Fotograficznie, Z życia Azylu

Sobota (18.12.2021 r.)

18 grudnia 2021

Albert czuje się dobrze, ale jeszcze przed Świętami musimy wykonać u niego zabieg korekty zębów + ekstrakcji części zębów po prawej stronie – 1 z zębów rośnie w poprzek, w jego pobliżu pojawia się też ropa. Miejmy nadzieję, że to wszystko nie będzie dla Alberta zbyt inwazyjne, zgodnie z planem zabieg chcemy przeprowadzić jeszcze przed Świętami.

IMG_0722

Bałamutek po ponad tygodniu od zabiegu zaczyna odzyskiwać apetyt – dzisiaj jadł papkę samodzielnie z miski. W j. ustnej po lewej stronie gromadzi się trochę ziarniny – na szczęście bez ropy, ale po prawej stronie jest w porządku. Niestety z lewym okiem jest cały czas problem – mimo braku zębów i kolejnego udrożniania kanalika oko cały czas łzawi, a dzisiaj stan zapalny jest mocniejszy niż jeszcze dwa dni temu.

IMG_0724

Bazyliszek mocno nas martwi. Stracił całkowicie apetyt, pojawiły się też problemy z układem pokarmowym. Zmieniliśmy antybiotyk, który ma zaleczyć infekcję górnych dróg oddechowych, ale póki co samopoczucie Bazyliszka nie uległo znacznej poprawie. Problem pogłębia to, że Bazyliusz musi mieć zabieg ekstrakcji zębów policzkowych i powinniśmy już być po, a póki co trudno wstrzelić się w dobry moment i zrobić porządek w j. ustnej.

IMG_0719

Faunę w nowym roku czeka na pewno zabieg udrożniania kanalików łzowych, a póki co leczymy ją w związku z częściowym niedowładem, który zaobserwowaliśmy tydzień temu. Fauna nie ciągnie za sobą łap, ale nie porusza się w pełni prawidłowo. Po jednej stronie występuje u niej hiper-refleksyjność – nadmierna wrażliwość na bodźce, a po drugiej osłabione reakcje.

IMG_0317

Fauna od kilku dni otrzymuje zestaw leków i ogólnie jej samopoczucie można ocenić jako dobre.

Gracja w zeszłą niedzielę zaczęła się samookaleczać. W niedzielę pogryzła do krwi swoje wole, a w poniedziałek do zestawu dorzuciła ranę na grzbiecie. Trudno ocenić, co wywołało u niej taką reakcję, ale w nagrodę wylądowała w kołnierzu i na antybiotyku. Rany póki co goją się prawidłowo.

IMG_0400

Wstępny plan był taki, że bazyliszkowa Klementynka będzie miała zabieg z Bazyliszkiem, ale chyba zrobimy jednak inaczej. U Klementynki co kilka dni trzeba przycinać siekacze i czas je usunąć. Może ten zabieg uda nam się przeprowadzić jeszcze w poniedziałek.

IMG_0721

Mellona w ostatni poniedziałek przeszła zabieg usunięcia odczynu, który pojawił się u niej po zabiegu usunięcia przepukliny. Na szczęście odczyn obejmował tylko mięśnie i nie było potrzeby otwierania j. otrzewnej.

IMG_0727

Po zabiegu Mellona czuje się dobrze.

Nike ma dość mocno obrzękłą macicę, dlatego po Świętach musimy przeprowadzić u niej zabieg kastracji. Przy okazji Nike czeka zabieg usunięcia zmiany w okolicy sutka, której charakteru w tej chwili nie możemy do końca określić, przy czym nie możemy też wykluczyć konieczności przeprowadzenia mastektomii.

IMG_0333

Nona bez większych zmian. Walczymy o przednią, lewą łapę. Nona w tym nie pomaga, ponieważ powiedzieć, że jest trudną pacjentką to nic nie powiedzieć. Pocieszające jest to, że jest stabilna oddechowo, a tego baliśmy się najbardziej i ostatnio nie gorączkuje. Poza tym ma ładny apetyt. Przed Noną w najbliższych dniach badanie krwi i echo serca.

