Fotograficznie, Z życia Azylu

Piątek (4.01.2018 r.)

4 stycznia 2019

 

Szwedka odeszła. Mieliśmy nadzieję, że da radę, ale z drugiej strony pełną świadomość, że kryzys nie jest wynikiem przypadku. Kiedy we wtorek popołudniu Szwedka poczuła się źle, natychmiast opadła z sił. Była na tyle słaba, że nie miała siły utrzymać się na przednich łapach. We wtorek jeszcze jadła rodi ze strzykawki, ale potem było coraz gorzej. W j. ustnej pojawiła się ropa, w jelitach było bardzo dużo płynów. Dzisiaj wiemy już dlaczego.

45134800005_9263a8399f_z

Wątroba Szwedki rozpadała się, a organizm nie był już w stanie podnieść się z tego stanu.

Mała po przyjeździe do Azylu otrzymywała ornipural. Po leczeniu i wprowadzeniu odpowiedniej diety Szwedka osiągnęła wagę 1,900 kg, tj. 1 kg więcej niż w najgorszym momencie swojego życia. Po ostatnim zabiegu stomatologicznym wydawało się, że stan Szwedki jest stabilny i przed małą jeszcze wszystko, co najlepsze. Niestety stało się inaczej…Żegnaj pieszczochu.

Monika ❤️

***

Amalia wczoraj przeszła zabieg usunięcia 4 górnych zębów policzkowych. W ciągu tygodnia mała schudła kolejne 10 dag. Antybiotyk nie poradził sobie z ropą i stanem zapalnym. Podczas zabiegu spod górnych zębów wydostało się bardzo dużo ropy. Sam zabieg przebiegł bez komplikacji, a Amalka powoli dochodzi do siebie.

IMG_5084

U Amalii przez wiele miesięcy walczyliśmy z ropniami po lewej stronie  żuchwy. Mała straciła wtedy siekacze oraz dolne zęby policzkowe. Od września stan Amalii był bardzo dobry, ale wiedzieliśmy, że u niej powrót problemów stomatologicznych to wyłącznie kwestia czasu. Na dole wszystko się wygoiło, teraz przed nami walka o tym, żeby doprowadzić do porządku szczękę po lewej stronie, chociaż póki co nie ma żadnego ropnia przy szczęce.

Fobias został wczoraj wykastrowany. Na szczęście tym razem jego zęby nie wymagały już korekty. Fobias cały czas mógłby jeszcze przybrać na wadze, dlatego u niego kontynuujemy podawanie rodi.

IMG_5658

U Shiny utrzymuje się cały czas zapalenie jelit. Zgrubienie jest niewielkie i teoretycznie dotyczy tylko mięśni brzucha, dlatego w czwartek nie zdecydowaliśmy się na laparotomię, ale zobaczymy co przyniosą najbliższe dni. Póki co mimo podawania dożylnego leków u Shiny bez zmian.

IMG_5618

Amy i Beth czują się bardzo dobrze. Dziewczyny w ciągu 2 tygodni zaliczyły rewolucję. Jedzą, robią piękne bobki i ważą coraz więcej!

Amy

IMG_5646

Beth

IMG_5636

Bohemia, Fijo, Glamour, Havana i Nil kontrole pozabiegowe zaliczyły na 5, co ważne również z uwagi na najbliższe zmiany w życiu dziewczyn…🐇

Bohemia

IMG_5639

Fijo

IMG_5662

Glamour

IMG_5643

Havana

IMG_5666

Nil

IMG_5665

Doktor nie miał również zastrzeżeń wobec Włóczykija, który został wykastrowany tydzień temu.

IMG_5623

Na 5 wczoraj zasłużyła również Phoebe, dla której wczorajsza wizyta u Doktora była wizytą przedadopcyjną. Phoebe po wizycie nie wróciła do Azylu, ale razem ze swoimi opiekunami pojechała do nowego domu.

IMG_5644

Dziękujemy za dom dla małej i trzymamy mocno kciuki za zaprzyjaźnianie króliczego towarzystwa ❤️

Boski czuje się bardzo dobrze, ale oko jeszcze nie wygląda idealnie i w miejscu po usunięciu zębów utrzymuje się trochę ropy/ziarniny. W związku z tym u Boskiego obok marbocylu do leczenia wprowadziliśmy wczoraj penicylinę. Poza tym u Boskiego utrzymujemy antybiotyk do oka.

IMG_5650

Kejen bez zmian. Lekko tkliwa krtań/tchawica. Oskrzela/płuca czysto. Nos – z zewnątrz ok, w środku bywa różnie. Budowa – idealna.

IMG_5654

Leczenie: antybiotyk do nosa i inhalacje z gentamycyną, ale to drobiazg, tym bardziej, że dla Kejena mamy wspaniałą niespodziankę… 🐇

Matrix wciąż ma niedobór tkanki tłuszczowej, ale w porównaniu z zeszłym tygodniem jest z nim zacznie lepiej. Je, bobkuje, jeszcze trochę i odzyska utraconą wagę. W poniedziałek u Matrixa wykonamy badania kału, a póki co chłopak już otrzymuje ornipural.

IMG_5616

Petarda jest dość młodą samicą, chociaż jej zęby nie wyglądają idealnie – mają dość ciemny nalot. Jak na królika interwencyjnego przystało Petarda ma świerzbowiec i wskazanie do wykonania badania kału w kierunku kokcydiozy. Poza tym jej stan zdrowia nie budzi zastrzeżeń.

IMG_5621

Rakieta jest dziewczyną w średnim wieku. Ma zdecydowanie za dużo tłuszczu otrzewnowego i wyraźnie powiększoną macicę. W przyszłym tygodniu zabieramy ją na kolejną kontrolę. W międzyczasie Rakietę czeka również badanie kału w kierunku kokcydiozy.

IMG_5628

U Petardy i Rakiety wprowadziliśmy już leczenie ornipuralem.

***

W najbliższą niedzielę 6 stycznia o g. 14:30 rozpocznie się marsz w obronie zwierząt z toruńskiego Schroniska dla Zwierząt.

49175670_1760365460729652_3649610848747388928_o

Proszę, bądźcie z nami.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*