Fotograficznie, Z życia Azylu

Wtorek (12.07.2023 r.)

11 lipca 2023

Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was relację z frontu. To oczywiście nie wszystko, co chcemy Wam przekazać, ale w kolejnym wpisie nadrobimy pozostałe zaległości.

Alicent czuje się dużo lepiej. W j. ustnej jest w tej chwili czysto. Zębodół po dolnych siekaczach jest w tej chwili czysty. Potężny obrzęk tkanek, w tym języka ustąpił. Obecnie Alicent się nie ślini.

IMG_8230

Udało nam się wyjść z potężnego kryzysu i oby taki stan jak teraz utrzymał się jak najdłużej. Alicent ma ogromny apetyt, ale wciąż nie je samodzielnie – je wyłącznie ze strzykawki. To nie ma jednak znaczenia, ważne jest tylko to, żeby Alicent czuła się dobrze.

Bonita ma po długiej przerwie nawrót ropnego stanu zapalnego w lewym kanale słuchowym i obrzęk lewej gałki ocznej związany z ropnym wysiękiem z kanalika łzowego.

IMG_8221

Póki co wprowadziliśmy u Bonity antybiotykoterapię. Zobaczymy czy to wystarczy, czy konieczny będzie zabieg.

Chochla trafiła do nas razem z innymi królikami z interwencji, przeprowadzonej w Opolu. Chochla przeżyła jako jedyna spośród rodzeństwa (dwa maluchy umarły przed przyjazdem do Azylu), ale niestety nie ominą nas problemy zdrowotne.

IMG_8212

Już podczas pierwszego badania niemal 3 tygodnie temu (obecnie Chochla ok 10 tygodni), Doktor zwrócił uwagę na stan jej zębów policzkowych, które niestety mimo bardzo młodego wieku budziły poważne zastrzeżenia.

IMG_8208

IMG_8207

Zęby policzkowe Chochli rosną krzywo – są wadliwie ułożone, dodatkowo Chochla ma niedrożne oba kanaliki łzowe, co oznacza, że wkrótce musimy podjąć próbę ich udrożnienia. Musimy też wykonać u Chochli RTG głowy, chociaż jeśli okaże się, że korzenie zębów policzkowych są nieprawidłowe, to…w sumie nie będziemy zbyt zdziwieni.

Devinette kontrolę u Doktora zaliczyła na 4+. Gdyby nie infekcja górnych dróg oddechowych mała zasłużyłaby na 5. Najbardziej cieszy nas to, że w j. brzusznej wszystko jest w porządku. W tej chwili nerka Devinette (ma tylko jedną) również pracuje prawidłowo.

IMG_8224

Gyntię w przyszłym tygodniu czeka zabieg usunięcia ropnia z j. brzusznej. W przyszłym tygodniu u małej musimy wykonać też kontrolne USG pęcherza, aby upewnić się czy nie ma w nim kamienia.

IMG_8111

W tej chwili dziewczyna czuje się dobrze.

Jesse przyjechał do nas z interwencji pod Łodzią. Jest chłopakiem w średnim wieku, a jego głównym problemem zdrowotnym jest przewlekły, w tej chwili ropny,  stan zapalny i całkowita niedrożność kanalika łzowego.

IMG_8133

Jesse ma przed sobą RTG głowy, a następnie zabieg oby tylko udrożnienia kanalika łzowego bez konieczności ekstrakcji zębów.

IMG_8135

Badanie krwi nie wykazało szczególnych odchyleń od normy, standardowe nieprawidłowości dotyczące wątroby.

Jessy ma przed sobą również echo serca.

Kangurek został znaleziony w okolicy Poznania. Jest młodym, ok 3 – miesięcznym zajęczakiem (nie mylić z zającem). Śmiejemy się, że biorąc pod uwagę jego wygląd, Nietoperka ma konkurencję, aczkolwiek tak naprawdę nie ma powodu do żartów.

IMG_8175

Widoczne u Kangurka uszkodzenie rogówki w prawym oku jest efektem bardzo silnego entropium – podwinięcia powiek, które ma oczywiście podłoże genetyczne i w najbliższym czasie musi zostać usunięte podczas zabiegu. Dodatkowo Kangurek ma żółte zęby policzkowe, których jeśli już moglibyśmy spodziewać się u starszego królika.

IMG_8153

IMG_8149

IMG_8146

Biorąc pod uwagę wygląd i rasę Kangurka w przyszłości niestety możemy spodziewać się pojawienia u niego innych ciekawostek zdrowotnych.

Laguna 2 dni przed dniem otwartym przeszła zabieg usunięcia ropnia z j. brzusznej. Po zabiegu Laguna długa dochodziła do siebie. Najbardziej obawialiśmy się czy u Laguny nie doszło do sklejenia jelit, ponieważ jelita były objętej stanej zapalnym i połączone delikatnymi zrostami. Na szczęście obecnie Laguna czuje się o wiele lepiej. Ma apetyt, odzyskała też utraconą wagę. W tej chwili borykamy się „jedynie” z obrzękiem i stanem ropnym, który wytworzył się u Laguny wokół szwów na mięśniach, ale to i tak lepsza wersja.

IMG_8237

Poza tym w ostatnią niedzielę u Laguny zwiększyło się ciśnienie wewnątrzgałkowe, z czym jak zapewne pamiętacie, mieliśmy już do czynienia. Zobaczymy czy leki na zmniejszenie ciśnienia pomogą i jak będzie rozwijać się sytuacja.

