Fotograficznie, Z życia Azylu

Piątek (22.02.2019 r.)

22 lutego 2019

Na naszej liście zabiegowej/stomatologicznej od tygodni obok Tobiasa i (egzemplarzy, które będą w centrum uwagi w przyszłym tygodniu) widnieli również Marshall i Pikard.

Dla Marshalla wczorajszy zabieg nie było pierwszym (z uwagi na fatalny zgryz od chwili przyjęcia do Azylu przeszedł kilka zabiegów), ale chciałybyśmy wierzyć, że to już koniec i że zęby po lewej stronie długo nie dadzą o sobie znać.

IMG_8430

Marshall nie ma już górnych i dolnych zębów policzkowych po prawej stronie. Wczoraj Doktor musiał usunąć 2 pozostawione wcześniej górne zęby policzkowe, spod których podczas zabiegu wydostała się ropa, jak również przerośnięte dolne zęby policzkowe, których korzenie na RTG wyglądały fatalnie – zwyrodniałe, ze zmianami wskazującymi na początek zmian ropnych.

Poza tym wczoraj Marshall przeszedł kolejny zabieg udrożnienia kanalika łzowego, w którym również była ropa.

IMG_8416

Po zabiegu Marshall czuje się dość dobrze. Oczywiście z apetytem i bobkami nie ma jeszcze rewelacji, ale za to humor Marshallowi dopisuje. To naprawdę niesamowity chłopak. Kiedy do nas trafił, był cieniem siebie, a teraz czasami chcielibyśmy, żeby odrobinę się wyciszył 🐇

Przez ostatnie kilka tygodnie wstrzymywaliśmy zabieg u Pikarda po to, żeby zdążył schudnąć i przede wszystkim, żeby udało się chociaż trochę zregenerować jego wątrobę. Przez cały ten czas mimo stosowanej antybiotykoterapii w j. ustnej u Pikarda pojawiała się niewielka ilość ropy, a już sam wygląd koron zębów i problem z okiem wskazywał na to, że przed nami niejedna batalia.

IMG_8403

W pierwszym rzucie usunięte zostały górne zęby policzkowe po lewej stronie, spod których po rozpoczęciu zabiegu, zaczęła wychodzić ropa. W drugiej kolejności dolne zęby policzkowe, spośród których 3 wyglądały tak, jakby miały przebić żuchwę. Wokół korzeni dolnych zębów policzowych na RTG widoczne były charakterystyczne przejaśnienia, wskazujące na zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe wokół korzeni.

Doktor udrożnił również lewy kanalik łzowy Pikarda.

Pikard póki co czuje się niezbyt dobrze, ale trudno mu się dziwić. Wciąż ma też nadwagę, więc tym bardziej musimy na niego uważać, żeby jego wątroba nie przypomniała sobie o jego przeszłości.

U chłopaków stosujemy oczywiście antybiotykoterapię i leczenie przeciwbólowe. Marshall tak jak Tobias dodatkowo otrzymuje antybiotyk do oka.

Galatea i Perdytea odwiedziły wczoraj Doktora w ramach rutynowej kontroli.

Doktor był zachwycony tym, jak dobrze wyglądają – dziewczyny mają idealną budowę i z zewnątrz nic nie zdradza tego, z jakimi borykały się problemami.

Perdytea

IMG_8473

Oczywiście jak zawsze Doktor zwrócił szczególną uwagę na ich zęby. O ile u Galatei nie trzeba w tej chwili nic robić i zęby wymagają tylko regularnych kontroli, u Perdytei musimy zrobić RTG głowy – zęby po prawej stronie wyglądają źle i łatwo wyobrazić sobie co zobaczymy na RTG.

Kevin wizytę kontrolną u Doktora zaliczył na 5.

33304422908_c0691b9005

Galatea

IMG_8476

Melasa wizytę kontrolną, w tym badanie pozabiegowe zaliczyła na 5.

IMG_8457

Obrzęk wokół kikuta macicy u Nówki jest mniejszy i mamy cichą nadzieję, że wkrótce odstawimy penicyliny i wszystko wróci do pełni normy. Mała czuje się dobrze. Je, bobkuje, po ostatnim zastosowanym leczeniu jej oko nie łzawi. Pod ręką cały czas mamy RTG głowy Nówki, na którym widać, że dwa zęby mogą być poważnym problemem, ale u Nówki porządek zrobimy później.

IMG_8459

Mała Thelma czuje się lepiej. Rana będzie się jeszcze długo goić, ale Thelma zaczęła prostować łapę w stawie kolanowym i już nie trzyma łapki w powietrzu.

IMG_8397

Tobias po zabiegu czuje się dobrze. W j. ustnej w miejscu po usunięciu zębów jest ziarnina, ale bez ropy. Waga – na szczęście nie drgnęła. Niedźwiedź (odpukać!) trzyma fason.

IMG_8399

W środę wieczorem pod naszą opiekę trafiły 2 dziewczyny, odebrane podczas interwencji Pogotowia dla Zwierząt.

Dziewczyny przebywały w bardzo złych warunkach – wygląd ich pazurów to na to najlepszy dowód. Obie mają wyraźnie wyczuwalne macice. U Shirley problem stanowi dodatkowo zdecydowanie powiększona wątroba, a u Tary źle ścierające się zęby zarówno po lewej, jak i prawej stronie.

Shirley

IMG_8435

IMG_8436

Dziewczyny są bardzo wycofane i zestresowane.

IMG_8450

IMG_8446

IMG_8461

cdn.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*