Fotograficznie, Z życia Azylu

Wtorek (28.08.2018 r.)

28 sierpnia 2018

Thelma i Louise ważą odpowiednio 170 i 139 gramów. Są jeszcze bardzo małe i mogą nam zrobić niespodziankę z płcią, ale póki co wszystko wskazuje na to, że to dziewczyny.

Lewe oko Thelmy wygląda bardzo źle i trudno powiedzieć czy uda się je uratować – jest zajęte procesem ropnym. Z prawym jest lepiej, chociaż w tym przypadku mamy do czynienia z drzewkowatym zapaleniem rogówki – naczynia spojówki wrosły w rogówkę.

lewe oko 

IMG_3842

prawe oko 

IMG_3850

U Louise proces ropny objął prawe oko. Lewe oko wygląda dobrze.

IMG_3858

Maluchy mają też mokre nosy, ale póki co wygląda na to, że problemy z oczami mogą być u nich efektem urazów mechanicznych – maluchy chowały się w miejscu, gdzie o taki uraz nie było trudno.

Oczywiście z uwagi na ich wiek nie ma opcji zastosowania u nich penicyliny, ale musieliśmy wprowadzić antybiotyk ogólny – bezpieczną enrofloksacynę, która dodatkowo powinna zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się u maluchów enterotoksemii. Maluchy otrzymują również antybiotyk miejscowy do oka.

Maluchy podjadają siano i zioła, ale muszą być też dodatkowo karmione. Z uwagi na ich wiek rokowania co do ich życia i zdrowia są ostrożne, dlatego trzymajcie za nie bardzo mocno kciuki.

Rodzeństwo Thelmy i Louise to najprawdopodobniej 3 bracia o wadze: 220, 173 i 158 gramów.

220

IMG_3873

173

IMG_3881

158

IMG_3876

Ojciec maluchów – Padre – jest konkurencją dla Aprylisa przynajmniej pod kątem wagowym – oby nie pod względem stomatologicznym. Padre waży 900 gramów i co prawda ma niedowagę w okolicy mięśni okołolędźwiowych, ale i tak jest królikiem kieszonkowym.

IMG_3800

Wczoraj rano do Azylu przyniesiono kolejnego królika. Dożynka jest młodą samicą z imponującymi uszami. Na szczęście zdrową, chociaż tak jak w przypadku Taziego czekamy jeszcze na wyniki badania kału. W każdym razie zdjęcie nie kłamie – Dożynka ma do zaoferowania światu zjawiskowe uszy.

IMG_3821

Marshall ma za sobą zabieg udrożnienia kanalika łzowego i usunięcia 3 zębów policzkowych.

IMG_3788

Udrożnienie kanalika łzowego poszło gładko, za to usunięcie zębów policzkowych nie. Usunięcie 3 zębów zajęło mnóstwo czasu i sam zabieg był bardzo urazowy. Niestety czasami im gorsze korzenie, tym trudniej usunąć zęby i w tym przypadku wymagało to wyjątkowej walki.

Po zabiegu Marshall czuje się dość dobrze. Je i bobkuje.

Aprylis razem z Tobiasem i Tuliką pojechał wczoraj na badanie RTG. Oczywiście w przypadku Aprylisa obiektem naszego zainteresowania były zęby i tu nie było żadnego zaskoczenia – kontrolne RTG nie przyniosło żadnej niespodzianki. Zęby Aprylisa wyglądają fatalnie i z czasem straci kolejne.  Podsumowując, Aprylis jest idealnym kandydatem do ropni okołozębowych, dlatego trzeba go pod tym względem bardzo pilnować.

IMG_3830

Boski po szczepieniu dość szybko potwierdził obawy, które towarzyszyły nam jeszcze przed szczepieniem. W j. nosowej i w oku znowu pojawiło się trochę ropy. Boski szczególnie w sobotę miał średni nastrój. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że to była reakcja na spadek odporności i już wczoraj sytuacja wróciła do normy.

IMG_3811

Boski czuje się dobrze. Cały czas otrzymuje cardisure dwa razy dziennie oraz furosemidum wieczorem. Waga – 1,700 kg, czyli bardzo dobrze.

