Fotograficznie, Z życia Azylu

Wtorek (7.07.2020 r.)

7 lipca 2020

Bioko wczoraj przeszła zabieg usunięcia prawej nerki.

3 badanie USG wykonane u Bioko w ciągu tygodnia potwierdziło, że stan nerki ulega pogorszeniu. Podczas zabiegu okazało się, że nerka jest znacznie powiększona, a co najgorsze, że jest w środku całkowicie zniszczona przez ropę. Decyzja o jej usunięciu była jedyną możliwą. Gdyby doszło do pęknięcia nerki i wypływu ropy do j. otrzewnej, szybko pojawiłaby się posocznica i pewnie nie zdążylibyśmy już nic zrobić. Trochę ropy zdążyło wydostać się zresztą do j. otrzewnej – ropa dosłownie trysnęła z nerki, ale Bioko dostała dootrzewnowo gentamycynę i miejmy nadzieję, że to okaże się wystarczające.

IMG_7256

W calej tej sytuacji ucieszyło nas to, że potwierdziły się informacje o tym, że nie mamy do czynienia z nowotworem nerki i w j. brzusznej Doktor nie znalazł niczego niepokojącego.

IMG_7274

Lewa nerka podjęła pracę, a poza tym Bioko czuje się średnio. Bardzo martwi nas to, że układ pokarmowy Bioko nie ruszył. W nocy pojawiło się trochę bobków, ale od tego czasu nic więcej. Bioko oczywiście nie je samodzielnie i dużo odpoczywa.

Niestety wczorajsza wizyta nie obfitowała w nadmiar dobrych wiadomości.

Beniaminek czuje się dość dobrze – je, przybrał na wadze – odbił 400 gramów od stanu kryzysowego. W j. ustnej nie ma ropy ani śliny, ale cały czas utrzymuje się dość duża ilość ziarniny. Poza tym teraz mamy już pewność, że u Beniaminka mamy do czynienia z uogólnioną grzybicą i musimy wejść z antybiotykiem ogólnym – leczenie miejscowe nie wystarczy. Trochę nas to martwi, ale co zrobić…

IMG_7209

Przy okazji musimy wznowić podawanie leków na regenerację wątroby.

IMG_7210

IMG_7223

Flores miał wczoraj jechać na kastrację, ale zaczęło mu bardzo mocno łzawić oko…- tak w ramach serii, chociaż oby u Floresa to nie miało żadnego związku z zębami i wygląda na to, że to może dziać się po raz pierwszy.

IMG_7305

W każdym razie od wczoraj Flores dostaje antybiotyk miejscowy do oka, a jeszcze w tym tygodniu powinniśmy wykonać u niego kontrolne RTG głowy, aby sprawdzić czy problem z kanalikiem ma powiązanie z zębami.

Franek ma dość silny obrzęk lewej gałki ocznej połączony z mlecznym wysiękiem. Do tego dochodzi niewielki, ale pojawiający się mleczny wysięk z prawego oka.

IMG_7322

W czwartek Franka czeka zabieg, podczas którego zostaną też usunięte fatalne siekacze Franka.

IMG_7294

Harley otrzymał wczoraj od Doktora same pochwały. Oczy wyglądają pięknie, a Harley jest w bardzo dobrej kondycji.

IMG_7239

Wczoraj Harley został zaszczepiony na pomór drugiego typu rhd2.

IMG_7244

Jersey jeszcze w tym tygodniu powinien zaliczyć RTG głowy, a tymczasem został zaszczepiony na pomór drugiego typu rhd2.

IMG_7246

Po RTG będziemy robić porządek z zębami i ogarniemy kastrację.

Landrynka czuje się dość dobrze, ale jej zęby policzkowe po lewej stronie wyglądają fatalnie i w końcu musimy zrobić z nimi porządek. Przed zabiegiem czeka nas oczywiście kontrolne RTG głowy.

IMG_7303

Poza tym jest ok.

Laverda czuje się nieco lepiej. W j. ustnej wciąż jest ślina – w tej chwili i po lewej, i po prawej stronie, Laverda wciąż ślini się nieco na zewnątrz, ale i tak nie ślini się już tak koszmarnie jak dotychczas.

IMG_6300

Poza tym wciąż wygląda kontrowersyjnie, wciąż nie je samodzielnie, za to z apetytem wciąga rodi ze strzykawki 4-5 razy dziennie, jest coraz większym brudasem, z radością po każdym karmieniu zeskakuje szybko z kolan po to, żeby ubrudzić wszystko rodi, ze mną włącznie… ale liczy się tylko to, żeby stan zapalny w końcu ustąpił! 🐇

Sobotni kryzys u Mamički i to, że oddycha głośniej niż zwykle to nie przypadek. Wczoraj podczas osłuchiwania pojawiło się rzężenie, a kontrolne echo serca nie przyniosło pocieszenia. Jest gorzej. Większość wskaźników jest podobna do tych ostatnich, ale lewa komora w rozkurczu jest wyraźniej powiększona.

