Fotograficznie, Z życia Azylu

Środa (6.01.2021 r.)

6 stycznia 2021

Za nami dwa długie wieczory/noce spędzone u Doktora. Wczoraj tego nie planowaliśmy, ale plany w Azylu lubią się zmieniać 😉

Agnes pierwszą wizytę kontrolną u Doktora zaliczyła bez większych zastrzeżeń, ale chcemy wykonać u niej dwa kontrolne badania – RTG głowy, aby sprawdzić jak wyglądają korzenie zębów oraz echo serca, aby upewnić się, że jak to bywa u królików hodowlanych częściej niż u miniaturowych, nie ma problemów kardiologicznych, a jej przyspieszony oddech to tylko kwestia stresu.

IMG_7111

Arista podczas poniedziałkowej wizyty u Doktora otrzymała same pochwały i zielone światło do adopcji – Arista wczoraj dołączyła do naszego adopcyjnego Kevina!

IMG_7115

Blagier w ostatnim czasie borykał się z tkliwością krtani/tchawicy – bez innych objawów. Ten problem nadal się u niego utrzymuje, ale na szczęście w niewielkim stopniu i mamy nadzieję, że już za kilka dni zakończymy antybiotykoterapię.

IMG_7072

Błyszczka w zeszłym tygodniu przeszła zabieg kastracji. Mimo, że Błyszczka pewnej nocy miała fazę walki ze szwami, w tej chwili wszystko goi się prawidłowo.

IMG_7107

Cabo i Estoril wizytę kontrolną u Doktora zaliczyli na 5, ale szczególnie u Cabo chcemy wykonać kontrolne echo serca. Być może to wyłącznie kwestia jego charakteru i predyspozycji do histeryzowania, ale Cabo miewa fazy bardzo przyspieszonego oddechu. Zobaczymy.

Cabo

IMG_7096

Estoril

IMG_7101

Franek czuje się dobrze, ale niestety co jakiś czas ma atak kicha – na co dzień tego nie widać, ale po prawej stronie cały czas jest ropa. Dzisiaj oko wyglądało trochę gorzej niż w ostatnich dniach. Jeszcze w styczniu Franka czeka kolejny zabieg udrożniania kanalika łzowego. Póki co przynajmniej do poniedziałku kontynuujemy dotychczasową antybiotykoterapię.

IMG_7126

Holly podobnie jak Wendy, która trafiła do Azylu w tym samym czasie, pierwsze badanie kontrolne zaliczyła bez zastrzeżeń. U dziewczyn istnieje natomiast wskazanie do dość pilnej kastracji – mają wyraźnie powiększone macice.

Holly

IMG_7058

Poza tym z uwagi na ich dotychczasowe życie i dietę, dziewczyny otrzymują ornipural na regenerację wątroby.

Wendy

Julian jest w dobrej kondycji. Jego układ pokarmowy po kilku tygodniach walki zaczął pracować prawidłowo. Julian ma obecnie prawidłową budowę ciała.

IMG_7070

Księżycówka jest stabilna. Ma piękny apetyt i bardzo dobre samopoczucie (niedługo rozpuści się na naszej zielonej kanapie). Oddechowo – krążeniowo bez większych zmian. Utrzymujemy dotychczasowe leczenie, czyli cardisure i furosemidum co 12 h.

IMG_7122

Landrynkę ma przed sobą zabieg usunięcia siekaczy oraz jednego zęba policzkowego po prawej stronie u góry.

IMG_7087

Wyniki badań krwi Landrynki wypadły dość dobrze. Z uwagi na kolejny zabieg u Landrynki ostatnio i tak wdrożyliśmy leczenie ornipuralem, który ma wspomagać pracę wątroby.

Landrynka waży 1,400 kg, jeszcze 100 gramów więcej i będziemy w pełni zadowoleni zadowoleni – po ostatnim listopadowym zabiegu Landrynka dość długo dochodziła do siebie, ale obecnie sytuacja jest już dobra. Landrynka z apetytem je rodicare instant, chociaż czasami samodzielnie, ale tylko ze strzykawki (kto zrozumie królika?).

Magika w najbliższy poniedziałek czeka zabieg usunięcia zębów policzkowych po prawej stronie na dole i kolejny zabieg udrożniania kanalika łzowego. Niestety po kilku tygodniach stabilizacji oko znowu wygląda źle – jest obrzękłe, a dolne zęby zaczęły bardzo mocno przerastać.

IMG_7109

W przypadku Malmo nie napiszemy niczego odkrywczego. Maluch ma encephalitozoonozę. Obecnie jego największym problemem jest skręt szyi (brak innych objawów choroby) i oby tak zostało. U  Malmo już w niedzielę weszliśmy z odpowiednim leczeniem.

przysnąłem…

U Mikołajka w niedziele pojawiła się ropa po prawej stronie j. nosowej, ale jak się okazało, nie był to przypadek. Niestety w oczodole zaczęła gromadzić się ropa. Długo wszystko goiło się bez zarzutu, ale nie mogło być zbyt pięknie.

thumbnail_IMG_7128

W tej chwili oczyszczamy oczodół, Mikołajek otrzymuje też penicylinę.

