Fotograficznie, Z życia Azylu

Niedziela (21.05.2023 r.)

22 maja 2023

Cd. zaległości z frontu, chociaż jeszcze nie nadrobimy ich w całości…w kolejnym wpisie przekażemy więcej informacji m.in. o Kastorze, Larysie, Mavericku, Paszczaku, Skinny, Zoltanie czy Ti-Ti, a tymczasem:

Binky ostatnio miała gorsze i lepsze dni, jeśli chodzi o apetyt i pracę układu pokarmowego. W j. ustnej jest idealnie (Binky nie ma zresztą jakichkolwiek zębów policzkowych), a badania krwi wypadły prawidłowo. Podczas jednej z kontroli Doktor stwierdził natomiast u Binky drobną przeszkodę/zwężenie jelicie, w przodobrzuszu i pod tym kątem będziemy ją obserwować.

IMG_1093

Blanka jest około 4-5 letnią samicą, oddana pod naszą opiekę z powodu wyjazdu właścicielki zagranicę. Poza wyraźnie wyczuwalną macicą, jej stan zdrowia nie budził zastrzeżeń – w tym tygodniu wykonaliśmy u niej badanie kału i krwi, dlatego Blanka razem z Gordo została oddelegowana na zabieg kastracji.

IMG_1097

Borowiaczek znowu walczy z nawrotem infekcji górnych dróg oddechowych. Gdyby nie to, jego stan moglibyśmy ocenić jak bardzo dobry, tym bardziej, że udało nam się przebić magiczną granicę 4,000 kg i Borowiaczek znacznie odbił na wadze (standardem była u niego waga 3,600 kg). Niestety nie może być jednak zbyt pięknie.

Pulinda podłapała infekcję od Borowiaczka, chociaż generalnie i tak super się trzyma i jest bardzo odporna. Mamy nadzieję, że w przypadku Pulindy wystarczające będzie 3 krotnie podanie raz w tygodniu antybiotyku draxxin. Póki co jest w porządku.

IMG_1461

Cyntia i Gyntia po swoich wszystkich perturbacjach zdrowotnych czują się naprawdę bardzo dobrze. Cyntia musi co prawda dostawać leki na serce, ponieważ cierpli na kardiomiopatię rozstrzeniową, ale na szczęście jej zachowanie w tej chwili nie podpada. W przypadku Gyntii z uwagi na obserwacje w DT w postaci czkawki, w tym tygodniu wykonamy kontrolne echo serca, przeprowadzone wcześniej badanie nie wykazało bowiem nieprawidłowości.

Cyntia

IMG_1465

Gyntia

IMG_1462

Faworka wyszła obronną z walki z ropniami, ale 1,5 tygodnia temu podczas osłuchiwania Doktor stwierdził u niej pewne nieprawidłowości, dotyczące pracy serca.

IMG_1072

Echo serca wykazało wyraźne przekroczenie parametru, obrazującego wielkość lewej komory w rozkurczu, a także nieznaczne przekroczenia pozostałych parametrów. W związku z tym u Faworki wprowadziliśmy leczenie – póki co cardisure co 12 h.

Zobaczymy czy w najbliższym czasie z uwagi na wyższe temperatury leczenie nie będzie musiało zostać rozszerzone.

Gordo – chłopak ze schroniska dla zwierząt w Ostródzie, wykonane w tym tygodniu badania kontrolne – kału, krwi i echo serca – przeszedł bez zarzutu, dzięki czemu mogliśmy oddelegować go na zabieg kastracji.

Inferna trochę nas ostatnio zmartwiła. Po pierwsze z uwagi na tkliwość krtani/tchawicy – po podaniu draxxinu i wit. C jest już lepiej, po drugie z uwagi na przerośnięty ząb po lewej stronie szczęki, który wymaga ekstrakcji i wysięk z lewego kanalika łzowego, po trzecie z uwagi na wyniki kontrolnego badania krwi, które wykazało dość silną niedokrwistość i podwyższone, chociaż w niewielkim stopniu wskaźniki wątrobowe.

IMG_1469

Wyniki krwi poznaliśmy dzisiaj, więc dzisiaj wieczorem wchodzimy z leczeniem – ornipural i wit. B12. Potem czeka nas kontrola i decyzja co do ewentualnego zabiegu stomatologicznego.

Skoro o Infernie mowa, nie możemy nie wspomnień o Lusku i Zadrze.

