Z życia Azylu

Wtorek (30.06.2020 r.)

30 czerwca 2020

Dzisiaj zaczynamy od Bioko i Laverdy.

Laverdę jutro czeka zabieg. Laverda ślini się mniej niż ostatnio – przynajmniej na zewnątrz, ale w j. ustnej jest cały czas bardzo dużo śliny i w tej chwili trudno ocenić czy od zębów policzkowych na dole, czy z górnych zębodołów, w których była ropa.

IMG_4839

Obawy są ogromne, bo istnieje ogromne ryzyko krwawienia, do czego już się przygotowujemy, podając małej cyklonaminę i kończąc terapię wit. B12, o ornipuralu nie wspominając. Niestety nie mamy jednak wyjścia. Same leki nie pomagają. Problem jest i musimy go usunąć.

Z Bioko sytuacja jest niemniej trudna. W ostatnich dniach podpadała – o ile to w ogóle dobre określenie, bo Bioko cały czas podpada. Bioko ma takie fazy, że siedzi i trzęsie się, tak jakby coś ją bolało, coś jej dokuczało. Niepokoi nas też sposób wydalania przez nią moczu i tu dochodzimy do sedna. W USG j. brzusznej widać wyraźną nieprawidłowość w obrębie prawej nerki. Nie wygląda ona na zmianę nowotworową, ale podpada bardziej pod wodonercze.

IMG_5834

Jutro Bioko czeka kontrolne USG i decyzja co dalej.

Z apetytem póki co bez zmian. Bobki ok.

Beniaminek przybrał na wadze – 1,350 kg w porównaniu z 1,000 kg robi różnicę. Oczywiście wciąż jest to dużo za mało, ale może w końcu się rozkręci.

IMG_5290

W j. ustnej jest trochę śliny, ale w tej chwili w j. ustnej nie ma ropy. Beniaminek nie ślini się też na zewnątrz. Poza tym je już nie tylko karmę ratunkową, ale również zioła.

IMG_5293

Inne problemy Beniaminka, które się teraz ujawniły to:

 • grzybica
 • ropny stan zapalny uszu
 • nawracające zwichnięcie rzepek w obu tylnych łapach – wada genetyczna

Leczenie w trakcie…Samopoczucie dobre.

Eubea ma za sobą echo serca.

Powodem badania było nie tylko to, że jest królikiem hodowlanym, ale również nasze obserwacje. Kilkanaście godzin po zabiegu kastracji Eubea miała „zjazd oddechowy” – konieczne było podanie furosemidum. Poza tym często oddycha bardzo szybko.

IMG_5909

Badanie potwierdziło nasze podejrzenie. Wszystkie wskaźniki w badaniu serca były przekroczone.

Od wczoraj Eubea otrzymuje co 12h cardisure. Zobaczymy jak zareaguje na leczenie.

Po zabiegu kastracji sprzed 2 tygodni u Eubei wszystko jest w porządku.

Mamička czuje się lepiej. Jutro zabieramy ją kontrolę u Doktora, ale badanie w zeszły czwartek przyniosło nadzieję na poprawę stanu zdrowia mamuśki. W lewym uchu jest czysto. W prawym uchu w czwartek była ok 70% poprawa…Zobaczymy jak będzie jutro.

IMG_5261

Oddechowo-krążeniowo w miarę stabilnie. Oddycha głośno i wyraźnie, nietrudno zauważyć, że coś jest nie tak, ale ma dobre samopoczucie. Jest aktywna i…zadziorna.

Byłoby cudownie, gdyby udało nam się wyeliminować ropę z uszu i z czasem wykonać u Mamički niezbędne szczepienia. Póki co to niemożliwe.

Sheldon lepiej. W jelitach utrzymuje się cały czas pewna ilość gazów, ale tylko na niewielkim odcinku – widać dużą różnicę na plus. Waga – lepiej!

