Fotograficznie, Z życia Azylu

Niedziela (8.01.2023 r.)

8 stycznia 2023

Mimo wprowadzonego w czwartek leczenia, samopoczucie Królowej nie uległo póki co poprawie – najbardziej doskwiera nam brak apetytu, natomiast podczas wczorajszej wizyty Doktor stwierdził, że klinicznie widać pewną poprawę – oko nie ropieje, a w uchu jest mniej ropy.

Niestety Królowa nadal odczuwa duży dyskomfort związany z obecnością ropy w uchu i całkowicie nie współpracuje, jeśli chodzi o leczenie. Wczoraj podczas wenflonowania dała prawdziwy popis swoich możliwości.

Martwimy się o Flori bardzo mocno, ale na pewno ważne jest to, że nie ma już gorączki i żadnych dodatkowych objawów neurologicznych, a kiedy ropa jest  w uchu środkowym od mózgu dzieli nas już tylko krok.

Kastor wspiera Flori, chociaż sam mógłby być tak miły i jeść więcej. Miejmy nadzieję, że po wprowadzeniu neorecormonu jego szpik kostny zabierze się porządnie do pracy.

Lacerta oddycha lepiej – lżej niż w ostatnich dniach i zaczyna jej się mocno nudzić, a to dobry znak.

W ostanim wpisie zapomniałam wspomnieć o tym, że u Lacerty pojawił się jeszcze dodatkowo obrzęk tkanki gruczołowej przy pierwszym sutku po prawej stronie i będziemy ją pod tym kątem uważnie obserwować – mamy nadzieję, że nie, ale nie można wykluczyć czy w przyszłości nie będzie potrzeby mastektomii.

Lusek ma dobre samopoczucie, jego układ pokarmowy pracuje bez zastrzeżeń, ale z apetytem jest różnie i np. dzisiaj rano jadł śniadanie ze strzykawki. Po zakończeniu terapii ornipuralem i wit. B12 na pewno zaplanujemy u Luska zabieg ekstrakcji pozostałych zębów. Oby tylko teraz nie zorganizował nam żadnych dodatkowych atrakcji.

***

Alicent czuje się dobrze, ale przed nami niestety zabieg usunięcia pozostałych zębów policzkowych – tym razem po lewej stronie oraz siekaczy, które źle się ścierają i wymagają przycinania.

IMG_0005

Kiedy mówimy, że Alicent ma około 8 miesięcy, trudno w to uwierzyć, ale niestety, kiedy w grę wchodzą wady genetyczne, wiek nie ma większego znaczenia.

Przed Alicent jeszcze długie leczenie, ale najważniejsze jest to, aby nie rozwinęły się u niej żadne procesy ropne.

Artie ma za sobą 3 zabiegi, podczas których usunięte zostały wszystkie jego zęby – zarówno policzkowe, jak i siekacze. Wspomnieniem tego, co przeszedł Artie są zniekształcenia w obrębie żuchwy, którą długo drążyła ropa, ale w tej u Artiego nie toczy się żaden stan zapalny. Oczywiście Artie już zawsze będzie wymagał szczególnej uwagi, natomiast najważniejsze jest to, że  źródło problemów Artiego (zęby) zostało usunięte.

IMG_9994

Larys jest stabilny zdrowotnie, jego oczy po udrożnieniu kanalików łzowych wyglądają dobrze, a w j. ustnej udało się przygasić stan zapalny i nie ma nadmiaru śliny, ziarniny ani ropy, natomiast przed nami zabieg usunięcia siekaczy.

IMG_9999

Paszczak za jakiś czas będzie wymagał kontroli w zw. z przerastającym 1. zębem policzkowym po prawej stronie żuchwy (przeciwległy ząb na dole jest bardzo mały). Poza tym w j. ustnej u Paszczaka wszystko wygląda dobrze. Siekacze nie odrastają…ufff 😎

IMG_9771

Zadra ostatnią kontrolę zaliczyła na 5. W tej chwili w j. ustnej u Zadry jest czysto, udało się też zatrzymać stan ropny w kości żuchwy. Niestety to nie oznacza oczywiście końca leczenia – wręcz przeciwnie Zadra przez kolejne tygodnie będzie jeszcze otrzymywać penicylinę. Z uwagi na to, że u Zadry ropa zdążyła solidnie zniszczyć kość, musimy być cały czas bardzo czujni i nie możemy skończyć leczenia zbyt wcześnie, tym bardziej, że mamy za sobą już 1 nawrót choroby.

IMG_9995

***

Alegoria ma problem z poważnym pododermatitis. Obecnie Alegoria ma drybed nie tylko w klatce, ale tak jak Horacy również poza klatką biega tylko na drybedzie, wymaga te zakładania opatrunków, które robimy z wykorzystaniem miodu Manuka, mającego bardzo silne właściwości gojące.

IMG_9991

Borowiaczek jest stabilny – w końcu oskrzela/płuca podczas osłuchiwania są czyste, ale niestety z uwagi na ropę w j. nosowej konieczne jest u niego kontynuowanie antybiotykoterapii.