IMG_0704

Rauni kontrolę stanu zdrowia zaliczyła na 5.

IMG_0350

U naszej Skye pogłębia się kifoza, która w konsekwencji może doprowadzić nawet do niedowładu, dlatego chcemy wdrożyć u małej rehabilitację – magnetoterapię.

IMG_0729

Poza tym u małej w ciągu kilku dni na tylnej łapie pojawiło się  pododermatitis, które musimy szybko zwalczyć, ponieważ Skye  nie chce stawać na tej łapie.

IMG_0728

W prawym stawie kolanowym Sybilli  gromadziły się płyny, dlatego konieczne było wyszycie rany. O ile w stawie nie gromadzą się już płyny, to doszło do nadbudowania fragmentu tkanki łącznej, który być może będzie wymagał usunięcia. Zobaczymy co przyniosą najbliższe dni. Na szczęście Sybilla czuje się poza tym bardzo dobrze.

IMG_0717

Łapy Westy wyglądają już lepiej. Nastąpił przełom. Pododermatitis powoli znika, a łapy zarastają futrem. Jeszcze to chwilę potrwa, ale najważniejsze, że idzie ku dobremu. 

IMG_0357

U wojtyszkowych królików zakończyliśmy w tym tygodniu leczenie kokcydiozy. Niemal wszyscy mają już za sobą też serię ornipuralu na regenerację wątroby i tak jak wspominaliśmy wcześniej serię zylexisu. Obecnie u większości nie występują objawy stanu zapalnego górnych dróg oddechowych, ponieważ u Haumei, Junony i Mitry w tym tygodniu problem powrócił. Liczyliśmy się z tym, że tak może być, więc do tematu podchodzimy dość spokojnie. Najgorzej sytuacja wygląda u Junony, ponieważ u niej pojawiła się śluzowo – ropna wydzielina, chociaż to i tak niebo a ziemia przy tym jak sytuacja wyglądała 1,5 miesiąca temu. 

Haumea

IMG_0716

Junona

IMG_0707

Mitra

IMG_0710

Dziewczyny od czwartku dostają nową serię leków. Czują się dobrze.

Już w nowym roku zabierzemy się pewnie za porządki stomatologiczne u wojtyszkowego towarzystwa, w tym u Kastora czy u Romy, której też zaczęło mocno łzawić oko itd.

To, co będzie jednak na początku roku najważniejsze, to szczepienia. Nie mogliśmy tego dotychczas zrobić, a musimy zaszczepić całą interwencyjną ekipę i wszystkich nowych Azylantów. Najpierw pomór i myxomatoza, potem pomór rhd2, a poza tym na rynku wkrótce powinna pojawić się szczepionka na pasterelozę, o której również bardzo poważnie myślimy.

***

W tym tygodniu pod naszą opiekę trafiło 4 chłopaków, w tym 3 znalezionych na ulicy.

Kaillo

IMG_0346

Kairiki

IMG_0348

Lolitek

IMG_0733

Taylo

IMG_0345

W tym wszystkim dobra wiadomość jest taka, że chłopacy są zdrowi. Czekamy jeszcze tylko na wyniki kału Lolitka.

***

Dziękujemy za Wasze wsparcie – za królipaczki przekazywane za pośrednictwem Bunny Expert, za wszystkie paczki dostarczane na adres Azylu i te przywożone osobiście. Dziękujemy też za wsparcie finansowe, w tym Waszą piękną mobilizację w ramach akcji #furadlakrola. Jesteście niezastąpieni i dodajcie nam na co dzień siły do działania ❤️

IMG_0236

IMG_0460

IMG_0020

IMG_0461

IMG_0997

IMG_0622

IMG_0462

IMG_9595

IMG_0993

IMG_9595

bo Królowa jest tylko jedna ❤️

i są nawet rzęsy…!

IMG_0991

IMG_0994

IMG_0625

IMG_9518

Aniu babeczki były boskie…! 

IMG_1004

IMG_1001

IMG_9517

IMG_0992

IMG_8051

IMG_8053

IMG_8972

IMG_0998

IMG_9440

IMG_1012

IMG_8042

IMG_0996

IMG_9907

cdn.

 

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*