Fotograficznie, Z życia Azylu

Poniedziałek (4.05.2015 r.)

5 maja 2015

Kimba przyjechał do nas wczoraj wieczorem. Po 6 latach znudził się swojemu dotychczasowemu właścicielowi. Szkoda, że tak późno.

IMG_9685.JPG

Kimba ma zaawansowany nowotwór jąder. Poza tym jego siekacze kwalifikują się do usunięcia, a zęby policzkowe do korekty. Z uwagi na wysięk z prawego oka u Kimby mamy najprawdopodobniej do czynienia również z przerostem korzeni zębów.

IMG_9693.JPG IMG_9698.JPG IMG_9672.JPG IMG_9678.JPG IMG_9679.JPG

Dzisiaj doc pobrał z uszu Kimby zeskrobinę, aby sprawdzić czy na końcówkach uszu nie ma drożdżaków.

IMG_9682.JPG

Poza tym oddaliśmy jego kał do badań.

Jutro Kimbę czeka badanie krwi, w środę RTG głowy.

Na czwartek zaplanowaliśmy u Kimby zabieg usunięcia jąder plus korekty/usunięcia zębów. Obawiam się tego, co przyniosą nam wyniki jego krwi. Kimba dotychczas jadł chleb oraz ziarna. Jest bardzo drobny – waży 1,1 kg, delikatny, trochę nieporadny. Mamy jednak nadzieję, że znajdzie w sobie jeszcze siłę i teraz się nie podda.

Boski kontrolę u doc zaliczył bez większych problemów. Po kastracji wszystko wygląda idealnie. Oddechowo Boski odbiega od w pełni zdrowego królika – ma delikatnie zwężone oskrzeliki, poza tym tony jego serca nie są standardowe. Boski po prostu wymaga szczególnej uwagi. Jego zęby policzkowe doc ocenił na 4.

IMG_9736.JPG

Ciotka Adamsowa 2 tygodnie temu została zaszczepiona. Dzisiaj zabraliśmy ją na badanie kontrolne, ponieważ znowu zaostrzył się problem z lewym okiem. Niestety podczas badania pod palcami wyczuwalne jest charakterystyczne dla niedrożności kanalika łzowego chrzęszczenie, wysięk z oka jest również silniejszy. W tym tygodniu musimy powtórzyć RTG głowy. Niewykluczone, że ostatecznie Ciotka straci wszystkie zęby trzonowe po lewej stronie – ostatni zabieg zakończył się usunięciem trzech zębów. Jeden z trzonowców jest olbrzymi, rośnie w niekontrolowany sposób  i w tej chwili to on głownie naciska na oczodół, wywołując niedrożność kanalika łzowego.

IMG_9755.JPG

Duszek dzisiaj ma dla wszystkich lepsze wiadomości. W j. ustnej ropy brak. Oddechowo bez zmian. Na zdj. RTG ropień wygląda na mniejszy (2,28 cm x 1,78 cm). Samopoczucie – ok. Waga – Duszek trzyma linię. Gorsza wiadomość jest taka, że w tym tygodniu musimy powtórzyć RTG głowy – widać na nim, że Duszek nie ma ładnych zębów i przy jednym jest pewna niepokojąca zmiana, ale nie możemy tego jednoznacznie stwierdzić przed wykonaniem nowego RTG. Najprawdopodobniej gdzieś znajduje się przetoka, przez którą tydzień temu wydostała się ropa, którą udało się przygasić, włączając dodatkowo marbocyl.

IMG_9719.JPG

Fredzio ma za sobą zabieg usunięcia zmiany podskórnej, o której ostatnio wspominałam. Był to dziwny otorbiony twór tkanki tłuszczowej z odczynem zapalnym – niebakteryjny, nieropny. Przez 2 tygodnie Fredzio będzie otrzymywał jeszcze antybiotyk i oby to było koniec jego potyczek zdrowotnych.

