Fotograficznie, Z życia Azylu

Piątek (29.09.2023 r.)

30 września 2023

Fibula trafiła pod naszą opiekę wczoraj wieczorem.

IMG_5958

Jest silnie niedożywiona. Około 7-10 dni temu doszło u niej do złamania kości piszczelowej i strzałkowej w lewej, tylnej kończynie. Niestety Fibuli nie udzielono jakiejkolwiek pomocy weterynaryjnej, w tym nie zabezpieczono jej przeciwbólowo.  Łapa w miejscu złamania jest obrzękła, doszło już też do pierwszego, nieprawidłowo zrostu. Przed nami badanie RTG i w zależności od rozwoju sytuacji, decyzja co dalej.

IMG_5960

IMG_6001

IMG_5943

IMG_5976

Plece biegał po Bydgoszczy. Po jego złapaniu (wraz z licznymi towarzyszami kleszczami) trafił do lecznicy weterynaryjnej Dino-Vet, skąd wczoraj przyjechał do Azylu.

IMG_4701

Przed nami badanie krwi i badanie kału.

Płachetkę, która w tym tygodniu trafiła pod naszą opiekę,  znaleziono w nocy w Górsku niedaleko Toruniu w okolicy paczkomatu.

IMG_5468

Płachetka jest dojrzałą – pobudzoną hormonalnie samicą. W badaniu klinicznym poza nieprawidłową budową ciała, związaną z pewnością z dotychczasowym żywieniem, stan zdrowia Płachetki nie budzi zastrzeżeń.

Przed nami badanie krwi i badanie kału.

Beesly jak już wspominaliśmy podrzucono pod dom przypadkowej osoby. Jej sierść była całkowicie skołtuniona, dlatego dziewczyna wymagała szybkiego strzyżenia.

Resized_20230924_141042

Resized_20230924_141109

Resized_20230924_161028

W badaniu krwi uwagę zwracają podwyższone wskaźniki wątrobowe, badanie kału nie wykazało na szczęście obecności pasożytów.

Czesia ma umiarkowany apetyt, co biorąc pod uwagę jej wiek i wagę, martwi. W najbliższych dniach czeka RTG głowy, ponieważ ma problemy z kanalikami łzowymi i musimy sprawdzić jak wyglądają korzenie jej zębów. W wynikach jej krwi podwyższone są wskaźniki wątrobowe,  dlatego konieczne było wprowadzenie ornipuralu. Badanie kału dało wynik ujemny.

IMG_5489

Binky ma bardzo dobre samopoczucie, ale niestety pojawiające się łzawienie z kanalików łzowych i obraz RTG nie pozwalają zapomnieć o tym, że wkrótce czeka ją zabieg usunięcia kilku odrastających korzeni zębów policzkowych.

IMG_4466

Blaise ostatnią kontrolę po dość radykalnym zabiegu usunięcia siekaczy i części zębów policzkowych zaliczył bez zastrzeżeń, co nie zmienia faktu, że cały czas wymaga szczególnej obserwacji.

IMG_4600

Brytyjka ma niewielki odczyn zapalny  po prawej stronie tułowia, który początkowo ropiał, ale obecnie na szczęście goi się prawidłowo i nie wymaga usunięcia.

IMG_5933

Delta dochodzi do siebie po zabiegu ekstrakcji gałki ocznej. Oczodół wypełnia się już prawidłowo ziarniną, Delta ma zaś apetyt i utrzymuje prawidłową wagę.

IMG_6030

Epsilon przeszedł wczoraj zabieg usunięcia rozległej zmiany zapalnej w okolicy kręgosłupa, której źródłem był odczyn poszczepienny. Początkowo obawialiśmy się, że mamy do czynienia z klasycznym ropniem, ale na szczęście ropa nie poszła w głąb.

IMG_6026

Przed nami długa rekonwalescencja, ponieważ u królików nic nie goi się łatwo i możemy borykać się jeszcze z silnymi komplikacjami.

IMG_6027

Póki co Epsilon wygląda dużo gorzej niż się czuje i oby tak pozostało.

Hunter po miesiącach spokoju postanowił przypomnieć nam o tym, że miał problemy z niedrożnymi kanalikami łzowymi. Z prawego kanalika łzowego zaczęła wydostawać się ropa. Poza tym górne siekacze zaczęły krzywą rosnąć, dlatego podejrzewamy, że niedrożność kanalika może mieć związek z przerostem korzeni zębów. Po wykonaniu RTG wszystko będzie jasne, natomiast pewne jest, że w najbliższym czasie Hunter przejdzie zabieg udrożnienia kanalików łzowych i najprawdopodobniej ekstrakcji części siekaczy.

