Fotograficznie, Z życia Azylu

Piątek (19.10.2018 r.)

19 października 2018

Evitka czuje się bardzo dobrze. Doktor był wczoraj pod jej dużym wrażeniem (w sumie to wszyscy jesteśmy pod jej wrażeniem…🐰)

I teraz krótkie wyjaśnienie. U Evitki ropień połączony był z  tzw. moczownikiem – moczownik to w życiu płodowym miejsce, w którym dochodzi do wymiany produktów metabolicznych między matką, a płodem. U małej moczownik pozostał i przyczynił się do powstania ropnia.

IMG_8685

Evitka wciąż waży niecałe 500 gramów, ale nad tym będziemy pracować.

W bardzo dobrej formie jest również nasza mała Fancy, która skomplikowany zabieg usunięcia ropnia przeszła ponad 2 tygodnie temu. Mała od czasu zabiegu przybrała na wadze 200 gramów. Je, bobkuje i teraz możemy zająć się jej ostrzyżeniem!

IMG_8687

U Fancy póki co kontynuujemy jeszcze podawanie penicyliny.

Nasze dwa urocze rudzielce – Korelacja i Negacja kontrolę pozabiegową u Doktora zaliczyły na 5. Chociaż dziewczyny dostarczyły nam wcześniej mało pozytywnych emocji, związanych z problemami wątrobowymi, po leczeniu wyszły na prostą. Dzisiaj mają za sobą zabiegi kastracji i ich stan nie budzi zastrzeżeń.

Korelacja

IMG_8665

Wszystkich wielbicieli koloru rudego musimy oficjalnie poinformować, że dziewczyny na początku listopada opuszczą Azyl i pojadą razem do nowego domu w Łodzi ❤️

Negacja

IMG_8667

Aria, Kołysanka, Mrówka, Page i Phoebe zaliczyły wczoraj na 5 wizytę kontrolną u Doktora i zostały zaszczepione na pomór drugiego typu rhd2.

Doktor był bardzo zadowolony z ich stanu – w tym z tego, jak wyglądają. Każda z dziewczyn ma piękną budową ciała – ważą odpowiednio 2,050 kg, 1,600 kg, 1,850 kg, 2,250 kg i 1,700 kg. Poza Kołysanką i Phoebe, które z uwagi na wcześniejszą niedowagę otrzymują niewielką ilość rodi (tak jak w przypadku Mrówki sprawdzimy, czy w ich przypadku rodi możemy już odstawić i czy bez rodi będą utrzymywać prawidłową masę ciała) dziewczyny jedzą siano i suszone zioła. Są aktywne, bardzo energiczne, robią idealne bobki i nie wiedzą czym są problemy z układem pokarmowym.

Patrząc na Kołysankę trudno uwierzyć, że to króli, który najpierw walczył z silną kokcydiozą wątrobową, a potem zapaścią krążeniowo – oddechową.

Kołysanka

IMG_8668

Kiedy Mrówka trafiła pod naszą opiekę, była wychudzona i wymagała szybkiego zabiegu z powodu martwej ciąży –  gnijącego płodu.

IMG_8645

Aria, Page i Phoebe do Azylu trafiły razem i były leczona z powodu kokcydiozy.

Aria

IMG_8641

Page

IMG_8659

Phoebe

IMG_8673

Dzisiaj dziewczyny czekają w Azylu na nowe domy. Są zaszczepione na pomór i myxomatozę oraz pomór drugiego typu rhd2. Każda jest inna – ważą od 1,600 kg do 2,250 kg i wszystkie należą do grupy tzw. królików miniaturowych. Do wyboru, do koloru.

Aprylis osiągnął oszałamiającą wagę 1000 gramów! Mimo problemów stomatologicznych Aprylis bardzo ładnie je. Z sianem jest oczywiście słabo, ale zioła je pięknie, a jako dodatek do diety Aprylis zjada rodi. Jako dodatek, ponieważ Aprylis zjada rodi proporcjonalnie do swojego rozmiaru.

IMG_8654

Obecnie Aprylis nie wymaga żadnego zabiegu stomatologicznego, chociaż jego zęby po prawej stronie wyglądają gorzej niż po lewej i na RTG ich obraz jest fatalny. Aprylis ma już za sobą zabieg usunięcia 3 zębów policzkowych i jest najlepszym przykładem na to, do czego prowadzi miniaturyzowanie królików.

Aprylis jest królikiem stomatologicznym i wymaga pod tym względem szczególnej kontroli, ale mamy nadzieję, że również i on znajdzie swojego człowieka, a nas zarówno Aprylis, jak i jego nowi opiekunowie będą mogli zawsze liczyć. Wiemy, że adopcja takiego królika jest jak najbardziej realna, a przy odpowiedniej współpracy między domem, a fundacją ze wszystkim można sobie poradzić.

Podobnie jest z Amalią, która dzisiaj ma za sobą wielomiesięczną batalię o zdrowie i bez przesady można napisać, że o życie.

Amalia od kwietnia 2018 r. przeszła 4 zabiegi stomatologiczne. Amalia miała przy żuchwia kilka ropni zewnętrznych, ropa wydrążyła w jej kości dziurę, przez którą na wylot mogliśmy przełożyć pęsetę. Dzisiaj ani w zębodołach po zębach policzkowych, ani po siekaczach nie ma ropy – taki stan utrzymuje się mimo odstawienia kilka tygodni temu penicyliny. Amalia wymaga regularnych kontroli stomatologicznych, ale dzisiaj możemy myśleć o tym, żeby znaleźć dla niej nowy dom.

