Z życia Azylu

Księżycówka

23 listopada 2021

Musimy z nimi być – warto z nimi być zawsze, jeszcze mocniej wtedy, kiedy są chore i kiedy odchodzą.

Piszemy o chorobach i o śmierci, jesteśmy z Wami, kiedy chorują i kiedy odchodzą, ponieważ chcielibyśmy, aby ludzie nie odwracali się od tego, co nieładne, co trudne, co boli. Aby odchodzenie było tak samo ważne – wartościowe jak życie.

***

Kiedy dzisiaj Talita przyszła do Księżycówki i przytuliła się do niej w kartonorce, wiedziałam, że to ten czas i pomyślałam, że to zdjęcie niesie za sobą coś więcej.

IMG_8824 2

Księżycówka odeszła, Talita powoli odchodzi – to nie stanie się dzisiaj, ani jutro, być może za tydzień, być może za dwa, ale jej nerki praktycznie nie mają prawa już pracować. Są zakamienione i całkowicie zwyrodniałe.

IMG_8505 2

Talita biega po domu, irytuje się, jak tylko zrobię cokolwiek nie po jej myśli, robi co chce i kiedy chce, bo taki jest nasz układ – życie na jej zasadach, ale jest pacjentem paliatywnym. Nie wydarzy się cud, bo nie może i nie musi. Oswajamy się z tym codziennie i dajemy z siebie wszystko, ale już nie oczekując czegokolwiek w zamian, chociaż to niełatwe, kiedy patrzy się chociażby na Sofijkę…I zawsze na końcu boli.

nikt mi nie mówił, że nie mam wchodzić do miski z papką...

IMG_8699

Będziemy tęsknić.

IMG_6133

Sprawa królików z Radys wciąż jest w toku. Cały czas się postępowanie karne i administracyjne, w którym urzędnicy usilnie próbują nam udowodnić, że króliki powinny były tam zostać. Może gdyby zostały w Radysach i gdybyśmy odmawiały przyjmowania królików o nieuregulowanej sytuacji prawnej, byłoby nam łatwiej – uniknęłybyśmy wielu problemów, oskarżeń o kradzieże itp., ale nie na tym to ma polegać i wciąż trudno nam się pogodzić z tym, że tak to w wielu przypadkach działa – lepiej nie dotykać trudnych spraw, żeby się nie pobrudzić.

Dobranoc.

2 komentarze

  • Odpowiedź Kaśka 24 listopada 2021 at 17:31

    Kochana Księżycówka Już nie boli i już nie cierpisz. Będziemy tak bardzo tęsknić, jak za całą resztą biegających za tęczowym mostem Azylantów Wam Kochani dziękuję za tak wspaniałe serca! Jesteście cudowni i dziękuję że jesteście

  • Odpowiedź AA 24 listopada 2021 at 09:10

    Mam nadzieję, że macie świadomość ile dobrego robicie dla nas – człowieków. Tak przy okazji tego co robicie dla królików. Dziękuję, że jesteście.

  • Napisz komentarz

    *