Lusek schudł 100 gramów – teoretycznie niewiele, ale jeśli waży się w najlepszym wypadku 1,200 kg, to już wiele. Kontrolne badanie krwi wykazało bardzo mocno podwyższone wskaźniki wątrobowe – AST niemal 10-krotnie, ALT – 3-krotnie, GLDH – 2-krotnie. Niedokrwistości brak. Od dzisiaj wchodzimy z leczeniem.

IMG_1481

Nietoperka znowu boryka się z nawrotem infekcji ropnej górnych dróg oddechowych. Po zabiegu usunięcia kanałów słuchowych  wszystko zagoiło się prawidłowo. Ropa nie ma gdzie się gromadzić i z zewnątrz pojawia się tylko jej niewielka ilość, co nie zmienia tego, że sytuacja Nietoperki jest mało stabilna

IMG_1079

Zadra ma nieco podwyższone wskaźniki wątrobowe, ale przede wszystkim jej wyniki krwi wskazują na stan zapalny organizmu, który najpewniej pochodzi z j. ustnej. Zadra ma co prawda bardzo ładny apetyt, ale podczas ostatniej kontroli okazało się, że jeden z górnych zębów policzkowych po lewej stronie znacznie przerasta, w j. ustnej było też dość dużo śliny. Dzisiaj wchodzimy u Zadry z ornipuralem, a jutro zdecydujemy co z ewentualnym zabiegiem.

IMG_1475

Kendall, Khloe, Kourtney i Rob – potomstwo Caitlyn, króliki, które trafiły do nas w poprzedni weekend, podpadają pod kątem stanu zębów policzkowych, które póki co rosną krzywo. Zobaczymy jak sytuacja będzie rozwijać się w przyszłości, ale możemy mieć u nich do czynienia z wadą genetyczną.

Kourtney

IMG_1094

Kendall

IMG_1095

Khloe

IMG_1087

Rob

IMG_1090

Poza tym cała czwórka jest w trakcie leczenia kokcydiozy. Co prawda badanie kału Caitlyn nie potwierdziło obecności kokcydiów, ale również zostanie ona przeleczona. Wykonane u Caitlyn badanie krwi na szczęście nie wykazało szczególnych nieprawidłowości.

IMG_1102

Missandei w ostatnich tygodniach jest stabilna. Co prawda z jej odbytu niezmiennie wydostaje się dość dużo śluzu, ale poza jednym kryzysem, kiedy mała straciła apetyt i wymagała wprowadzenia serii leków, nie borykaliśmy się ostatnio z większymi problemami. Ponieważ w tej chwili stan Missandei jest jak na nią nadzwyczaj dobry, temat zabiegu dot. uchyłka prostnicy odkładamy póki co na bok.

IMG_1444

W środę Missandei została zaszczepiona przeciwko pasterelozie. Drugą dawkę szczepionki otrzymała za niecałe 3 tygodnie.

Shimmer przez ostatnie tygodnie borykała się z grzybicą, ale po ostatniej kontroli mogliśmy zdecydować o zakończeniu leczenia.

IMG_1439

W przypadku Shine niestety leczenie póki co musi być kontynuowane.

Vivien wymaga szczególnej uwagi ze względu na stan jej prawej nerki. Kilka miesięcy temu udało nam się wyjść z kryzysu nerkowego, ale problem powrócił. W przypadku prawej nerki Vivien mamy do czynienia z wodonerczem (prawo serii). Nerka Vivien wygląda dużo lepiej niż w przypadku Igi, ale nie unikniemy zabiegu i nie możemy go zbyt długo odkładać.

IMG_1056

Jutro wykonamy u Igi kolejne kontrolne badanie USG.

Poza tym Artie, Blue, Colette, Hunter, Kastor, Królowa, Monday, Robin, Verano i Wojażer zostali zaszczepieni w ostatnich dniach na pomór rhd2.

Artie

IMG_1448

Blue

IMG_1069

Colette

IMG_7598

Monday

IMG_1068

Robin

IMG_1065

Verano

IMG_1429

Wojażer

IMG_1430

Dzisiaj wieczorem pod naszą opiekę trafili nowi podopieczni – dwa króliki odebrane przez Pogotowie dla Zwierząt podczas interwencji na rynku w Pułtusku.

Króliki były wystawione na sprzedaż. Stałe w słońcu bez wody. Chłopak bardzo ciężko oddychał. Dziewczyna jest cała zakołtuniona. Jutro dowiemy się więcej na temat stanu ich zdrowia.

IMG_2039

chłopak

image000000 2

dziewczyna

image000000

Dobranoc!

 

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*