IMG_9791

Jeśli stan zdrowia Borowiaczka nie ulegnie pogorszeniu, w tym tygodniu czeka go szczepienie przeciwko pasterelozie.

Pulinda – towarzyszka Borowiaczka, trzyma się dzielnie. Obawialiśmy się, że w końcu złapie coś od Borowiaczka, ale odpukać po szczepieniu, sytuacja się w pełni ustabilizowała. W zeszły poniedziałek Pulinda została zaszczepiona 2. dawkę przeciwko pasterelozie.

IMG_9792

Bufka kontrolę u Doktora zaliczyła na 5.

IMG_9988

Devinette wciąż nam coś funduje. W j. brzusznej jest w tej chwili ok. Palpacyjnie nie są wyczuwalne żadne nieprawidłowości. Zmiany w obrębie łopatek powoli się goją, ale jeszcze gdzieś gromadzi się ropa. Być może jutro konieczne będzie wykonanie dodatkowego cięcia w celu umożliwienia lepszego oczyszczania rany.

IMG_9817

Horacy czuje się dobrze. Kość piętowa w prawym skoku uległa zrostowi, dlatego Horacy zaczął wychodzić z klatki, pytanie tylko czy złamanie się ponownie nie odnowi. Pododermatitis na prawym skoku nie wygląda w tej chwili źle, dlatego Horacy ma opatrunek tylko na wybiegu, ale zobaczymy czy taki stan się utrzyma – mam co do tego wątpliwości.

IMG_9785

Iga kontrolę stanu zdrowia zaliczyła na 4. Gdyby nie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, Iga zasłużyłaby na 5, ale w tej chwili – po ostatniej rehabilitacji, i tak nie jest źle. Zmian związanych z wiekiem u Igi już nie przeskoczymy.

IMG_9770

Jaskierka w tym tygodniu wróciła do Azylu. Boimy się o tym pisać, ale jej stan zdrowia nie budzi żadnych zastrzeżeń i to jest nasz mały – wielki cud. Jaskierka ma za sobą kilka zabiegów, które dotyczyły przede wszystkim zrostów jelit. W pewnym momencie wydawało się, że nie ma szans, aby z tego wyjść, ale póki co jest bardzo dobrze. Ma apetyt, jej układ pokarmowy funkcjonuje bez zastrzeżeń, Jaskierka utrzymuje też prawidłową wagę.

IMG_9986

IMG_9986

Mysaria nadal wymaga obserwacji pod kątem zmiany przy kikucie macicy, ale obrzęk jest mniejszy i co najważniejsze nie jest bolesny, mamy więc nadzieję, że nic się z tego nie rozwinie.

IMG_9777

Primavera kontrolę po zabiegu kastracji przeszła bez większych uwag. W j. brzusznej nie ma żadnych nieprawidłowości – odczyn przy kikucie macicy jest niewielki i niebolesny, ale musimy przyglądać się jeszcze szwom przy mięśniach – czy nie powstają przy nich odczyny.

IMG_9779

Obelixa czeka w tym tygodniu zabieg poszukiwania jąder…- mocno zagadkowa sprawa. Zobaczymy czy znajdą się w kanałach pachwinowych.

IMG_9807

Tygryska czuje się dobrze, jej jelita pracują bardzo dobrze, ale przy otrzewnej wyczuwalny jest niewielki odczyn, który będzie wymagał uwagi. Póki co kontynuujemy u niej podawanie penicyliny.

IMG_9783

Vasyl wygląda jak weteran wojenny, ale dopisuje mu dobre samopoczucie. Codziennie czyścimy jego rany wzdłuż całego tułowia i czekamy na wynik badania histopatologicznego.

IMG_9820 2

Zlata kontrolę u Doktora zaliczyła na 5.

IMG_9778

***

Stan zdrowia Gomeza i Mortizii w badaniu klinicznym nie budzi zastrzeżeń. Maluchy znaleziony na ulicy w Łodzi i zabezpieczone przez łódzki Animal Patrol mają około 3-4 miesięcy, dlatego z zabiegami kastracji będziemy musieli jeszcze poczekać.

Gomez

IMG_9996

Mortizia

IMG_9997

W tym tygodniu pod naszą opiekę trafił też Aphelios – chłopak ze Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy, który został zabezpieczony i wykastrowany w klinice weterynaryjnej Dino – Vet,  a następnie przekazany do Azylu.

IMG_9990

Stan zdrowia Apheliosa w badaniu klinicznym nie budzi zastrzeżeń, natomiast chłopaka czeka jeszcze kontrolne badanie krwi.

Jutro na wizytę kontrolną do Doktora pojedzie również Cruella, która trafiła pod naszą opiekę wczoraj.

DSC00271

Więcej informacji z frontu, w tym również adopcyjnego w kolejnym wpisie na blogu ❤️

DSC00341

DSC00323

DSC00322

DSC00314

DSC00284

DSC00280

DSC00296

DSC00266

DSC00287

DSC00274

cdn.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*