Fotograficznie, Z życia Azylu

Piątek (15.06.2018 r.)

15 czerwca 2018

Marshall jest królikiem w średnim wieku. Odkąd do nas trafił we wtorek cały czas je, ale wciąż jest bardzo wychudzony (waży 1,250 kg). Doktor stwierdził u niego bardzo silny zanik wszystkich mięśni, w tym mięśni głowy.

IMG_1377

U Marshalla poważny problem stanowią zęby. Siekacze kwalifikują się do usunięcia, zęby policzkowe z uwagi na bardzo ostre krawędzie wymagają pilnej korekty. Przy okazji zabiegu okaże się czy w związku z ropnym stanem zapalnym kanalika łzowego,  Marshall nie straci żadnego z zębów policzkowych.

Marshall je, dlatego z zabiegiem chcemy poczekać przynajmniej tydzień, tak aby przed zabiegiem maksymalnie go wzmocnić.

W poniedziałek kolejny zabieg czeka naszą Amalię. Niestety sytuacja Amalii cały czas jest bardzo poważna. W ostatnich tygodniach przy żuchwie u Amalii nie pojawiły się żadne nowe ropnie (wcześniej było ich kilka), ale przy żuchwie, w okolicy tchawicy tworzy się kolejny duży ropień. Dodatkowa w zębodołach po siekaczach pojawiło się znacznie więcej ropy – zdjęcie poniżej doskonale obrazuje czym jest u królika ropa.

W poniedziałek Amalię czeka rozcinanie i oczyszczanie ropnia pod żuchwą, a także kolejne łyżeczkowanie ropy z zębodołów. Poza tym niezależnie od otrzymywanej przez Amalię penicyliny, Doktor zaszyje jeszcze miejscowo antybiotyk.

kilka dni temu w zębodole było trochę wydzieliny, wczoraj Doktor wycisnął gęstą pastę

IMG_1428

Mała jest bardzo dzielna, je rodi, utrzymuje wagę – to co udało nam się osiągnąć po jej przyjęciu do Azylu, ale jej organizm przegrywa walkę z ropą. Znamy mnóstwo przypadków, w których po zabiegach usunięcia zębów w połączeniu z antybiotykiem przynajmniej przez jakiś czas jest ok (wystarczy, że spojrzę na mojego częściowo bezzębnego Jeżyka i całkowicie bezzębną Bellę ze zniekształconymi żuchwami), niestety u Amalii odbijamy się od ściany, a gdyby nie odebrano jej w wyniku interwencji w Koninie, na pewno już by nie żyła

Aprylis postanowił wczoraj ocalić honor królików stomatologicznych. W j. ustnej po usunięciu zębów nic się nie dzieje – brak ropy i ziarniny. W j. brzusznej jest ok. Aprylis cały czas utrzymuje swoją szałową wagę 900 gramów. W perspektywie przed nim usuwanie kolejnych zębów (RTG Aprylisa to prawdziwy hardocore), ale zabierzemy się za to (mam nadzieję) na spokojnie.

IMG_1384

Boski czuje się dobrze. Je, waży 1,700 kg, zaczął szaleć na wybiegu – dla odmiany, bo przez kilka tygodni był mało aktywny. Niestety jego lewe oko cały czas źle wygląda. Po ostatnim udrażnianiu kanalika łzowego, problem powrócił. Kanalik jest znowu ropny i obrzękły. W najbliższym czasie Doktor po raz kolejny spróbuje go udrożnić, ale kanalik jest zwapniały, więc sytuacja jest trudna i możemy liczyć się z tym, że prędzej czy później może dojść nawet do powstania ropnia.

IMG_1401

W j. ustnej po usunięciu zębów ok – bez ropy, bez ziarniny. Póki co u Boskiego kontynuujemy podawanie penicyliny oraz oczywiście cardisure na serce, ale chłopak wymaga ciągłej kontroli.

Grey jak to Grey. Dzisiaj po raz pierwszy jadł papkę samodzielnie z miski, podjadał też rodi basic. Chciałabym, aby tak zostało, bo wczorajsza wizyta nie była budująca. W j. ustnej w tej chwili dla odmiany nie dzieje się nic szczególnego, ale Grey schudł 5 dag – do tej pory waga cały czas wskazywała 1,250 kg, a ja marzyłam o 1,400 kg.

IMG_1407

Grey ma cały czas dobry humor i to jest pocieszające. Najnowsze badania krwi są zdecydowanie lepsze niż poprzednie – u Greya nie ma już niedokrwistości, ale Grey nie odpuszcza i musi być cały czas pod naszym ostrzałem.

U Galatei i Perdytei odnowiły się problemy z układem oddechowym, co może mieć związek z utrzymującą się wysoką temperaturą, w której bakterie czują się doskonale. U Galatei infekcja ogranicza się do ropnego wysięku z  j. nosowej, u Perdytei obejmuje również krtań i tchawicę.

Galatea

IMG_1396

Perdytea

IMG_1398

U obu dziewczyn wprowadziliśmy wczoraj draxxin z wit. C, a u Perdytei dodatkowo marbocyl.

Apetyt i waga u dziewczyn ok.

Akemi, Nagisa i Sakura pojechały wczoraj do Doktora na kontrole pozabiegowe, które zaliczyły bez zarzutu. Zęby dziewczyn nie są perfekcyjne, ale u żadnej z nich nie ma wskazania do korekty.

Akemi

IMG_1426

Nagisa

IMG_1388

Sakura

IMG_1414

Na rutynową wizytę do Doktora wczoraj zabraliśmy również Kołysankę, której stan zdrowia Doktor ocenił jako bardzo dobry – zęby j. w.

IMG_1394

U ekipy z Żyrardowa jest już lepiej z bobkami – nie ma szału, chociaż najtrudniejsza jest wciąż sytuacja Sally. Wczoraj Doktor stwierdził u niej silne przelewanie się i brak bobków w jelitach. Sally dopiero dzisiaj zaczęła podjadać zioła i zrobiła kilka bobków.

IMG_1411

Sage i Tristan razem z Marshallem pojechali wczoraj na RTG. Konkluzja – siekacze do usunięcia, a w przypadku Tristana zapewne również 2 zęby policzkowe.

Podsumowując pilne zabiegi stomatologiczne na najbliższy czas: Aina (w pon. zobaczymy co ze zmianą pod żuchwą – przy tchawicy), Amalia, Marshall, Sage i Tristan, a wydawało nam się, że kwietniowo-majowy rzut mamy już za sobą. 

Mam tylko szczerą nadzieję, że u Sydneya problem z kanalikiem ograniczy się tylko do jego udrożnienia, ale niewykluczone, że Sydney też trafi na pilną listę do zabiegu, bo dzisiaj jego oko zaczęło silniej łzawić i jest mocno zaczerwienione (mocniej niż w chwili przyjęcia do Azylu). RTG do wykonania w przyszłym tygodniu.

DSC07306

***

DSC07322

DSC07340

DSC07334

***

DSC07344

DSC07347

DSC07358

DSC07360

DSC07356

DSC07381

DSC07378

DSC07370

DSC07367

DSC07389

DSC07398

DSC07384

DSC07394

cdn.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*