Fotograficznie, Z życia Azylu

Niedziela (18.12.2022 r.)

18 grudnia 2022

Dzisiaj mamy dla Was mnóstwo informacji z frontu. Wśród nich te dla nas najsmutniejsze.

Nestea była z nami tylko chwilę.

Trafiła pod naszą opiekę z zaawansowanymi zmianami w kanałach słuchowych.

Nestea ma obustronne bardzo przewlekłe ropne zapalenie kanału słuchowego z zajęciem podstawy małżowiny. W jednym uchu kanał słuchowy zapchany jest przez guz. Po drugiej stronie jest tylko nieco lepiej. Nestea w czwartek czeka rozległy zabieg, najprawdopodobniej z amputacją małżowiny usznej włącznie, chociaż to będzie i tak zapewne tylko początek naszej walki o zdrowie „małej”.

IMG_8510

W czwartek Nestea przeszła zabieg usunięcia prawej małżowiny usznej i wyszycia prawego kanału słuchowego.

IMG_8545

IMG_8554

Sam zabieg przebiegł bez większych problemów, poza jednym – Nestea wyjątkowo źle się znieczulała. Po zabiegu Nestea zaczęła się szybko wybudzać. Próbowała już wstawać i siadać. Potem nagle zaczęła słabnąć. Wiedzieliśmy, że to oznacza, że dzieje się coś złego, ale mimo podjętych działań i walki, nie udało nam się pomóc Nestei. Mała po kilku godzinach od zabiegu odeszła.

Sekcja zwłok wykazała 3 nieprawidłowości:

  • ropę w uchu środkowym i w mózgu
  • silnie otłuszczony worek osierdziowy
  • stłuszczoną wątrobę

Sytuacja bez szans.

Jest nam niezmiernie przykro, że Nestea trafiła do nas zbyt późno i nie mogliśmy zrobić dla niej więcej…

Nestea żegnaj.

***

U Anafory po zabiegu kastracji utrzymuje się niewielki odczyn przy kikucie macicy, w związku z tym do jej leczenia wprowadziliśmy theranecron. Sytuacja nie jest na szczęście mocno niepokojąca i mamy nadzieję, że za kilka dni obrzęk całkowicie ustąpi.

IMG_8313

Apostrofa kontrolę po zabiegu kastracji zaliczyła na 5.

IMG_8306

Asterix trafił pod naszą ze Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy. Badanie kału dało wynik ujemny. Badanie krwi wypadło standardowo – podwyższone wskaźniki wątrobowe, co oznacza konieczność przeleczenia ornipuralem. Poza tym stan zdrowia Asterixa nie budzi zastrzeżeń.

IMG_8285

Stan zdrowia Borowiaczka cały czas odbiega od ideału, chociaż jest dość stabilny. Dobra wiadomość jest taka, że Borowiaczek otrzymuje teraz furosemidum tylko dwa razy dziennie, a nie trzy, a zła, że podczas ostatniej wizyty u Doktora z uwagi na wzmożone/ciężkie szmery oskrzelowo – płucne musieliśmy wprowadzić do leczenia Borowiaczka oxytet, czyli jedną z najsilniejszych broni w tego rodzaju przypadkach.

IMG_8372

Na szczęście Borowiaczek zareagował na oxytet dobrze i obyło się bez zaburzeń apetytu, Borowiaczek oddycha też lepiej, ale zobaczymy co Doktor powie na temat jego stanu zdrowia jutro po osłuchaniu.

U Pulindy, czyli ukochanej Borowiaczka tydzień temu pojawiły się również objawy infekcji górnych dróg oddechowych, ale w przypadku Pulindy postanowiliśmy wstrzymać się z antybiotykoterapią i zastosować szczepionkę przeciwko pasterelozie. Kolejna dawka szczepionki za 2 tygodnie.

IMG_8379

Budzik wizytę kontrolną zaliczył na 5. Chłopak ostatnio walczył z infekcją górnych dróg oddechowych, ale na szczęście wszystko wróciło do normy.

IMG_8515

Ciri wizytę kontrolną zaliczyła na 5.

IMG_8332

Devinette w zeszły poniedziałek przeszła bardzo poważną operację. Po pierwsze pojawił się u niej ropień na wysokości łopatek, po drugiej odczyn przy szyciu – mięśniach, po trzecie okazało się, że jelita są sklejone.