IMG_6038

IMG_6039

Kaya czuje się bardzo dobrze. Ma apetyty, przybrała też na wadze. Niestety w j. ustnej w miejscu po usunięciu zębów policzkowych, których korzenie były objętej procesem ropnym, cały czas utrzymuje się ziarnina. Z uwagi na upływ czas i brak całkowitego wygojenia, Kayę w najbliższym czasie czeka dodatkowy zabieg czyszczenia zębodołów.

IMG_5452

Khloe miała problem z prawą, tylną łapą. Być może szaleństwa na wybiegu skończyły się jakimś urazem mechanicznym, wskutek którego doszło u Khloe do osłabienia czucia w prawym skoku. W związku z osłabionym czuciem u Khloe pojawiło się mrowienie,  przez które mała zaczęła wygryzać łapę.

IMG_3957

Na szczęście po wprowadzeniu melovemu, przy udziale kołnierza, który ograniczał Khloe możliwość atakowania łapy, dzisiaj skok jest już niemal w pełni zagojony.

Klakier i Jadzia są w bardzo dobrej kondycji. Mały minus należy im się za lekko krzywiące się zęby policzkowe, które na szczęście nie wymagają jednak korekty.

Klakier

IMG_5929

Jadzia

IMG_5931

Missandei od kilku tygodni (po raz pierwszy od niemal roku…) jej stabilna pod kątem pracy układu pokarmowego i nie dostaje żadnych leków.  Cieszmy się tą chwilą jak najdłużej 🙂 Zęby policzkowe do obserwacji – w przyszłości czeka nas pewnie korekta.

IMG_3735

Oregon kwalifikuje się do zabiegu amputacji tylnej łapy. Mimo leczenia ropa doszła do stawu piętowego, co oznacza, jak podpowiada doświadczenie, że jesteśmy pod ścianą.

IMG_5922

Aby zwiększyć szanse Oregona na prawidłowe poruszanie, łapa zostanie najprawdopodobniej amputowana na wysokości stawu skokowego tak, aby Oregon mógł opierać się na kikucie – wiemy już, że u królików hodowlanych to się sprawdza.

Sara ustawiła się w kolejce do ekstrakcji zębów policzkowych po lewej stronie, ale ponieważ kolejka jest dość długa, miejmy nadzieję, że cierpliwie poczeka.

IMG_4597

Sasetka kontrolę u Doktora zaliczyła na 4+. Jej zęby nie ścierają się idealnie, ale w tej chwili nie wymagają ingerencji. Na nosie Sasetki – w miejscu wyłysienia zaczynają odrastać włosy.

IMG_5460

Saul przybrał na wadze 300 gramów. Kilka dni temu odstawiliśmy leki na pobudzenie perystaltyki jelit i póki co jest w porządku. Zakończyliśmy też terapię ornipuralem. Póki co z leków Saul dostaje już tylko chitofos i nefrocrill dwa razy dziennie.

IMG_5936

W najbliższym czasie Saula czeka kontrolne badanie krwi. Miejmy nadzieję, że wskaźniki nerkowe tym razem będą w graniach norm.

Vasyla najprawdopodobniej czeka zabieg udrożnienia kanalików łzowych. Wszystko zaczęło się w środę, pozornie od urazu mechanicznego – Vasyl walczył z paśnikiem, ale okazało się, że prawy kanalik jest niedrożny. Do tego doszedł obrzęk i ropa. Niestety antybiotyk miejscowy nie przynosi oczekiwanego efektu, a żeby nie było zbyt lekko, pojawiło się też łzawienie z lewego kanalika łzowego.

IMG_5478

Vivien…wciąż daje radę, wbrew wszystkiemu. Powoli traci na wadze, ale wciąż wskakuje na ławkę, aby dostać swoje ukochane smakołyki i wciąż przemyka między nogami na trawę niczym błyskawica. Po prostu cieszymy się każdym dniem, mając świadomość tego, że kiedy pojawi się kryzys, już z niego nie wyjdziemy.

IMG_5466

niezmiennie dziękujemy za Wasze wsparcie ❤️

IMG_5875

IMG_5866

IMG_5873

IMG_5872

IMG_5870

IMG_5869

IMG_5867

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*