Fotograficznie, Z życia Azylu

Sobota (28.05.2022 r.)

28 maja 2022

RTG Luska potwierdziło to, co podejrzewaliśmy na podstawie wyglądu koron zębów policzkowych i problemów z nimi. Lusek ma bardzo silnie przerośnięte korzenie zębów policzkowych. Problem jest na tyle poważny, że korzenie mogą niedługo przebić kość żuchwy, która jest bardzo cienka.  To jednak nie wszystko. Korzeń jednego z siekaczy u Luska zachodzi za zęby policzkowe i dodatkowo pogarsza sytuację.

IMG_6664

W tym tygodniu chcemy przeprowadzić u Luska zabieg usunięcia części zębów policzkowych. Jeśli wszystko będzie się goić prawidłowo, Luska czeka zapewne jeszcze 1 albo 2 zabiegi. Przed nami trudne i długotrwałe leczenie, ale mamy ogromne doświadczenie z królikami takimi jak Lusek i chociaż wiemy, że nigdy nie ma gwarancji, jak wszystko się potoczy, takie króliki  mają szansę na dobre życie i nie można im jej odbierać. Wystarczy tylko spojrzeć na Bałamutka, Kastora, Luciano czy Alberta, w przypadku którego zanim trafił do Azylu alternatywą było leczenie za niebotyczne – całkowicie nieadekwatne do podejmowanych działań kwoty albo eutanazja, którą zalecono z uwagi na brak gwarancji leczenia, z tym, że co najważniejsze, u Alberta problemy z zębami nie dawały jeszcze o sobie nawet znać.

Skoro o Kastorze mowa na najnowszym RTG Kastora widać odseparowany od reszty fragment żuchwy, co może być przyczyną nawracających co jakiś czas rzutów podwyższonej temperatury. Na RTG nie widać ognisk ropnych – zębodół po siekaczach udało się doczyścić, ale to właśnie ropa, której nie było dużo, musiała doprowadzić do zniszczenia żuchwy.

IMG_5843

Kastora najprawdopodobniej w przyszłości czeka zabieg związany z usunięciem tego odseparowanego fragmentu, ale póki co wstrzymujemy się z jego przeprowadzeniem – zobaczymy czy w najbliższym czasie nie będziemy mieli do czynienia z nawrotem infekcji ropnej.

Pocieszające jest to, że chociaż korzenie zębów policzkowych Kastora są przerośnięte, obecnie nie ma przesłanek do żadnej interwencji w tym zakresie i możemy skupić uwagę na przerastających co jakiś czas koronach zębów.

W przypadku Klary problem z zębami dotyczy na szczęście tylko siekaczy, które w najbliższych dniach musimy bezwzględnie usunąć. Wygląd koron zębów policzkowych, jak i korzeni zębów policzkowych na RTG na szczęście nie budzi zastrzeżeń.

IMG_5906

Zęby policzkowe Inferny źle się ścierają, a RTG wskazuje na to, że korzenie zębów są przerośnięte, co niestety może mieć wpływ na niedrożność kanalików łzowych. Póki co chcemy jednak spróbować raz jeszcze udrożnić kanaliki bez konieczność ingerencji w zęby, a jeśli to nie pomoże, być może konieczne będą bardziej radykalne działania.

IMG_5890

Anakin, który przyjechał do nas we wtorek z Olsztyna, ma problem z lewym kanalikiem łzowym i ropnym wysiękiem z j. nosowej po lewej stronie, ale na RTG nie widać drastycznych odchyleń od normy i mamy nadzieję, że udrożnienie kanalika połączone z antybiotykoterapią pomogą. Jeśli nie, w najgorszym wypadku alternatywą będzie zabieg, który przeprowadzaliśmy m.in. u Harnasia i Maestro – wykonanie przetoki w j. nosowej, ale to temat na przyszłość.

IMG_7847

Anakin trafił też do nas z niedoborem tkanki tłuszczowej, ale ten problem powinno udać się szybko wyeliminować.