IMG_7231

W związku z tym konieczne jest zmodyfikowanie leczenia i wprowadzenie u Mamički caridsure i furosemidum co 8h…

Uszy bez zmian. Cd. leczenia.

Dla równowagi mamy też dobrą wiadomość – Mamička waży 4,300 kg – było 3,950 kg.

Stan ogólny Mammy nie budzi zastrzeżeń, ale z powodu jak niżej (u Pemby) chcemy koniecznie wykonać u Mammy kontrolne echo serca.

IMG_7281

Wczoraj Mamma została zaszczepiona na pomór drugiego typu rhd2.

Onda jest młodą samicą. W badaniu klinicznym jej stan zdrowia nie budzi zastrzeżeń. Na szczęście nie jest w ciąży, ale bardzo silny obrzęk sutków zmniejszył się.

IMG_7287

Przed Ondą szczepienie na pomór i myxomatozę, a potem zabieg kastracji.

Pantau (chłopak, który przyjechał do nas razem z Ondą) jest młodym samcem, którego stan zdrowia w badaniu klinicznym jest prawidłowy.

IMG_7286

Pantau ma przed sobą szczepienie na pomór i myxomatozę, a potem kastrację.

Po sobotnim kryzysie Pemba czuje się dobrze, palpacyjnie w j. brzusznej wszystko jest ok, ale chcemy wykonać u niej jeszcze kontrolne USG j. brzusznej i przede wszystkim echo serca – postanowiliśmy wykonywać to badanie standardowo u królików hodowlanych, a kiedy widzimy bardzo szybko i niepokojąco oddychającego królika, mamy jeszcze silniejsze podstawy.

IMG_7291

Pikard po dłuższej przerwie odwiedził Doktora z niedrożnym kanalikiem łzowym. Lewe oko zaczęło łzawić w piątek, po lekach jest dużo lepiej, ale kanalik kwalifikuje się do zabiegu. Poza tym w j. ustnej u Pikarda odrósł 1 ząb, który rośnie bardzo krzywo i nadaje się do ekstrakcji.

IMG_7301

Pikard wczoraj został zaszczepiony na pomór drugiego typu rhd2.

Rudge po chwili przerwy również zakwalifikował się do kolejnego zabiegu. Lewe oko wygląda oczywiście o wiele lepiej niż było, ale ropa jest. Nie wiemy czy tym razem uda się w 100% udrożnić kanalik łzowy, ale musimy podjąć kolejną próbę, ponieważ prędzej czy później dojdzie do ropnia zagałkowego.

IMG_7320

Sheldon bez komentarza. Raz 37,4 st., raz 39,7 st. W jelitach znowu więcej gazów i przynajmniej podczas badania nie były wyczuwalne żadne bobki. W Azylu jest lepiej, tzn. częściowo ok, częściowo nie…

IMG_7227

Już wróciliśmy do podawania sulfosalazyny co 12h, ale nie wykluczone, że pojawi się konieczność jej podawania co 8h, a nawet wprowadzenia antybiotyku ogólnego.

Poza tym Sheldona czeka wkrótce kontrolne badanie krwi.

Sumba nas martwi. Kilka razy zauważyliśmy u niej zaburzenia neurologiczne. Kiedy siedzi w klatce, czasami zadziera mocno głowę do góry. Czasami robi stójki, przechyla się do tyłu i zadziera głowę do góry. Widzieliśmy też jak „się krztusi”. W badaniu klinicznym nic nie podpada, na co dzień co do zasady też nie, ale chcemy wykonać u Sumby rozszerzone badania krwi, a póki co wprowadzamy dodatkową dawkę witamin w postaci vibowitu.

IMG_3672

Timor razem z kumplami ma pojechać w tym tygodniu na RTG głowy. Jego oczy zaczęły mocniej łzawić. Pojawił się też obrzęk trzeciej powieki w obu oczach. W sumie nic zaskakującego…wszystko zgodnie z planem.

IMG_7234

Timor jest starszym królikiem i nie spodziewamy się, aby RTG głowy przyniosło nam jakieś dobre wiadomości. Porządek z oczami i zębami będziemy robić zapewne w najbliższym czasie, a póki co ogólny stan zdrowia Timora pozwolił na jego zaszczepienie na pomór drugiego rhd2 – jak zaczniemy zabiegi, szczepienia długo nie zrobimy.

IMG_7236

IMG_7237

cdn.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*