Fotograficznie, Z życia Azylu

Sobota (13.03.2021 r.)

13 marca 2021

Wracamy po krótkiej przerwie.

Żelka w tym tygodniu przeszła zabieg usunięcia ropnia. Okazało się, że w tkance podskórnej powstał otorbiony ropień – skąd? Tego nie możemy ocenić. Nie miał żadnego połączenia z otrzewną. Po zabiegu wszystko wygoiło się prawidłowo i nie było jakichkolwiek odczynów. Wygląda na to, że ropień powstał samoistnie, co w ostatecznym rozrachunku jest lepszą wersją.

IMG_4660

Zabieg usunięcia ropnia miał miejsce we wtorek, a już w środę u Żelki konieczne było usunięcie części szwów, ponieważ doszło do reakcji zapalnej tkanki podskórnej i mięśniowej – taki urok królików…

Na szczęście wszystko goi się dobrze, a Żelka jest w dobrej kondycji.

Kontrola pozabiegowa u Tajgi wypadła bez zastrzeżeń.

IMG_4377

Sheldon (nie będziemy mówić jakie ma ta Menda w Azylu pseudonimy artystyczne) odpukać, ale niepotrzebnie nas w niedzielę nastraszył. Poza niedzielnym incydentem, przy prąciu nie pojawiła się już ropa. Wygląda na to, że u Sheldona mogło dojść do jakiegoś urazu (chociaż nie było widać żadnej rany, ale z nim jest wszystko możliwe…) i pojawienia się miejscowo i chwilowo ropy.

IMG_4236

Magika w tym tygodniu w końcu udało się zaszczepić na pomór i myxomatozę. Lewe oko nie wygląda idealnie – pojawia się śluzowa wydzielina, ale z tym będziemy walczyć jeszcze długo, a najważniejsze w kontekście szczepienia był brak ropy czy ziarniny w j. ustnej.

IMG_1632 2

Kontrolne echo serca u Księżycówki niestety nie wypadło najlepiej. Póki co zostajemy przy aktualnej dawce cardisure, ale zwiększamy dawkę furosemidum i do leczenia Księżycówki dodamy jeszcze jeden lek na serce. Kiedy zrobi się cieplej najprawdopodobniej konieczne będzie też zwiększenie częstotliwości podawania cardisure i furosemidum co 8 godzin, a nie jak obecnie co 12 godzin.

IMG_4381

Królowa nie ma pojęcia, czym zawiniła, że zasłużyła na badanie u Doktora…W zasadzie to spotkało ją to za niewinność.

IMG_4398

Kapsel (i nie tylko on) musi w tej chwili zaliczyć badanie RTG głowy pod kątem wyglądu korzeni zębów policzkowych i związanej z tym niedrożności kanalików łzowych. Poza tym jego stan zdrowia jest stabilny. Oczy jednego dnia wyglądają lepiej, drugiego gorzej.

IMG_4388

Kamalia powoli dochodzi do siebie. Ma lepszy apetyt. Jest aktywna i ciekawska. Rana jest póki co czysta, ale zobaczymy jak to będzie wyglądać w najbliższym czasie. We wtorek małą czeka wizyta u Doktora. Poza tym przed nami kontrolne RTG głowy i badanie krwi.

IMG_4410

U Holly kontynuujemy podawanie leku theranecron i wygląda na to, że póki co wizja zabiegu odsuwa się – odczyn zmniejsza się.

IMG_3628

Kontrola pozabiegowa u Frytki wypadła bez zastrzeżeń.

IMG_4246

Freya kontrolę pozabiegową zaliczyła na 5, ale od wczoraj mamy z nią inny spokój. Ma autodestrukcyjne ataki, podczas których zaczyna wygryzać sobie sierść na grzbiecie. Gdyby dostawała jakieś leki, łatwiej byłoby to wytłumaczyć, ale nie dostaje. Chociaż nei widać u niej żadnych zmian skórnych, wczoraj Freya profilaktycznie otrzymała iwermektynę. Zobaczymy jak sytuacja będzie się rozwijać w najbliższych dniach.

IMG_4669

Franciszek jest na liście królików do RTG głowy. Co prawda Franek nie ma już żadnych zębów, ale musimy sprawdzić jak na RTG głowy wygląda kanaliki łzowe/kości nosowe. U Franciszka ogólnie bez zmian. Raz lepiej, raz gorzej – i prawe oko i prawa strona j. nosowej.

IMG_4360

Boski różnie. W poniedziałek jego oko wyglądało dość dobrze i odpuściliśmy zagałkowe podanie gentamycyny, ale już w środę ropa znowu się pojawiła i konieczne było podanie antybiotyku zagałkowo. Na szczęście Boski zawsze znosi to bardzo dzielnie i jego ogólne samopoczucie jest prawidłowe. Poza tym odzyskał stracone (może na rzecz żon?) 100 gramów wagi.

IMG_4672

We wtorek wykonamy u Boskiego kontrolne usg gałki ocznej.

Agnes czuje się dobrze. W żaden sposób nie podpada pod kątem zdrowotnym, ale martwi nas utrzymujący się u niej – duży obrzęk kikuta macicy i najprawdopodobniej zdecydujemy się na zabieg jego usunięcia już w najbliższy wtorek.

IMG_4663

Reszka we wtorek została wykastrowana.

IMG_7565

dziękujemy za Wasze wsparcie ❤️

IMG_4909

IMG_4902

IMG_4901

IMG_4718

IMG_4714

IMG_4716

dziękujemy Wam za ogromne zaangażowanie w konkurs zorganizowany przez Ambulatorium Drobnych Ssaków dr Jerzy Ziętek, a organizatorom za pomysł i wsparcie ❤️

IMG_4711

IMG_4713

IMG_4710

IMG_4709

IMG_4707

Jeśli ktoś mógł poprawić nam humory w ten zimny i pochmurny dzień, to ona – Helga.

Helga jeszcze zapewne nie wie, że jej życie zmieniło się na lepsze (podobno od jakiegoś czasu była widywana w miejscu, w którym została ostatecznie złapana – na terenie zakładu kamieniarskiego i sąsiadującej z nim działce), ale przyznajmy szczerze – mamy wobec Helgi respekt. Z łatwością można sobie wyobrazić jak Helga biega po Azylu z wałkiem do ciasta w łapie i bije nim po głowach nieposłusznych wolontariuszy…Nie wiem jak z nią wytrzymały te kury, wśród których żyła na co dzień. Pewnie odetchnęły z ulgą!

Tak na poważnie cieszymy się, że Helgę udało się złapać, bo to naprawdę nie było łatwe zadanie z uwagi na miejsce i z uwagi na jej przedsiębiorcze zachowanie (Klaudia i Dawid ❤️). Helgę wkrótce zobaczy Doktor i miejmy nadzieję, że nie stwierdzi u niej żadnych problemów zdrowotnych.

IMG_4876

Dziękujemy wszystkim, którym los Helgi nie było obojętni i dzięki którym możliwe było udzielenie jej pomocy ❤️

Więcej informacji z frontu już jutro.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*