje się dość dobrze. Przede wszystkim je. Poza tym przed nami kolejny odcinek dramatu pt. podawanie leków. Tego się nawet nie da opisać (a na nas w sumie prawie nic nie robi wrażenia…). Zobaczymy jak będzie dalej. Wyciąganie sączka z oczodołu będzie musiało odbywać się na premedykacji. Innej opcji nie ma.

Swings – znaczne wychudzenie, nagromadzenie ok 40 cm zbitej, jednorodnej masy kałowej w jelicie – stan zagrażający życiu, silna infekcja górnych dróg oddechowych – intensywne kichanie, świerzbowiec uszny, pododermatitis, bardzo przerośnięte pazury, prawy nadgarstek do obserwacji.

IMG_0284

IMG_0281

IMG_0275

Ellio – bardzo silny, ropny stan zapalny górnych dróg oddechowych + zmiany w oskrzelach – podejrzenie przewlekłej pasterelozy, odcinkowy stan zapalnych jelit, świerzbowiec uszny, cheyletiella, pododermatitis oraz bardzo przerośnięte pazury.

IMG_0336

Amoren – niedrożny kanalik łzowy z ropnym wysiękiem – wskazanie do RTG głowy, aby spr. wygląd korzeni zębów, świerzbowiec uszny oraz bardzo przerośnięte pazury.

IMG_0322

Amanita – odcinkowy stan zapalny jelit, skrajna postać świerzbowca usznego, cheyletiella, pododermatitis oraz bardzo przerośnięte pazury.

IMG_0357

Riju – dolne i górne zęby policzkowe po prawej stronie do korekty – rosną krzywo i zbliżają się do krawędzi języka – być może stąd mały apetyt, bardzo silny świerzbowiec uszny z krwawieniem oraz bardzo przerośnięte pazury,

IMG_0297

Seras – wysięk z kanalików łzowych/wychodząca trzecia powieka – wskazanie do RTG głowy i cheyletiella.

IMG_0371

Z apetytem jest słabo. Z bobkami najlepiej było dzisiaj u Amorena i Seras. Poza tym nie najlepiej. Swings zrobiła trochę normalnych bobków i dwa większe kawałki kału.

***

Króliki z minizoo pod Wodzisławiem Śląskim jak zdecydowana większość królików, oddanych pod naszą opiekę przez Pogotowie dla Zwierząt, zostały odebrane w trybie art. 7 ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt. W ich sprawie toczyć będzie się postępowanie administracyjne oraz karne, które ma na celu oczywiście pociągnięcie do odpowiedzialności ich właściciela. To wszystko wymaga czasu, pracy i dużego zaangażowania, ale tak trzeba. Jako organizacja nigdy nie mieliśmy wątpliwości co do tego, że dobrem najwyższym, którym musimy się kierować, jest życie i zdrowie zwierząt, niezależnie od tego, czy odbierane są we wskazanym wyżej trybie ustawy czy na zrzeczenie. Oczywiście druga sytuacja jest pod każdym względem łatwiejsza, ale ewentualne dobrowolne zrzeczenie się własności zwierząt nie może determinować podjęcia przez organizację decyzji o udzielaniu pomocy zwierzętom, które potrzebują jej tu i teraz i bez względu na wszystko nie wyobrażamy sobie, aby mogło być inaczej. Gdybyśmy myślały inaczej, to wszystko nie miałoby sensu. Jesteśmy tu właśnie po to, aby walczyć o zdrowie i życie królików takich jak chociażby Kasztanka, Swings czy Ellio (nie wspominając o setkach królików, które w taki sposób udało się uratować).

Ancymonek jest starszym panem. Ma zmętnienie soczewek. Dolne i górne zęby policzkowe po prawej stronie do korekty. Osłuchowo można zauważyć, że to starszy królik, oddycha trochę inaczej niż młody, w pełni zdrowy król.

IMG_0364

Przed nami badanie kału i krwi, bo chłopak pije jak szalony (a je jak opętany! za rodi oddałby życie, ale nawet zioła zjada dosłownie do ostatniego okruszka).

DSC02650

DSC02640

DSC02646

DSC02639

DSC02619

DSC02579

DSC02643

DSC02633

DSC02629

DSC02630

https://flic.kr/p/2e9BUkj

DSC02590

DSC02616

DSC02594

DSC02576

Mamy dla Was fantastyczne wiadomości adopcyjne, ale zostawiamy je na jutro (wśród nich jest niespodzianka, jakiej się nie spodziewacie!)

cdn.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*