Elipsa i Różniczka kontrolę pozabiegową zaliczyły na 5. Ogromnie nas to cieszy w szczególności w przypadku Elipsy, u której proces rekonwalescencji mógł przebiegać znacznie gorzej.

Elipsa

IMG_3803

Różniczka

IMG_3806

Etiuda z niedzieli na poniedziałek zrobiła mniej bobków i chociaż w ciągu dnia nic jej nie dolegało, wieczorem odwiedziła Doktora, który rozwiał nasze obawy. Na szczęście wszystko jest w porządku, chociaż pamiętając o historii Etiudy – bardzo silna kokcydioza i problemy z wątrobą, musimy na wszystko reagować.

IMG_3836

Gardenia waży 3,450 kg i chociaż wciąż jest królikiem otyłym, waży już 800 gramów mniej…Ładne bobki przeplatają się u niej z takim kałem, że muszę pomóc Gardenii w zachowaniu czystości (mycie Gardenii oznacza codziennie mycie łazienki…), ale mam nadzieję, że z czasem będzie tylko lepiej. W przyszłości będziemy musieli też pomyśleć o usunięciu fałdu skórnego, w którym u Gardenii gromadzi się kał, bo on nie ułatwia nam życia.

IMG_3882

W czwartek najprawdopodobniej poznamy wyniki badania zeskrobiny, ale już wiemy, że mamy do czynienia z grzybem.

Sheala ma lepsze i gorsze dni, w niedzielę z bobkami było znowu gorzej, dlatego wczoraj zabraliśmy ją na kontrolę do Doktora. Podczas kontroli okazało się, że wszystko jest w normie – jak na Shealę, ale leki na pobudzenie perystaltyki jelit musimy wciąż utrzymywać.

IMG_3815

Tobias czuje się dobrze. Cały czas uważnie go obserwujemy, ale wczoraj miał już prawidłową temperaturę, a na RTG klatki piersiowej nie widać żadnych nieprawidłowości. Oczywiście to nie pozwala nam w 100% wykluczyć obecności zmian ropnych w obrębie płuc czy oskrzeli, ale na pewno możemy trochę się uspokoić. Jeśli u Tobiasa będą pojawiać się jakieś niepokojące objawy, będziemy dalej szukać ich przyczyny, a póki co zgodnie z planem w czwartek mamy odstawić antybiotyk.

RTG kręgosłupa wykonane u Tuliki potwierdziło przypuszczenia Doktora co do zaostrzenia u Tuliki problemów z czystością. Tulika ma wyraźne zmiany zwyrodnieniowe w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Poza tym linia kręgosłupa jest wyraźnie wygięta. Na szczęście podczas badania palpacyjnego kręgosłupa Tulika nie demonstruje jeszcze bólu, ale nie będziemy zwlekać z leczeniem. Do leczenia Tuliki obok ornipuralu, który wprowadziliśmy u niej ponownie w sobotę, wprowadzamy witaminę B12 oraz nivalin.

IMG_3825

Wczoraj pęcherz Tuliki był podczas badania pusty, ale w przyszłym tygodniu Tulikę czeka badanie moczu.

Wiele osób patrząc na Tulikę widzi dużego królika z nadwagą, ale tak nie jest. Tulika ma prawidłową wagę, ale mogłaby ważyć 20-30 dag więcej i na pewno w jej diecie nie może zabraknąć rodi. Przeszłość Tuliki – ogromna nadwaga i zwyrodnienie wątroby, zmuszają nas do tego, żeby uważnie się jej przyglądać.

Po krótkiej przerwie Burbon postanowił znowu skupić na sobie naszą uwagę i chociaż czuje się dobrze, mamy z nim ogromny problem…, ale o tym napiszemy jutro.

IMG_3910

W niedzielę do nowych domów trafiło aż troje podopiecznych Azylu! Wszyscy zamieszkali w Bydgoszczy ❤️

Opiekunom Tiany, Rudzielca – Zośki oraz Ivara z całego serca dziękujemy za domy dla tych wyjątkowych królików ❤️

Tiana

IMG_8985

Rudzielec…albo Korelacja, ale może zostańmy przy Rudzielcu 🐰

received_1086883064797795

Ivar

IMG_3906

cdn.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*