Jeszcze w styczniu Mikołajka czeka na pewno zabieg usunięcia przynajmniej części zębów, ponieważ zaczynając od siekaczy przez zęby policzkowe można napisać o nich jedno – dramat.

Samopoczucie Mikołajka mimo wszystko jest dobre i tego się trzymamy.

Muffinkę przy okazji kastracji czeka zabieg korekty zębów policzkowych, ale miejmy nadzieję, że będzie to zabieg jednorazowy i Muffinka nie będzie miała żadnych większych problemów stomatologicznych.

IMG_7082

Szczerbatek – towarzysz Muffinki w badaniu klinicznym nie podpada z małym wyjątkiem – chociaż już przybrał na wadze, cały czas ma dość delikatną budowę i 150 gramów więcej jest w jego przypadku wskazane.

U Modraszki w grudniu walczyliśmy z tkliwością krtani/tchawicy. Modraszka była na antybiotyku, otrzymała też serię zylexisu. Szczęśliwie dzisiaj  stan zdrowia Modraszki wrócił do normy. Modraszka jak na Radysiaka przystało, zaczyna wyglądać jak król. W chwili przyjęcia do Azylu była w stanie agonalnym – całkowicie wyniszczona z temp. 34 st., a dzisiaj panna waży 4,700 kg.

Pikard badanie kontrolne u Doktora zaliczył na 4+. Gdyby nie jeden ząb po lewej stronie u góry, który wymaga obserwacji i delikatna tkliwość krtani/tchawicy, Pikard byłby obecnie okazem zdrowia, tym bardziej, że wyniki badań krwi nie wykazały u niego żadnych nieprawidłowości.

IMG_7090

Talita ma za sobą poważną operację. Pod koniec zeszłego tygodnia podczas głaskania wyczuliśmy u Tality niewielką zmianę niedaleko karku. Nie był to ani klasyczny ropień ani tłuszczak. W ciągu zaledwie kilku dni zmiana bardzo urosła. Wszystko wskazywało na to, że jest to ropień, ale okazało się, że nie. Doktor usunął dużo patologicznych tkanek rozsianych wzdłuż kręgosłupa, momentami przypominającymi wyglądem galaretkę. Wycinki zostały wysłane do badania histopatologicznego w laboratorium w Niemczech.

IMG_7197

Sam zabieg należał do inwazyjnych. Talita ma na grzbiecie dużą ranę. Na szczęście mimo wszystko Talita czuje się dość dobrze.

IMG_7062

USG klatki piersiowej wykonane w poniedziałek u Timora nie wykazało żadnych zmiany o charakterze nowotworowym, ale potwierdziło obecność zmiany, wyglądającej na ropień, która również na ostatnim RTG była widoczna po lewej stronie klatki piersiowej na powierzchni płuc. Obecnie zmiana ma około 1 cm, co oznacza, że nieco się zmniejszyła. W związku z tym u Timora kontynuujemy dotychczasowe leczenie – podawanie penicyliny.

IMG_7119

Oczy Timora nie wyglądają dobrze – są niemal zawsze wytrzeszczone, szczególnie mocno, kiedy Timor się zestresuje, dlatego kontrolnie wykonamy u Timora RTG głowy, aby sprawdzić, czy korzenie zębów policzkowych nie zaczęły przerastać. Bardzo możliwe, że taki jest już jednak urok Timora i niczego z tym nie zrobimy, zwłaszcza, że Timor jest starszym królem.

Na szczęście mimo jego problemów zdrowotnych, Timora udaje się utrzymać w dobrej formie ogólnej.

***

Wczoraj pod naszą opiekę trafili kolejni podopieczni – 5 królików z pseudohodowli, w tym 3 samice, które były do tej pory maszynkami do rozmnażania. Króliki żyły na dworze, a zainteresowanie właściciela ich losem polegało przede wszystkim na doglądaniu procesu rozmnażania – grunt to „dobre” źródło dochodu.

Tajga

IMG_7191

Frytka

IMG_7195

Kapsel

IMG_7184

Yoko

IMG_7181

Szeryf

IMG_7177

U 4 królików mamy podobny problem – stomatologiczny. Zęby policzkowe rosną krzywo i mają zaostrzone krawędzie. To wszystko koresponduje z nieprawidłową budową ciała. Niestety widać, że jadły – chleb, kapustę, ziarenka i inne pyszności. Poza tym u chłopaków prawe kanaliki łzowe wymagają zabiegu udrożnienia.

Przed całą 5 badanie kału, a tymczasem już dzisiaj wprowadzimy u nich terapię ornipuralem – wsparcie dla wątroby obowiązkowe.

cdn.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*