Fotograficznie, Z życia Azylu

Piątek (3.08.2018 r.)

3 sierpnia 2018

W środę wieczorem otrzymaliśmy wiadomość o króliku znalezionym we Włocławku – Pani Moniko dziękujemy za reakcję ❤️. Kiedy otrzymaliśmy jego zdjęcie, nie mieliśmy wątpliwości, że trzeba jak najszybciej przejąć nad nim opiekę.

Dzięki Ani ❤️ Gardenia wczoraj przed południem przyjechała do Torunia, a z Azylu natychmiast trafiła do gabinetu Doktora. Nasze najgorsze przypuszczenia się potwierdziły. W pozornie niewielkiej ranie w dolnej części tułowia, widocznej na zdjęciu, które otrzymaliśmy w środę, zalęgły się larwy much.

IMG_1409

IMG_1415

IMG_1417

IMG_1420

IMG_1422

IMG_1442

Długo oczyszczałyśmy i dezynfekowałyśmy rany, a larwy cały czas wychodziły.

IMG_1443

IMG_1451

Trudno sobie wyobrazić jak bardzo Gardenia cierpiała. Ktoś wyrzucił ją na dwór w tak koszmarne upały – otyłą, z problemami z poruszaniem się, koszmarnie zaniedbaną w okolicy odbytu, z odparzoną skórą i licznymi ranami, które były rajem dla much. Ratunek dla Gardenii nadszedł w ostatniej chwili.

Wczoraj Gardenia otrzymała 1 dawkę iwermektyny, która zwalczy larwy much, a jednocześnie poradzi sobie z bardzo silnym świerzbowcem.

IMG_1449

Do leczenia Gardenii natychmiast wprowadziliśmy też ornipural, bo stan wątroby królika takiego jak Gardenia nie wymaga głębokiej analizy. Gardenia waży 4,250 kg, a powinna maksymalnie 3 kg. W ostatnim czasie nie raz pisałam na blogu o tym, czym jest otyłość u królików. Otyłość nie jest ładna. Jest realnym zagrożeniem dla życia i będziemy to powtarzać do bólu. Wyprowadzenie na prostą królika niedożywionego (pomijając oczywiście przypadki niedożywienia, związane z poważnymi problemami zdrowotnymi) to kwestia kilku tygodni i dobrej diety. Postawienie do pionu królika otyłego to często miesiące bez jakiejkolwiek gwarancji powodzenia, bo skutki otyłości są często nieodwracalne.

IMG_1460

Gardenia ma bardzo mały apetyt – podjada trochę suszone zioła. Od wczoraj zrobiła może kilkanaście w miarę dobrych bobków, jest też biegunka. Zobaczymy co o stanie jej narządów powiedzą nam wyniki krwi, natomiast póki co niepokojące jest to, że mocz wydala wyłącznie przy przepełnieniu pęcherza.

IMG_1574

Gardenia jest królikiem starszym. Ma osłabione tony serca i nie najlepsze zęby. Mimo wszystko mamy, że wszystko, co najlepsze jest przed nią i o to będziemy walczyć. Na pewno już dzisiaj Gardenia odczuwa ogromną ulgę, a my dodatkowo wspieramy ją lekami przeciwbólowymi.

IMG_1583

Gardenia byłaby Wam bardzo wdzięczna za wsparcie w postaci podkładów oraz karmy ratunkowej – rodi istant, które można przekazać dla niej m.in. za pośrednictwem sklepu bunnyexpert ❤️

***

Wczoraj pod opiekę Azylu trafiła nie tylko Gardenia, ale również 6 cudownych rudzielców, zabranych z bardzo złych warunków.

IMG_1474

Wśród rudzielców jest 2 chłopaków i 4 dziewczyny. Póki co nic nie wskazuje na niechciane ciąży i oby to się nie zmieniło.

IMG_1475

Na szczęście poza niedożywieniem – u dorosłego samca dość znacznym, bo brakuje mu ok 70-80 dag, obecnie stan zdrowia całej 6 nie budzi większych zastrzeżeń.

IMG_1479

Do diety całej 6 wprowadziliśmy już rodicare, a w poniedziałek wykonamy u nich kontrolne badanie kału w kierunku kokcydiozy. U całej 6 dzisiaj wprowadzimy też ornipural.

IMG_1496

IMG_1483

IMG_1493

Podczas wczorajszej wizyty u Doktora na rutynowych kontrolach pojawiło się wielu innych podopiecznych Azylu: Coccolino, Jefferson, Ofelia, Amalia, Kołysanka, Marshall, Burbon, Boski, Aprylis, Snowflake, Inger, Jinx, Kejen, Galatea, Sage, Perdytea i Sheala. Paleta dolegliwości zdrowotnych całej wymienionej 17 jest szeroka, bardzo – przygnębiająco szeroka – wystarczy wspomnieć o tym, co w tym tygodniu zafundował nam Boski, a to był taki dodatek do całej reszty. Lista koniecznych zabiegów jest coraz dłuższa, a pogoda nie ułatwia nam sprawy.

Jutro na blogu pojawi się dokładna relacja, dotycząca stanu zdrowia bohaterów wczorajszej wizyty u Doktora.

IMG_1499

IMG_1504

IMG_1508

IMG_1510

IMG_1511

IMG_1517

IMG_1534

IMG_1564

IMG_1527

IMG_1570

IMG_1537

IMG_1550

IMG_1523

IMG_1544

IMG_1547

IMG_1540

cdn.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*