Anakina  w tym tygodniu czeka na pewno badanie krwi.

RTG Alfa wypadło dobrze. Korzenie zębów policzkowych Alfa na szczęście nie są przerośnięte. Obecnie również korony wyglądają dobrze.

IMG_2187 3

Poza tym Alf ustabilizował się zdrowotnie pod kątem nerek, o czym już pisałam. Mimo upływu kilku tygodni i odstawienia leków, obie nerki w tej chwili pracują prawidłowo i są niemal tej samej wielkości.

Alf został też w ostatnim czasie wykastrowany.

Badanie RTG w ostatnich dniach wykonaliśmy również u Nastii, chociaż dotyczyło ono klatki piersiowej.

IMG_7946

Niestety RTG potwierdziło nasze obawy co do stanu zdrowia Nastii, u której podczas osłuchiwana słychać delikatne zmiany w płucach.

Po pierwsze na RTG widać liczne zwapnienia – zmiany po przebytym stanie zapalnym/płuca nie są tak powietrzne, jak być powinny, ale najbardziej niepokojący jest rozległy odczyn śródmiąższowy, który może być zmianą ropną, chociaż nie można wykluczyć również procesu nowotworowego.

W najbliższym czasie pogłębimy diagnozę, a póki co ogólne samopoczucie Nastii jest na szczęście dobre. Ostatnia antybiotykoterapia również przyniosła efekt i udało się zahamować u Nastii problem z katarem, z którym walczymy u jeszcze kilku ukraińskich królików.

***

Zabiegi stomatologiczne u naszego Bazyliszka musimy niestety odłożyć na później, chociaż wygląd jego zębów – zarówno policzkowych, jak i siekaczy jest dramatyczny. Całe szczęście nasze obawy dotyczące tego, że buduje się u niego ropień zagałkowy, udało się wykluczyć. Co prawda Bazyliszek ma teraz problemy z równowagą/umiarkowany skręt szyi i lepsze dni/niczym apetyt przeplatają się u niego z gorszymi, ale sytuacja i tak się ustabilizowała. Bazyliszek trzyma prawidłową temperaturę, nie ma wytrzeszczu oka i zaburzeń oddechowych – przy tym co się działo kilka tygodni temu, to i tak duży postęp.

IMG_6879

Zęby policzkowe Miriam, która przyjechała do nas w tym tygodniu z Poznania, Doktor ocenił na 4-. Miriam jest dość młodą samicą, a uwagę zawraca na pewno jej nieprawidłowa – zbyt otłuszczona budowa.

Miriam jest bardzo pobudzona, dlatego musimy dość szybko zdecydować się u niej na przeprowadzenie zabiegu kastracji.

IMG_7855

Noemi, która przyjechała do nas w tym tygodniu z Łodzi, jest starszym królikiem – ma zmętnienie soczewek i niestety w najbliższych dniach musimy wykonać u niej nie tylko badanie krwi, ale też RTG głowy – korony jej dolnych zębów policzkowych są bardzo duże, a korony górnych zębów policzkowych wyłącznie szczątkowe. Poza tym korony zębów źle się ścierają.

IMG_7850

Noemi ma też bardzo powiększone rogi macicy – kwalifikuje się do szybkiej kastracji i bardzo złą budowę ciała – jest nadmiernie otłuszczona.

Informacji z frontu od Doktora mamy dla Was znacznie więcej, ale przez ostatnie 2 tygodnie zrobiły nam się tak duże zaległości, że nadrobimy je jutro.

Tytułem wstępu wspomnę tylko, że walczymy o życie Padme, która trafiła do nas z Anakinem w tym tygodniu itd.

IMG_7896

Dobranoc!

1 Komentarz

  • Odpowiedź Konrad 29 maja 2022 at 08:43

    Trzymamy za Was kciuki kochane uszaki.

  • Napisz komentarz

    *