IMG_8393

Zabieg był hardcorowy, ale Devinette dała radę i czuje się dobrze. Tak to już chyba będzie, że będziemy co chwilę z czymś walczyć…

Nerka póki co pracuje dość dobrze, a w zasadzie lepiej niż wcześniej, kiedy u Devinette były problemy z produkcją moczu.

Dokken i jego brat Halen są kilkumiesięcznymi chłopakami. Trafili do nas kilka dni temu, po tym gdy zostali znalezienie na działce w Toruniu. Zarówno badanie krwi, jak również badanie kału chłopaków nie wykazało niczego niepokojącego. Dokken i Halen za jakiś czas będą typowymi „fokami” – oczywiście to w nawiązaniu do naszego ukochanego Versace vel. Foka.

Dokken

IMG_8290

Halen

IMG_8301

Doppio wizytę kontrolną zaliczył na 5.

IMG_8528

Ginny wizytę kontrolną (przedadopcyjną!) zaliczyła na 5.

IMG_8327

Gościu przyjechał do nas z Łodzi, po tym gdy został znaleziony na klatce schodowej. Ogólna kondycja tego uroczego Pana jest dość dobra, ale szczególnej uwagi wymagają na pewno zęby policzkowe – zęby policzkowe po lewej i po prawej stronie miały ostre krawędzie, które dotykały błony śluzowej policzków i wymagały szybkiej korekty, a poza tym są przerośnięte i nierówne.

IMG_7752

Badanie krwi Gościa wypadło „standardowo” – podwyższone wskaźniki wątrobowe i obniżone wskaźniki czerwonokrwionkowe, przed nami jeszcze badanie RTG głowy.

Horacy niedawno zakończył rehabilitację, prowadzoną w związku z dyskospondylozą, a teraz walczymy z silny pododermatits na prawym skoku, które rozwija się u Horacego, mimo, że chłopak przebywa wyłącznie na miękkim podłożu. Niestety tak jak w przypadku Zoltana u Horacego występowaniu pododermatits sprzyja pozycja ciała, specyficzny nacisk na łapę.

IMG_7771

Horacy jest paskudnym pacjentem i to nam nie pomaga, ale co zrobić…W najbliższym czasie chłopaka czeka kontrole RTG łapy, aby sprawdzić jak w tej chwili wygląda ta nieszczęsna kość piętowa.

Jaskierka czuje się bardzo dobrze…Aż strach o tym pisać, ponieważ od września cały czas walczymy, ale po ostatnim hardcorowym zabiegu Jaskierka czuje się bardzo dobrze. Wszystko ładnie się zagoiło, ma świetny apetyt i przybrała na wadze.

IMG_8539

Kastor przeszedł ostatnio zabieg udrożniania kanalików łzowych oraz usunięcia korzeniu siekaczy, które zaczęły odrastać i przy których zaczęła gromadzić się ropa. Zabieg był dość inwazyjny, ale na szczęście Kastor dość szybko doszedł do siebie i co więcej ostatnio ma niezły humorek – chyba bliska relacja z Królową mu nie służy, bo czasami jest niemiły dla innych 🤪

IMG_7786

Larys czuje się bardzo dobrze. W zębodołach po lewej stronie żuchwy i szczęki wszystko bardzo ładnie się wygoiło, dlatego mogliśmy odstawić antybiotyk, natomiast w perspektywie czeka nas niewątpliwie zabieg usunięcia zębów policzkowych po prawej stronie. Oczy Larysa po zabiegu udrożniania kanalików wyglądają dobrze.

IMG_8530

Lagunę na początku nowego roku czeka najprawdopodobniej zabieg ekstrakcji lewej gałki ocznej, która dla odmiany zaczęła ulegać atrofii – zanikowi. W tej chwili w gałce ocznej nie ma aktywnego stanu zapalnego, dlatego o ile będzie to możliwe, nie chcemy decydować się na zabieg przed Świętami. W perspektywie czasu usunięcie oka, z którego Laguna i tak już nie korzysta, wydaje się być jednak koniecznością z uwagi na ryzyko infekcji, która może dotrzeć do mózgu.

IMG_7773

Lusek 2 tygodnie temu miał nieco mniejszy apetyt i okazało się, że konieczne jest przeprowadzenie u niego korekty zębów. Po zabiegu Lusek od razu poczuł się bardzo dobrze, ale korekta to niewątpliwie było tylko doraźne rozwiazanie i przed nami zabieg ekstrakcji pozostałych zębów policzkowych, tym razem po prawej stronie. Zębodoły po usunięciu zębów policzkowych po lewej stronie oraz po usunięciu siekaczy wyglądają dobrze. Ropy brak.

