Przed nami poniedziałkowa wizyta u Doktora, tymczasem nadrabiamy zaległości z ostatniego tygodnia.
W tym tygodniu pod naszą opiekę trafiły dwa hodowlane maluchy – Klarion i Zarina.
Klarion ma klasyczny, tylny splay – leg.
Splay leg – w tłumaczeniu na j. polski – „zwichnięta łapa” jest genetycznie uwarunkowaną króliczą dolegliwością, w wyniku której, królik traci zdolność przywodzenia jednej lub wszystkich czterech kończyn. Królik nie może wówczas przenieść swojego ciężaru na kończyny i poruszanie staje się wyjątkowo trudne. Zdarza się, że przczyną takiego stanu jest np. uraz lub dotyczy to noworodków króliczych przekarmionych przez matkę lub tych, które znajdują się w gnieździe ze śliską powierzchnią spowodowaną brakiem ściółki. Jednak najczęstszą przyczyną tego stanu jest czynnik genetyczny.
U Klarion widoczny jest wyraźny zanik mięśni, który można z łatwością zauważyć, patrząc na jej dolną część tułowia. Problemem Klarion jest wydalanie moczu. Początkowo wydawało się, że to kwestia przypadku, ale trudno mówić o przypadku w sytuacji, gdy ostatnio za każdym razem, kiedy podnoszę Klarion, mała wydala mocz. Dodatkowo w odróżnieniu od Zariany, Klarion osikuje się.
Zarina ma również wadę genetyczną w postaci wykrzywienie w stawie nadgarstkowym lewym – lewa łapa w nadgarstku zagina się i leci do środka. Z uwagi na bardzo młody wiek Zariana w środę założyliśmy jej na lewą kończynę opatrunek odbarczający, dzięku któremu lewa łapa jest obecnie prawidłowo ułożona. Zobaczymy czy na dłuższą metę uda nam się osiągnąć zadowalający rezultat, ale w tej chwili Zariana porusza się bez problemów.
Dziewczynki są leczone z powodu kokcydiozy.
Culie nagle stał się królikiem ciężko chorym, bez szansy na wyleczenie. Niestety potwierdziły się nasze najgorsze obawy, a mianowicie Culie ma uszkodzony rdzeń kręgowy. Brak czucia w prawym skoku, wyraźnie osłabione czucie w lewym skoku, ziejący odbyt i nietrzymanie moczu, taki jest obecnie stan Culiego i niestety szansa na jakąkolwiek poprawę jest niewielka, żeby nie powiedzieć znikoma. Mimo stosowanych leków, w tym sterydoterapii nie obserwujemy jakiejkolwiek poprawy. Culie czuje się dobrze, przede wszystkim ma ładny apetyt, ale perspektywy są fatalne. Możemy zapewnić mu wyłącznie opiekę paliatywną, starać się uchronić go przed zakażeniem wstępującym i niewydolnością nerek, która w związku z nietrzymaniem moczu i sikaniem z przepełnienia, jest tylko kwestią czasu.
Ige udało się wyprowadzić z ostatniego kryzysu, ale jej stanu już chyba już nigdy nie nazwiemy stabilnym. Poza tym mamy kolejny problem. Podczas ostatniego badania Doktor stwierdził u Igi patologiczną zmianę w j. brzusznej – ropień o średnicy 9 mm. Dzisiaj Igę czeka kolejne kontrolne badanie USG i oby ten ropień nie rósł, a raczej zmniejszał się pod wpływem penicylinę, ponieważ przeprowadzenie u Igi operacji w zasadzie nie wchodzi w grę.
Kredka w poniedziałek pojechała na rutynową kontrolę stanu zdrowia…Niestety mina Doktora już po badaniu palpacyjnym nie pozostawiała złudzeń, a badanie USG potwierdziło, że u Kredki mamy do czynienia z wodonerczem w lewej nerce. Podczas zabiegu okazało się, że nie ma szansy na to, aby uratować nerkę (udrożnić moczowód), tym bardziej, że do j. brzusznej sączył się płyn. W związku z tym tydzień temu Kredka przeszła zabieg ekstrakcji lewej nerki.
Sam zabieg był obarczony pewnym ryzykiem, ponieważ Kredka nie najlepiej oddychała, ale ostatecznie wszystko skończyło się dobrze. Kredka czuje się dobrze, a dzisiaj czeka ją kontrolna wizyta u Doktora.
W zeszłym tygodniu na kontroli u Doktora pojawiły się też nasze Pasiki. U dwóch maluchów występuje poważny problem z entropium, którego skutkiem jest ciągłe uszkodzenie rogówki. Z uwagi na wiek maluchów nie zdecydujemy się teraz na przeprowadzenie u nich klasycznego zabiegu usunięcia entropium, tylko wybierzemy metodę pośrednią.
klatka nr 5
1 – chłopak – entropium, uszkodzenie rogówki w prawym oku , do zabiegu podniesienia powiek – odbarczające szwy, a docelowo do zabiegu, poza tym stan zdrowia prawidłowy, waga – 700 gramów
2 – dziewczyna, stan zdrowia prawidłowy, waga – 700 gramów
3 – chłopak, być może rozwinie się entropium – do obserwacji, poza tym stan zdrowia prawidłowy, waga – 700 gramów
4 – dziewczyna, stan zdrowia prawidłowy, waga – 700 gramów
Klatka nr 2
1 – chłopak, stan zdrowia prawidłowy, waga – 800 gramów
2 – chłopak, stan zdrowia prawidłowy, waga – 700 gramów
3 – dziewczyna, stan zdrowia prawidłowy, waga – 800 gramòw
4 – dziewczyna, entropium, uszkodzenie rogówki w prawym oku, do zabiegu podniesienia powiek – odbarczające szwy, a docelowo do zabiegu usunięcia entropium, poza tym stan zdrowia prawidłowy, waga – 800 gramów
Wizyta 6.05.2024 r.
Armin – zęby policzkowe i siekacze do obserwacji – zabieg w przyszłości, szczepienie na pomór drugiego typu rhd2, waga – 1,100 kg
Ixodes – stan zdrowia prawidłowy, po zabiegu kastracji – bez zastrzeżeń, waga – 1,900 kg
Kalipso – stan zdrowia prawidłowy, waga – 1,500 kg
Valor – stan zdrowia prawidłowy, waga – 1,600 kg
Kleszczyk – po kastracji bez zastrzeżeń, waga – 1,400 kg
Kostek – po kastracji bez zastrzeżeń, waga 1,200 kg
Mirabelka – stan zdrowia stabilny, waga – 5,100 kg
Skyr – stan zdrowia prawidłowy, po zabiegu kastracji – bez zastrzeżeń, waga – 1,300 kg
Wizyta 8.05.2024 r.
Jogi – w niedługiej perspektywie do zabiegu usunięcie entropium i częściowo trzeciej powieki, żeby otworzyć lewe oko, waga – 1,400 kg
Łucja – stan zdrowia prawidłowy, szczepienie na pasterelozę, waga – 1,300 kg
Redlinek – stan zdrowia prawidłowy – zęby policzkowe w tej chwili ścierają się prawidłowo, waga – 1,500 kg
Speedy – stan zdrowia prawidłowy, waga – 1,600 kg
Tamino – zabieg usunięcia 2 odczynów poszczepiennych i korekta dolnych zębów policzkowych, korzenie zębów na RTG – bez zastrzeżeń, waga – 1,600 kg
cdn.
Brak komentarzy