IMG_9726.JPG

Wkrótce Fredzia czeka wizyta u stylisty-groomera! ; ) Nadszedł czas na strzyżenie.

Pacynka bardzo dobrze zareagowała na nową terapię. Oskrzela, płuca są czyste. Niestety dzisiaj pojawiły się u niej problemy jelitowe, być może związane z reakcją na antybiotykoterapię. Mamy jednak nadzieję, że szybko wróci jej apetyt.

IMG_9703.JPG

Pixel został dzisiaj zaszczepiony. Kontrolne wyniki krwi po zakończonej terapii ornipuralem przyniosły nam dobre wiadomości. Po długiej walce udało nam się ustabilizować układ pokarmowy Pixela – jego jelita dzisiaj nie były tak jak dotychczas miękkie, rozlazłe. Pixel cały czas robi też bardzo ładne bobki – tak było też wtedy, kiedy tygodniami walczyliśmy z gazami i płynami w jelitach. Oko Pixela zniszczone przez encephalitozoonozę bez zmian – krwistek i ropostek nie powiększają się. Stan możemy określić więc jako stabilny. Póki co kontynuujemy podawanie gaspridu i panacur. U Pixela wdrożymy też drugą turę ornipuralu, żeby jeszcze bardziej poprawić jego parametry wątrobowe.

IMG_9745.JPG

Sarabi przytyła 10 dag. 6 tygodni po ostatniej korekcie zębów, korony jej zębów w szczególności po prawej stronie nie zachwycają, ale Sarabi daje radę. W przyszłości to zęby Sarabi będą pewnie naszym największym zmartwieniem, ponieważ na RTG widać, że są potężne i mają bardzo przerośnięte korzenie, ale na tym etapie nie myślimy o ich usuwaniu. U Sarabi nie ma żadnych ognisk ropnych, a z uwagi na jej dotychczasowe przeżycia i to, że udało nam się ją dosłownie wyrwać śmierci, usuwanie zębów byłoby zabiegiem zbyt radykalnym. Po prostu będziemy kontrolować jej stan zdrowia. Kolejna wizyta u doc za 2 tygodnie. Pod koniec maja wykonamy też u Sarabi kontrolne badanie krwi. Wtedy zdecydujemy czy wchodzimy z drugą turą ornipuralu. Póki co Sarabi otrzymuje cały czas chitofos poprawiający pracę nerek.

IMG_9730.JPG

Na jutro zaplanowaliśmy sterylizację Śmietanki – badania krwi nam na to pozwalają, a także badanie krwi u Aksamitki, Kimby i Petitki.

Dzisiaj za oknem było deszczowo, ale podobno od jutro ma się to zmienić. Słońce to w końcu witamina D tak ważna dla zdrowia królików, dlatego czekamy na nie z niecierpliwością.

Tymczasem w Azylu.

DSC08963.JPG DSC08967.JPG DSC08980.JPG DSC08997.JPG DSC09019.JPG DSC09011.JPG

Pracuś wie co jest dobre…

DSC09045.JPG DSC09050.JPG DSC09053.JPG

a co jest najlepsze! 🙂

DSC09071.JPG DSC09073.JPG DSC09074.JPG DSC09077.JPG DSC09080.JPG

Response code is 404

cdn.

5 komentarzy

 • Odpowiedź Krystyna 5 maja 2015 at 08:33

  Coś mi komentarze nie chcą u Was wchodzić…

 • Odpowiedź Krystyna 5 maja 2015 at 08:32

  Cudowne są te Wasze królisie 🙂

 • Odpowiedź Migdalina 5 maja 2015 at 08:09

  Czasem ludzie mnie osłabiają. Jednak prawdą jest że człowiek jest największą bestią… 🙁

  • Odpowiedź sonia 5 maja 2015 at 11:42

   trafione w sam punkt! tez tak uwazam!

  Napisz komentarz

  *