Fotograficznie, Z życia Azylu

Sobota (4.12.2021 r.)

4 grudnia 2021

Za nami ciężki tydzień.

Przyczyną śmierci Sofijki były rozsiane liczne, małe ropnie w płucach. Tak wiele i niewiele brakowało.

IMG_9338

Bardzo trudne dni ma za sobą Harnaś, który jest niesamowitym wojownikiem. W ciągu niemal 6 wspólnych miesięcy Harnaś kilkukrotnie wychodził z kryzysów, z których co do zasady się nie wychodzi, tym bardziej, kiedy ma się zmiany ropne w płucach. W tym tygodniu przeszedł bardzo wiele. Ropień twarzoczaszki po prawej stronie, wytrzeszcz prawego oka wywołany pojawieniem się ropy…

IMG_9342

Harnaś dzisiaj przeszedł zabieg ekstrakcji prawego oka. Wybudził się z zabiegu. Czekamy na pierwsze karmienie. Vibovit już wypił.

W zeszłą niedzielę wojtyszkowa Nona zaczęła gorączkowa. Podczas wizyty u Doktora okazało się, że u Nony mamy do czynienia ze wyraźnie wzmożonymi szmerami oskrzelowymi i ryzykiem posocznicy. Mimo wprowadzenia intensywnego leczenia – gentamycyna co 8 h do czwartku stan Nony się nie poprawił. Podczas USG klatki piersiowej nie było widać ropy (ani na powierzchni płuc, ani pływającej jak u Harnasia), ale to nie daje żadnej gwarancji co do braku ropni. Stan górnych dróg oddechowych u Nony udało się znacznie poprawić – Nona nie kicha, nie mamy też do czynienia z wysiękiem ropnym z nosa, jednak  nie możemy zapominać o zdiagnozowanej u wojtyszkowych królików pałczce ropy błękitnej, która jest trudnym przeciwnikiem. Zobaczymy jak sytuacja będzie rozwijać się w najbliższych dniach.

IMG_9376

Rana po amputacji łapy – ok.

IMG_9513

IMG_9514

W najbliższych dniach czekają nas kolejne zabiegi stomatologiczne.

U Alberta po usunięciu zębów policzkowych po lewej stronie j. ustnej wszystko zagoiło się prawidłowo. Niestety skoro uporaliśmy się z lewą stroną, czas na prawą…- spod zębów po prawej stronie zaczęła wychodzić ropa.

IMG_9344

Bałamutek też uznał, że czas zrobić porządek z tymi zębami, które mu jeszcze zostały. Po lewej stronie po zabiegu ekstrakcji zębów policzkowych jest ok, a byłoby idealnie, gdyby nie trzeba było znowu udrażniać lewego kanalika łzowego. W zębodołach po siekaczach też. Ropa pojawiła się za to po prawej stronie.

IMG_9505

Bałamutek w tym tygodniu zaliczył też usg j. brzusznej. Nerki mają delikatnie zatarte struktury, ale bez dramatu, natomiast próbę usg pęcherza będziemy powtarzać w tym tygodniu, ponieważ pod tym kątem Bałamutek nam podpada i chcemy sprawdzić czy nie ma w pęcherzu nadmiaru piasku czy kamieni.

Bazyliszek zrobił się w ostatnich dniach trochę bardziej markotny. Między poniedziałkiem a czwartkiem schudł 100 gramów i co prawda dzisiaj waga wskazała znowu 1,400 kg, ale u Bazyliszka po pierwsze znowu odzywa się infekcja górnych dróg oddechowych, a po drugie zęby policzkowe po prawej stronie na dole są w takim stanie, że korzenie przebiły się przez żuchwę  i doprowadziły niemal do jej pęknięcia, a to oznacza, że nie możemy już czekać.

IMG_9563

Być może jednocześnie z Bazyliszkiem zabiegowi ekstrakcji zębów – siekaczy zostanie poddana bazyliszkowa Klementynka – siekacze trzeba podcinać u niej nawet co 3-4 dni.

Swankie ma przed sobą zabieg usunięcia zębów policzkowych po lewej stronie – zarówno na dole, jak i u góry korony/korzenie zębów wyglądają źle i istnieje ryzyko przebicia się przez żuchwę. To w zasadzie nie jest dla nas żadne zaskoczenie i czas zrobić porządek również u Swankie.

IMG_9500

W tym tygodniu RTG głowy wykonaliśmy też u wojtyszkowych króli Diany, Hermesa i Kastora, a u Doktora byli również m.in. Bonnie, Diana, Hermes, Kastor, Luciano, Mellona, Polluks, Seel, Sybilla, Weles, Zuma, ale o tym już w jutrzejszym wpisie na blogu.

Bonnie

IMG_9483

Diana

IMG_9499

Hermes

IMG_9494

Kastor

IMG_9488

Luciano

IMG_9371

Mellona

IMG_9365

Polluks

IMG_9419

Seel

IMG_9357

Westa

IMG_9372

Zuma

IMG_9482

W tym tygodniu pod naszą opiekę trafili nowi podopieczni.

Szogun oddany przez właścicieli.

IMG_9348

Kandydat do RTG głowy z uwagi na zły wygląd zębów policzkowych po lewej stronie – zęby nadają się przynajmniej do korekty. Poza tym chłopak ma śluzowy wysięk z nosa.

Wczoraj wieczorem pod naszą opiekę trafiły 4 maluchy: Etna, Askja, Pico i Lascar.

IMG_9558

Etna jest silnie niedożywiona. Ma zanik tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Askja wygląda jeszcze gorzej niż Etna. Małe od wczoraj jedzą, więc mają już wypełnione żołądki, ale poza tym to kości. 2-3 dni i dla tych maluchów byłoby już za późno.

Etna

IMG_9544

IMG_9545

Askja

IMG_9548

IMG_9552

Pico i Lascar ok.

Pico

IMG_9539

Lascar

IMG_9547

Tiara przyjechała do nas dzisiaj. Jest silnie zestresowaną dziewczyną z dużą nadwagą. W poniedziałek stan zdrowia Tiary oceni Doktor.

IMG_9579

cdn.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*