Fotograficznie, Z życia Azylu

Piątek (10.01.2020 r.)

10 stycznia 2020

Wczoraj pod naszą opiekę trafiła nowa podopieczna, dla której szukaliśmy transportu z Olsztyna.

Zełka (znaleziona w Ełku) jest bardzo zaniedbana. Osoby, które znalazły Ełkę, doprowadziły ją do porządku, na tyle na ile było to możliwe, za co bardzo dziękujemy ❤️, ale Zełka ma jeszcze mnóstwo kołtunów, które trzeba usunąć. Jest wyraźnie niedożywiona (klasyczna sytuacja – pod puchem drobne ciało), a jej górne zęby po lewej stronie będą wymagały korekty. Po prawej stronie u góry jeden ząb Zełki rośnie w poprzek – w tym przypadku zobaczymy czy wystarczy korekta czy z czasem będzie konieczna większa ingerencja.

IMG_2644

Zełka jest cudowną dziewczyną. Łagodną i kontaktową. Biorąc pod uwagę jak wyglądała w dniu znalezienia – skołtuniona z przyklejonymi odchodami, łatwo sobie wyobrazić w jakim żyła syfie, a u nas już korzysta z kuwety.

IMG_2642

IMG_2656

IMG_2647

Wczoraj do Doktora pojechali również nasi parafialni podopieczni – Kacper, Melchiorka i Baltazar.

U Kacpra mimo młodego wieku należy zwrócić uwagę na zęby policzkowe, w szczególności na górne zęby policzkowe po lewej stronie.

IMG_2700

U Melchiorki i Baltazara na szczęście nie ma takiego problemu.

Baltazar

IMG_2715

Melchiorka

IMG_2713

Przed dzieciakami badanie krwi, a następnie jeśli wszystko będzie w porządku, szczepienie.

Na szczęście (w sumie nie dla wszystkich, bo Nowy Rok to podobno Nowe Wyzwania, tj. dar w postaci dzieci, co tam króliczych również) Melchiorka nie jest w ciąży. Wyzwania nie będzie.

Wczoraj zakończyłyśmy też  historię przejęcia opieki nad całą 3. To było naprawdę fascynujące doświadczenie. Nie polecamy nikomu, bo po drodze w wiele rzeczy można było zwątpić.

Na wczorajszą wizytę u Doktora zabraliśmy również Paproszka, który trafił pod naszą opiekę w środę.

Paproszek jest młodym, wykastrowanym samcem. Jego stan zdrowia nie budzi obecnie zastrzeżeń.

IMG_2630

Zeppeli czuje się dobrze. Trzyma wagę, całkiem ładnie je (beaphara i rodi), w zębodołach po usunięciu części zębów nie ma ropy ani ziarniny. W j. ustnej utrzymuje się jednak ślinienie, dlatego u Zeppeliego utrzymujemy antybiotkoterapię i obserwujemy dalej.

IMG_2659

Poza tym Doktor wyczuł u Zeppeliego pewną zmianę przy ścianie j. brzusznej, przypominającą zmianę od pępka. To kolejny temat do obserwacji.

Świstak póki co uniknął kolejnego zabiegu. Ma otwartą ranę w miejscu, gdzie tydzień temu usuwany był otorbiony ropień, a w tej chwili zaczęła gromadzić się ropa. Na szczęście zgrubienie tkanek jest póki co standardowe. Plan: cd. leczenia i codziennie dezynfekowanie/oczyszczanie.

IMG_2043

Skittles nie ma w j. ustnej ropy ani ziarniny, ale zgodnie z przypuszczeniami wkrótce czeka nas kolejny zabieg. Oczy wyglądają o wiele lepiej niż przed ostatnim zabiegiem – nie ma ropnego wysięku, lewe oko wygląda w porównaniu do zeszłego tygodnia bardzo ładnie, ale jednak prawe oko łzawi. Poza tym korony zębów są zdecydowanie za duże i póki co będą wymagały przynajmniej korekty. Z czasem Skittles pożegna się pewnie z zębami. Niestety, on i Landrynka mają wzorcowo złe uzębienie.