IMG_8234

Luizjana ma za sobą badanie echo serca. Mieliśmy wykonać je rutynowo, ale w weekend u Luizjany pojawiły się niepokojące objawy ze strony układu oddechowo – krążeniowego. Echo serca potwierdziło, że u Luizjany mamy do czynienia z bardzo poważną kardiomiopatią rozstrzeniową, która w tej chwili wymaga podawania cardiesure i furosemidum co 8 godzin.

IMG_8102

Lusek walczy z infekcją górnych dróg oddechowych – nawrót, dlatego wdrożyliśmy u niego antybiotykoterapię. W j. ustnej jest obecnie czysto. Lusek powinien skupić się teraz głównie na byciu wsparciem dla Zadry i nie chorować, prawda?

IMG_8099

Tibia trafiła do nas ponad tydzień temu po tym, gdy znaleziono ją w Golubiu – Dobrzyniu. Tibia jest młodym, ok 2-3 miesięcznym królikiem hodowlanym z poważnymi problemami zdrowotnymi.

IMG_8199

W chwili znalezienia u Tibii uwagę zwróciło przede wszystkim otwarte, aczkolwiek stare, powstałe ok 2 tygodni wcześniej, złamanie kości w prawej kończynie, jednak okazało się, że nie jest to nasz największy problem.

IMG_8192

Tibia ma bardzo poważny problem z lewą łapą. Kość piszczelowa lewej łapy jest łukowato wygięta, wskutek czego Tibia ma bardzo silne skrzywienie w stawie skokowym. W związku z nienaturalnym ułożeniem lewego skoku, Tibia ma problem z utrzymaniem czystości – lewy skok jest cały czas brudny od moczu i od kału, poza tym już w tej chwili zaczynamy mieć problem z pododermatitis.

W całej tej sytuacji najciekawsze jest to, że Tibia dość ładnie korzysta z prawego skoku, w którym doszło do zrostu kości, dlatego w tym przypadku Tibię czeka wyłącznie zabieg usunięcia fragmentu martwej kości z zachowaniem łapy. Sytuacja wygląda dużo gorzej w przypadku lewej łapy, zaś w tym przypadku u Tibii konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu amputacji lewej łapy powyżej stawu skokowego.

Valeriia przyjechała do nas kilka dni temu, po tym gdy Animal Patrol zabezpieczył ją w nocy na ulicy.

IMG_8086

Mała miała zapalenie pęcherza (napinała się przy wydalaniu moczu), ale na szczęście USG j. brzusznej wykluczyło problem z nerkami, a także obecność kamieni w samym pęcherzu. Za jakiś czas powtórzymy u Valerii badanie USG.

IMG_8087

Badanie krwi wskazało na standardowe nieprawidłowości z wątrobą. Jak zawsze w takim przypadku u Valerii wprowadzimy terapię ornipuralem, tak samo zresztą ja u innych nowych Azylantów.

Vasyl zmaga się obecnie z niedrożnym kanalikiem łzowym. Wczoraj przeszedł zabieg jego udrożnienia, który nie okazał się w pełni skuteczny, dlatego najprawdopodobniej w czwartek czeka nas powtórka z rozrywki.

IMG_8113

Oddechowo – krążeniowo jest w tej chwili stabilnie i oby tak zostało jak najdłużej.

Veselka przyjechała do nas ze Schroniska dla Zwierząt w Chorzowie. Poza niedożywieniem i problemami stomatologicznymi – przerośnięty 1. ząb policzkowy żuchwy po lewej stronie i wskazanie do RTG głowy, okazało się, że Veselka jest w ciąży. W związku z tym mała została pilnie poddana zabiegowi kastracji, po którym czuje się dobrze. W najbliższym czasie Veselkę czekają kolejne badania, w tym RTG głowy.

IMG_8077

Walter przyjechał do nas z interwencji pod Łodzią. Jest chłopakiem w średnim wieku, a jego głównym problemem zdrowotnym jest obecnie asymetria gałek ocznych. W prawej gałce ocznej występuje wyraźne nadciśnienie. Mamy też problem ze zmętnieniem rogówki i zwichnięciem soczewki. Dno oko nie jest widoczna do badania, a na powiece znajduje się mikroskopijna zmiana, która może mieć charakter ropnia.

IMG_8125

Wszystko wskazuje na to, że problem z okiem u Waltera to efekt encephalitozoonozy.

IMG_8121

Zobaczymy jak będzie rozwijać się sytuacja z okiem i czy uda nam się zmniejszyć ciśnienie w gałce ocznej.

Badanie krwi nie wykazało szczególnych odchyleń od normy, standardowe nieprawidłowości dotyczące wątroby.

W najbliższym czasie Waltera czeka echo serca.

Zadra po kilku lepszych tygodniach znowu ma nawrót, tym razem ropień odnowił się obok i wybił z tkanek, nie bezpośrednio z kości. Wczoraj został rozcięty i oczyszczony, dzisiaj w przetoce nic się nie zebrało, ale Zadra cały czas lekko gorączkuje. Przed nami zapewne znowu trudne dni.

IMG_8091

Axlin, Rebeca i Robinka kontrole pozabiegowe zaliczyły bez zastrzeżeń. Dziewczyny wczoraj otrzymały też 1. dawkę szczepionki przeciwko pasterelozie.

Axlin

IMG_8084

Rebeca

IMG_8076

Robin

IMG_8080

Dobranoc!

cdn.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*