Z życia Azylu

Wtorek (21.03.2017 r.)

21 marca 2017

Wczoraj do Azylu przyniesiono Gwiazdkę – 2-3 letnią królicę, która znudziła się swoim poprzednim właścicielom. Dotychczas Gwiazdka mieszkała w niewielkiej klatce, którą szczelnie wypełnienia. Niestety rzadko bywała poza klatką. To w połączeniu z fatalną dietą przyniosło fatalne skutki.

IMG_5866.JPG

Gwiazdka jest królikiem otyłym. Ma powiększoną wątrobę. Nie chce jeść, jej układ pokarmowy nie funkcjonuje prawidłowo. W jelitach nie ma bobków.

Dzisiaj pobraliśmy Gwiazdce krew do badań, ale już od wczoraj otrzymuje ornipural, a także leki na pobudzenie perystaltyki jelit.

Stan Gwiazdki do złudzenia przypomina sytuację Jaskółki i Jedynej z małą różnicą – nikt nie podda jej zabiegowi gastrotomii i kastracji. To zwiększa jej szanse.

IMG_5863.JPG

IMG_5856.JPG

IMG_5861.JPG

IMG_5855.JPG

Kalifornia czuje się lepiej. Wczoraj wieczorem doktor stwierdził u niej tylko stan zapalny jelit (bez biegunki z lekkim przelewanie się jelit) – na terenie jamy brzusznej nie było poza tym niczego niepokojącego. Pęcherz Kalifornii był do połowy wypełniony – przez niemal dobę Kalifornia nie wydalała moczu, ale obecność moczu w pęcherzu oznacza, że nerka pracowała. Z uwagi na brak jednoznacznych wskazań podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu u Kalifornii antybiotyku, którego zadaniem było zwalczenie problemów z jelitami. Po jego podaniu Kalifornia dość szybko się ożywiła i jeszcze w gabinecie zaczęła podjadać siano.

IMG_5843.JPG

Po nocy w kuwecie były bobki i mocz. Kalifornia nadal dość często wchodzi do kuwety, ale najważniejsze jest to, że nie ma bezmoczu. Samopoczucie Kalifornii wróciło do normy. Biega jak szalona, je.

Trudno powiedzieć skąd tak nagłe pogorszenie stanu zdrowia u Kalifornii. Nigdy wcześniej nie miała zaburzeń pracy układu pokarmowego. Cały ciąży na nas wizja przerzutów – dla przypomnienia nerka, którą usunięto, była zniszczona przez ropę, a jelita były z nią zrośnięte, ale z uwagi na brak jednoznacznych wskazań do laparotomii, będziemy czekać na rozwój sytuacji. Gdyby doszło do przerzutów/do rozsiania drobnych ropni na jelitach/drugiej nerce i tak nie moglibyśmy już nic zrobić. Cały czas łudzę się, że to było tylko zwykłe, klasyczne zapalenie jelit wskutek nagromadzenia się beztlenowców.

Roosevelt nie odstępował wczoraj Kalifornii na krok

IMG_5836.JPG

IMG_5835.JPG

IMG_5834.JPG

IMG_5833.JPG

IMG_5831.JPG

Stan zdrowia Bibułki znacznie się poprawił. Wciąż mogłaby przytyć 15-20 dag, ale jest już o wiele lepiej niż na początku pobytu w Azylu.

IMG_5884.JPG

Poprawie uległ również stan zdrowia Piórko. Przez ostatnie 2 tygodnie przybrał na wadze. Jeszcze trochę i będzie idealnie.

IMG_5887.JPG

Zarówno Bibułka jak i Piórki potrzebują jeszcze czasu na socjalizację. Ich zachowanie podczas badań znacznie odbiega od zachowania naszych pozostałych podopiecznych. Jest to dla nich bardzo duży stres.

W przeciągu miesiąca u Bibułki i Piórka powtórzymy badania krwi.

Boski wizytę u doktora zaliczył na 5. Przybrał na wadze – 1,750 kg to jego rekord, chociaż jeszcze mieści się w normie. Oddechowo bez zmian – przyspieszone tony serca. Siekacze zostały przycięte.

IMG_5882.JPG

Boski walczy o swoją godność podczas badania

IMG_5880.JPG

IMG_5878.JPG

Zgrubienie tkanek wokół szwów u Bukareszt znacznie się zmniejszyło. To samo dotyczy Kostaryki. W związku z tym póki co kontynuujemy podawanie penicyliny. Wszystko wskazuje na to, że wszystko skończy się dobrze bez dodatkowej ingerencji.

Bukareszt

IMG_5853.JPG

Kostaryka

IMG_5846.JPG

Nie mogę napisać, że Duszek czuje się gorzej, ponieważ jego stan zdrowia – wzmożone szmery oskrzelowo-płucne po obu stronach, wysięk ropny z nosa, bardzo silna tkliwość tchawicy i częste ataki kaszlu, nie współgra z jego samopoczuciem. Duszka roznosi energia (i bez znaczenia jest to, że po każdym ataku adhd rzęzi), sieje zamęt, gdzie tylko się pojawi – dokucza wszystkim królikom, rzuca miskami, wchodzi tam, gdzie nie powinien, a do szczególnie uważnych nie należy, a poza tym przytył 20 dag i przekroczył magiczną wagę 4 kg. I tak to się kręci.

IMG_5891.JPG

Z uwagi na zaostrzenie stanu ropnego wczoraj Duszek pojednał się z penicyliną.

Kontrolę pozabiegową bez zarzutu zaliczyły FiszkaFlorydaMemphis.

Fiszka

IMG_5872.JPG

Floryda

IMG_5875.JPG

Memphis

IMG_5849.JPG

Wookie został wczoraj zaszczepiony. Staruszek od czwartku przybrał na wadze 20 dag.

IMG_5871.JPG

 cdn.

1 Komentarz

  • Odpowiedź Ninka 24 marca 2017 at 08:56

    Uff… Dobrze, że Gwiazdka nie trafiła po drodze do jakiegoś „weterynarza”…

  • Napisz komentarz

    *