IMG_5306

Plan na Sheldona to ograniczenie sulfosalazyny do 1 dawki na dobę. Zobaczymy z jakim skutkiem uda się to zrobić.

Talita dobrze. Ropna zmiana w łapie jest w pełni wygojona. Mogliśmy odstawić antybiotyk.

IMG_5283

Anzelmo, Arwena i Matrix.

Anzelmo jest młodym samcem. Jego zęby policzkowe nie wyglądają idealnie, ale w tej chwili ścierają się prawidłowo i nie wymagają ingerencji.

IMG_5276

Anzelmo ma też kołtuny. Poza tym jego stan zdrowia nie budzi zastrzeżeń.

Arwena jest królikiem z nadwagą – ma bardzo dużą, patologiczną ilość tkanki tłuszczowej. Poza tym jej zęby policzkowe zarówno po lewej, jak i po prawej stronie rosną krzywo i wymagają szczególnej obserwacji.

IMG_5855

Matrix w badaniu klinicznym nie ujawnia żadnych nieprawidłowości i oby nie ujawnił 😉

IMG_5331

Dziewczyny pozabiegowe (z Prudnika) – Chilli, Leyte, Seram, Sisco, Wallery, Wanilla czują się dość dobrze, ale wszystkie muszą przybrać na wadze.

Chilli poza niedowagę bez zastrzeżeń.

IMG_5877

Leyte w przyszłym tygodniu czeka RTG głowy, ponieważ za jakiś czas musimy zacząć robić porządek z jej zębami. U Leyte mamy też dość dużą bolesność przy kikucie macicy, dlatego do jej leczenia wprowadziliśmy theranecron – jad z tarantuli.

IMG_5885

U Seram nie widać już zmian, związanych z kiłą – ani przy narządach rodnych, ani przy pysku.

IMG_5884

U Sisco mamy niewielkie zgrubienie przy kikucie macicy do obserwacji – jeszcze dopuszczalne na tym etapie.

IMG_5880

Sytuacja u Wallery jest zbliżona do sytuacji Sisco. 

IMG_5889

Wanilla poza niedowagą bez zastrzeżeń.

IMG_5892

W badaniach krwi dziewczyn nieprawidłowe są przede wszystkim wskaźniki wątrobowe, ale cała 6 ma już za sobą terapię ornipuralem.

W temacie szczepień:

Podczas wizyty u Doktora w czwartek Fiora, Franek, Gwiazdka, Świstak i Tango po 6 miesiącach od ostatniego szczepienia zostali zaszczepieni na pomór i myxomatozę.

Fiora otrzymała wczoraj od Doktora same pochwały.

IMG_5247

Franek kwalifikował się do szczepienia, ponieważ jest ogólna kondycja była i jest dobra, nawet w j. ustnej jest czysto, ale oczywiście cały czas nawraca problem z okiem. Są lepsze i gorsze dni, jednak co do zasady wysięk z oka się utrzymuje. Co więcej dzisiaj Franek zaczął kichać i wygląda to podejrzanie – kichanie jest jednostronne ze wskazaniem na stronę, po której łzawi oko. Zobaczymy co jutro powie o tym Doktor.

IMG_5265

Gwiazdka bez większych zmian. W j. ustnej jest czysto – nie ma ani ropy, ani śliny. Gwiazdka w tej chwili nie otrzymuje już penicyliny, natomiast dalej oczyszczamy zmianę w kości. Z czasem pewnie konieczny będzie powrót do leczenia, ale miejmy nadzieję, że Gwiazdka da nam trochę czasu.

IMG_5245

Świstak stabilnie. Waga bez zmian, chociaż akurat tutaj liczymy na to, że nastąpi jakaś pozytywna zmiana. Nasz problem to niezmiennie nerki, natomiast to w żaden sposób nie stanęło na przeszkodzie szczepieniu, które mogliśmy swobodnie wykonać.

IMG_5316

Świstaka w najbliższym czasie czeka kontrolne badanie krwi.