IMG_7956

Waga bez zarzutu. 1,200 kg charakteru!

Missandei po ostatnim zabiegu ekstrakcji kilku zębów policzkowych czuje się bardzo dobrze i w tym tygodniu zakończyliśmy u niej antybiotykoterapię.

IMG_8525

Muszka niestety coraz bardziej nas martwi. Porażenie górnego neuronu ruchowego – tj. porażenie spastyczne sprawia nam dużą trudność. Muszka ma poważny problem z przemieszczaniem się, najwygodniej jest jej, kiedy leży na poduszce, dlatego cały czas jej pilnujemy, poprawiamy pozycję itd.

IMG_8578

Poza tym niestety Muszka z uwagi na zanik mięśni zaczęła też tracić na wadze. Sytuacja jest poważna. Oby mimo wszystko udawało nam się jak najdłużej utrzymywać Muszkę w dość dobrej kondycji.

U Mysarii po zabiegu kastracji utrzymuje się dość silny obrzęk kikuta macicy, ale już podczas zeszłotygodniowej kontroli obrzęk był nieco mniejszy i przede wszystkim kikut był niebolesny. W związku z tym, biorąc pod uwagę bardzo dobrze samopoczucie Mysarii, postanowiliśmy wstrzymać się z laparotomią oraz kontynuować podawanie antybiotyku i theranecronu.

IMG_8366

Noemi wizytę kontrolną zaliczyła na 5-, ten – to kwestia zębów policzkowych, które nie wyglądają idealnie (rosną krzywo), ale nie przerastają i  w tej chwili nie wymagają korekty.

IMG_8318

Oksymoron (diabelec!) został w tym tygodniu wykastrowany.

IMG_7957

Nastia ma za sobą już szczęśliwie zabieg kastracji. To dla nas duża ulga, tak jak w przypadku Lacerty, która zabieg kastracji przeszła w piątek, ponieważ u królika kardiologicznego każda operacja obarczona jest większym ryzykiem.

IMG_8360

Obelix trafił pod naszą ze Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy. Badanie kału dało wynik ujemny. Badanie krwi wypadło standardowo – podwyższone wskaźniki wątrobowe, co oznacza konieczność przeleczenia ornipuralem. Poza tym stan zdrowia Asterixa nie budzi zastrzeżeń.

IMG_8286

Zęby policzkowe Obelixa ścierają się dość dobrze, ale  mają ostre krawędzie, dlatego profilaktycznie wykonamy u Obelixa kontrolne RTG głowy.

Vasyl prawie 2 tygodnie temu przeszedł zabieg usunięcia zmiany zapalnej (nie typowo ropnej) w okolicy karku, którą zauważyliśmy zupełnie przypadkowo podczas rutynowej kontroli. Okazało się, że zmiana była dość rozległa, a przez to zabieg inwazyjny. Po zabiegu Vasyl doszedł szybko do siebie, aczkolwiek przed nami jeszcze długie leczenie. Poza antybiotykoterapią, Vasyl musi mieć dwa razy dziennie przemywaną/oczyszczaną ranę.

IMG_8352

Zadra po ostatnim zabiegu wróciła do pełni formy. Z uwagi na brak ropy pozwoliliśmy zamknąć się przetoce w żuchwie, jednak cały czas kontynuujemy podawanie penicyliny i niewątpliwie przed nami wiele tygodni leczenia. W sytuacji takiej jak u Zadry, kiedy ropa drążyła już od dawna kość, ropa może wracać, dlatego trzeba być wyjątkowo czujnym.

IMG_7755

U Zoltana kilka dni temu powróciła infekcja górnych dróg oddechowych z zaostrzonymi szmerami oskrzelowymi. Na szczęście po wprowadzeniu dodatkowego antybiotyku (obok penicyliny) już widać poprawę. Poza tym cały czas walczymy u Zoltana z pododermatits, którego niestety nie da się u niego wyeliminować, również biorąc pod uwagę dyspospondylozę i specyficzne ułożenie ciała.

IMG_8390

cdn.

1 Komentarz

  • Odpowiedź Kaśka 19 grudnia 2022 at 09:52

    Nie każdego da się uratować, choć stajecie na głowach żeby to zrobić Każdy Wasz czyn jest niesamowitym dokonaniem, a każdy Uszak który dostaje się w Wasze ręce jest nawet przez krótki czas w ziemskim raju ♥️♥️♥️ Jesteście cudowni i wspaniali. Dziękuję że jesteście

  • Napisz komentarz

    *