Fotograficznie, Z życia Azylu

Wtorek (15.05.2018 r.)

15 maja 2018

Wczoraj Amalia przeszła zabieg usunięcia siekaczy. Potwierdziły się nasze przypuszczenia, że przy korzeniach siekaczy zaczęła gromadzić się ropa. Dodatkowo doktor usunął fragment kości objęty ropą i kolejny ropień, który pojawił się przy żuchwie, a także oczyścił zębodoły po ostatnim zabiegu usunięcia zębów policzkowych.

IMG_9652

Niestety RTG Amalii nie pozostawia złudzeń – Amalia w przyszłości może tracić kolejne zęby. Mimo tak młodego wieku ma też bardzo zniszczoną/osłabioną gałąź żuchwy.

Biorąc pod uwagę inwazyjność zabiegu, Amalia czuje się nie najgorzej. Dzisiaj w ciągu dnia zjadła rodi basic, zrobiła dość dużo bobków. Jest bardzo drobna, ale jednocześnie bardzo dzielna.

Aprylis nie zachwyca ilością bobków, ale ma dość ładny apetyt – je papkę i dopisuje mu dobry humor (albo inaczej – Aprylis cały czas jest takim małym diabłem, jakim był przed zabiegiem). W j. ustnej w miejscu po usunięciu zębów policzkowych nie gromadzi się ani ropa, ani śluz. Aprylis niezmiennie waży między 900-950 gramów.

IMG_9690

Wczoraj doktor wykonał u Edith badanie USG j. brzusznej, które nie wykazało żadnych nieprawidłowości poza ogniskami zwyrodnieniowymi w wątrobie. W związku z tym u Edith na pewno raz jeszcze zastosujemy terapię ornipuralem – problemy z wątrobą to naprawdopodobniej skutek fatalnego żywienia, dlatego stan wątroby Edith może się jeszcze znacznie poprawić.

IMG_9693

Galatea i Perdytea pojechały wczoraj na kontrolną wizytę u doktora. Stan zdrowia obu dziewczyn doktor ocenił jako prawidłowy, chociaż zęby Perdytei wymagają regularnych kontroli – 2 dolne zęby policzkowe po lewej stronie zbliżają się do języka, górne zęby policzkowe po prawej stronie również nie zachwycają.

Perdytea

IMG_9664

Galatea

IMG_9666

Zabieg Greya zaplanowaliśmy na czwartek. Reakcja doktora, kiedy zagląda do j. ustnej Greya jest bezcenna. Grey ma fatalne korony i korzenie zębów w szczególności po lewej, górnej stronie. Korzenie są duże, pogrubione i zwyrodniałe – przy takich korzeniach powstają ogniska ropne.

IMG_9683

Waga Greya – bez zmian – z tyłu ilość tkanki tłuszczowej jest niewielka, z przodu – zadowalająca. Czekam na moment, aż Grey będzie ważył 30-40 dag więcej, wtedy trochę mu odpuścimy.

Kejen w czwartek miał korektę zębów – doktor spiłował zaostrzone krawędzie zębów, ale wczoraj zabraliśmy go jeszcze na kontrolne RTG, aby ponownie przyjrzeć się korzeniom zębów policzkowych. Korzenie są przerośnięte, ale na szczęście nie na tyle, aby w tej chwili potrzebny był zabieg.

IMG_9686

Kejen ma dość dobry apetyt i robi ładne bobki (a w jego przypadku z bobkami bywa bardzo różnie).

Tiana jest zdrową samicą, ale budowa jej ciała nie jest do końca prawidłowa z uwagi na nadmiar tkanki tłuszczowej. W najbliższych dniach Tiana zostanie zaszczepiona na pomór i myxomatozę, wykonamy u niej na pewno również kontrolne badanie krwi.

IMG_9674

Tobias za każdym razem coraz bardziej nas zaskakuje. W prawym oku  z uwagi na zmętnienie rogówki na wysokości źrenicy i wrastanie naczyń do rogówki, będące efektem zapalenia tęczówki, Tobias ma wciąż bardzo ograniczone widzenie, ale Tobias odzyskał wzrok w lewym oku. Póki co kontynuujemy dotychczasowe leczenie, tj. antybiotyk do oka i corneregel, ale po całkowitym wygojeniu rogówek, do leczenia wprowadzimy lek optimmune. Doktor ocenia, że jest szansa na uzyskanie u Tobiasa poprawy widzenia na poziomie dodatkowych 30-40 %.

IMG_9662

Budowa ciała Tobiasa/jego waga, zęby, oskrzela/płuca obecnie nie budzą żadnych zastrzeżeń. My cieszymy się również z poprawy zachowania Tobiasa, który wczoraj w gabinecie położył się obok transportera z łapkami wyciągniętymi do tyłu.

IMG_9656

***

PILNIE szukamy transportu na trasie Łódź – Toruń dla bardzo zaniedbanego królika, nad którym dzisiaj udało nam się przejąć opiekę – Justyna, Karolina bardzo dziękujemy za Wasze zaangażowanie ❤

Dzisiaj otrzymaliśmy też zgłoszenie o króliku ze sklepu zoologicznego w Poznaniu, który ma problemy z układem oddechowym, wzdęcie etc., który również jest już bezpieczny i czeka tylko na transport z Poznania do Torunia.

Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w transporcie ❤ Kontakt w tej sprawie: ola.glowacka@azyl.torun.pl.

***

Z całego serca dziękujemy, że jesteście z nami ❤

IMG_9480

IMG_9479

***

IMG_9630

 

cdn.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*