Tango od kilku tygodni otrzymuje catrophen i widać bardzo dobre efekty! Tango czuje się znacznie lepiej – biega, skacze, wyskakuje sama z klatki. Wyraźną różnicę dało się też zauważyć podczas samego badania stawu biodrowego. U Tango nie było reakcji bólowej, nie było też słychać trzeszczenia, które do tej pory występowało.

IMG_5303

Poprawa stanu zdrowia u Tango bardzo nas cieszy. Mamy nadzieję, że dzięki wprowadzonemu leczeniu będzie długo funkcjonować w bardzo dobrej kondycji.

Skoro o szczepieniach mowa, w czwartek Riju i Yashika zostały zaszczepione na pomór drugiego typu rhd2.

Yashika jest zdrową dziewczyną, stan zdrowia Riju jest stabilny – trzyma wagę, chociaż marzymy o tym, aby przybrała na wadze. Riju tak jak Świstaka czeka niedługo kontrolne badanie krwi.

Yashika

IMG_5295

Riju

IMG_5326

Wczoraj kontynuowaliśmy szczepienia na pomór drugiego typu rhd2.

U Boskich oraz sióstr Kea i Loa po pół roku od ostatniego szczepienia na pomór drugiego typu rhd2 szczepienie zostało odnowione.

Boski jest stabilny, chociaż cały czas borykamy się z problemem z lewym okiem, w którym obecnie widoczne jest już wyraźne zmętnienie soczewki. Wczoraj nie było jednak aż tak źle i Boski uniknął gentamycyny zagałkowej.

IMG_5920

W j. brzusznej i oddechowo – krążeniowo bez zmian.

Królowa bez zarzutów. Waga – 2,900 kg i znowu przypominamy, że Królowa (serio) ma prawidłową wagę, ale brzozowskie towarzystwo to w dużej mierze króliki od 2,5 – 3 kg (tak, tak, tak i wolontariusze niech się lepiej nie śmieją!)

IMG_5922

Kea ogólnie bardzo dobrze, ale zęby bez zmian do obserwacji. Są duże i rosną krzywo, ale w tej chwili ścierają się i nie ma konieczności korekty. W przyszłości pewnie to się zmieni – Kea ma za sobą już ekstrakcję 3 zębów.

thumbnail_IMG_3618

Loa otrzymała wczoraj od Doktora same pochwały.

IMG_5902

U Kea i Loa trzeba stosować krople do uszu, rozpuszczające woskowinę, ponieważ nie mogą się myć tak jak zdrowe króliki, ale poza tym to naprawdę bezproblemowe stwory.

Wczoraj na pomór drugiego typu rhd2 zaszczepieni zostali również Adia i Amera, Birmit oraz Wyciorek.

Adia i Amera są w bardzo dobrej kondycji. Adia nie ma już problemu z prawą, przednią łapą, w której kilka tygodni temu doszło do odszczepienia fragmentu kości łokciowej.

Adia

IMG_5899

Amera

IMG_0633

Birmit bez zastrzeżeń. W pęcherzu czysto. Fitolizynę podajemy profilaktycznie 2-3 razy w tygodniu.

IMG_5865

Wyciorek bardzo dobrze!

IMG_5873

Kolejne szczepienia na pomór i myxomatozę u nowych podopiecznych Azylu czekają nas już jutro. To oznacza znowu logistyczne zawirowania, bo cały czas części nie możemy zaszczepić, ale musimy kombinować tak, żeby i pod tym względem wszystko było pod kontrolą.

cdn.

2 komentarze

 • Odpowiedź aneta 1 lipca 2020 at 08:14

  Miło sie czyta, że zdrowieją, trzymam za wszystkich kciuki ! Najlepszego !!!

 • Odpowiedź Marcela 1 lipca 2020 at 05:57

  Fantastyczne wieści, czytam i…. płaczę, to jest nie do opisania ile dobrego robicie dla tych zwierząt żeby, dajecie drugie życie! BRAWO WY

 • Napisz komentarz

  *