IMG_8680

Wiemy, że przy odpowiedniej opiece Amalia może świetnie funkcjonować i przy odrobinie szczęścia może żyć długo…i szczęśliwie 🐰 I to nie są mrzonki. Mamy ogromne, wieloletnie doświadczenie z królikami stomatologicznymi i wiemy, że mogą żyć w wysokim komforcie. Co więcej w przypadku królików z wadliwymi siekaczami, usunięcie zębów, które wymagają regularnego przycinania co kilka dni – co tydzień – co 2 tygodnie przynosi spektakularną poprawę i stanu zdrowia (częste przycinanie zębów może prowadzić do zapalenia miazgi, a wadliwe korzenie prędzej czy później powodują powstawanie ropni) i samopoczucia. Świetnym przykładem na to są m.in. Amalia, Boski, Lenor, Marshall, Sage czy Tristan (i mogłabym tak wymieniać jeszcze długo, bo to tylko przypadki z kilku ostatnich miesięcy).

Wracając do wątku głównego, Amalia waży dzisiaj 1,500 kg. Je rodi i podjada zioła – być może kiedyś doczekamy się tego, że zacznie jeść siano. Nigdy nie miała jakichkolwiek zaburzeń jelitowo – żołądkowych. Nie je warzyw i nie musi. One nie przyczyniły się do tego, że mimo tak ciężkiego leczenia przytyła prawie 0,5 kg. Dieta królika nie ma cieszyć oczu człowieka, ma być zdrowa i dopasowana do jego potrzeb, a potrzeby królików udało nam się poznać przez pryzmat wielu lat działalności i opieki nad całą armią królików, przy czym jako Azyl od zawsze przyjmujemy pod swoje skrzydła najcięższe przypadki zdrowotne.

Tulika od jakiegoś czas jest pod naszym szczególnym ostrzałem. Wiemy, że z zewnątrz wydaje się dużym i grubym królikiem, ale tak nie jest. Tulika waży 3,800 kg i nie może ważyć mniej. Ma poważne zwyrodnienia kręgosłupa, bardzo poważne problemy z wątrobą, które wymagają okresowego podawania ornipuralu i chociaż wyniki krwi nie wskazują na problemy z nerkami, w przyszłym tygodniu Tulikę czeka USG j. brzusznej. Po tym badaniu najprawdopodobniej zdecydujemy o wprowadzeniu do leczenia Tuliki erytropoetyny, która zadaniem jest zmuszenie szpiku do produkcji krwinek czerwonych u Tuliki lekko obniżonych, przy czym podawanie wit. B12 nie przyniosło oczekiwanego efektu.

IMG_8676

Dzisiaj dla odmiany na koniec przedstawiamy Wam bliżej pannę Teddy – Havanę, która trafiła pod naszą opiekę w ostatnim weekend.

Havana w swoim dotychczasowym domu miała kilka incydentów natury pokarmowej i stwierdzono u niej problemy z wątrobą. My obecnie stosujemy u niej terapię ornipuralem, a do jej diety z uwagi na niedowagę w tylnej części jamy brzusznej wprowadziliśmy rodi.

IMG_8646

Monika…- przecież wiesz, ze Twoje groomerskie ręce i tu bardzo się przydadzą ❤️

Wczoraj rano pod opiekę Azylu trafił kolejny podopieczny…Podobno został znaleziony 2-3 miesiące temu na toruńskim Rubinkowie. Do wczoraj przebywał pod opieką Państwa, którzy go znaleźli, ale mieszkał w ogrodzie. Teraz jest już z nami i wymaga: badania krwi oraz korekty zębów (zęby nie rosną krzywo, ale krawędzie są mocno zaostrzone) połączonego z kastracją.

IMG_8638

I tutaj taka mała anegdota. Pan Królik przyjechał do nas z paczką karmy cuni complete. Kiedy jego dotychczasowy opiekun zaczął mówić o tym, czym król był karmiony, Pani powiedziała, żeby mi tego nie tłumaczył, bo tutaj królik nie będzie dostawał tak drogiej karmy…- moja mina była bezcenna. Karmy versela laga przestaliśmy stosować w Azylu wielu lat temu nie bez powodu. Nasi podopieczni, wymagający w diecie granulatu, otrzymują karmę rodicare basic albo karmę profibre. Niestety każda z tych karm ma swoją cenę – bardzo wysoką cenę, która odpowiada jednak ich świetnej jakości. Ludzie nie zdają sobie też sprawy z tego, ile kosztuje zapewnienie królikowi w diecie codziennego dostępu do dobrej jakości ziół i siana. Na szczęście dzięki Wam nasi podopieczni mogą mieć wszystko to, co najlepsze.

***

cichooo, Tobiasek śpi…

IMG_8753

Dwie artystki. Króliki szybkie jak błyskawica. Królicze potwory, za którymi nikt nie nadąża…

Wczoraj chciałam zrobić ogłoszenie, że oddamy je za paczkę siana! (zanim nas wykończą) 🐰

Akrela

IMG_8615

ta niewinna mina…

IMG_8634

Ofelia

IMG_8607

i co mi zrobisz jak mnie złapiesz? 

IMG_8611

❤️❤️❤️

IMG_8761

z czystą podłogą Boskiemu do twarzy

IMG_8629

Tulisi już tak sobie, ale jej się wszystko wybaczy 🐰

IMG_8620

Alaskan

IMG_8570

Marshall

IMG_8589

Kapella

IMG_8568

IMG_8579

IMG_8575

***

DSC02558

DSC02393

DSC02532

DSC02398

DSC02492

Więcej informacji z frontu już wkrótce!

cdn.

 

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*