IMG_2637

Riju (odpukać!) jest stabilna. Waga – 3,700 kg – w zeszły poniedziałek było 3,550, a w czwartek 3,650 kg. Jeszcze 100 – 150 gramów i będziemy zadowoleni. Czucie nie jest idealne – jest osłabione w górnej części tułowia, ale poprawa jest duża. Czucie w skokach i ogonie zachowane. Do wiosny Riju musi się w pełni ogarnąć!

IMG_2668

U Poppy wczoraj pojawiła się przepuklina (jeden szew na otrzewnej puścił) i konieczna była poprawka.

Po zabiegu Poppy czuje się dobrze.

IMG_2698

Nami po różnych zawirowaniach czuje się dobrze. Nasze zadanie to oczyszczanie rany. Dla laika byłby to nie najprzyjemniejszy widok, ale jest ok.

IMG_2692

Lookie musiał zaliczył uraz mechaniczny z uszkodzeniem rogówki włącznie, ale ponieważ dostawał corneregel, prawe oko jest już wygojone. W lewym jest stan zapalny spojówek, ale liczymy na to, że pod wpływem antybiotykoterapii problem zniknie. Wszystko wskazuje na to, że u Lookiego nie mamy podłoga stomatologicznego.

IMG_2664

Landrynka po zabiegu kastracji i usunięcia guza nowotworowego ok. W j. ustnej nie ma ropy ani ziarniny, ale niestety zęby znowu nadają się do korekty. W zasadzie nie powinno nas to jednak dziwić, bo zęby Landrynki nadają się tylko do usunięcia i przed nami pewnie niejeden zabieg.

IMG_2661

Korki wizytę przedadopcyjną zaliczył na 5 i już jutro jedzie do nowego domu!

IMG_2717

Stan ogólny Kea po zabiegu jest prawidłowy. Mała nieco schudła, tj. waży tyle ile zazwyczaj – 1,000 kg. Było już 1,150 kg, dlatego póki co jest dodatkowo dokarmiania.

IMG_2687

W j. ustnej ok. Oczy ok.

Stan zdrowia jej przyjaciółki Loa jest prawidłowy. W najbliższym czasie Loa zostanie wykastrowana.

Gwiazdka czuje się dobrze, ale niestety w przetoce cały czas gromadzi się ropa i  jest jej więcej. W zw. z tym wczoraj zapadła decyzja o tym, żeby podjąć próbę zamknięcia przetoki do j. ustnej. To będzie bardzo trudne, ale miejmy nadzieję, że przyniesie efekt i do przetoki nie będzie się dostawać np. jedzenie.

IMG_2678

Zabieg zaplanowaliśmy na  poniedziałek albo czwartek.

Duo otrzymała wczoraj od Doktora same pochwały. Dziewczyna ma zielone światło, żeby opuścić Azyl.

IMG_2690

U Cha-chy po ostatnim zabiegu wszystko się bardzo ładnie goi – po zabiegu pozostał tylko strup. Oby tak dobrze było jak najdalej. Póki co nie ma żadnych innych, nowych ropni.

IMG_2695

Boskiego w poniedziałek czeka zabieg. Nie mamy na co czekać. Z lewym okiem jest znowu dużo gorzej. Znowu ropna wydzielina i obrzęk powiek. Przed nami kolejna próba udrożnienia kanalika, porządek w j. ustnej i w zależności od sytuacji należałoby zrobić porządek z zębem policzkowym rosnącym w kości szczęki, który widoczny jest tylko na RTG.

IMG_2680

Podsumowując, ogromny strach o Gnoma.

Oddechowo bez zmian. Waga – prawidłowo.

Kapiszonek, Pyke i Zookie są już dojrzali i w pełni gotowi pod kątem zdrowotnym do kastracji.

Hambre po zabiegu czuje się dobrze. Jest w dobrej, ogólnej kondycji.

Quattro również czuje się lepiej. Rana wymaga oczyszczania, ale w końcu wszystko idzie ku dobremu.

cdn.

1 Komentarz

  • Odpowiedź Ninka 11 stycznia 2020 at 14:05

    Cieszą mnie wiadomości dotyczące Zełki. Jak rozumiem, nic bardzo poważnego się nie dzieje. To rzeczywiście przemiła królisia 🙂
    Przy okazji – wasza kreatywność w nadawaniu imion jest super 🙂

  • Napisz komentarz

    *