Fotograficznie, Z życia Azylu

Piątek (6.05.2016 r.)

6 maja 2016

Absurd. To najlepsze słowo, które opisuje dzisiejszy dzień. W ramach terapii należałoby się chyba zamknąć w czterech ścianach i odizolować od świata na dłuższą chwilę…Chyba musimy pomyśleć o nakręceniu filmu 1 dzień z życia Azylu ; )

Ale wracając na ziemię.

W życiu bywa różnie. Nigdy nie wiemy, czy nie staniemy się ofiarą alergii na ślinę królika. Ann jest królikiem bardzo silnie alergizującym. Podobno ma 3 miesiące, jej wygląd na to jednak zdecydowanie nie wskazuje. Więcej na jej temat napiszemy już jutro…

Skoro mowa o nowych podopiecznych Azylu, potrzebujemy Waszej pomocy. Musimy przejąć opiekę nad 3 królikami (2 wychudzone króliki hodowlane i jeden królik miniaturka) i pilnie poszukujemy dla nich transportu na trasie Olsztyn – Toruń. Króliki wyjechały dzisiaj z ośrodka w Jelonkach w okolicy Elbląga, ale niestety nie dotarły bezpośrednio do Torunia.

Aktualizacja:

Na jutro mamy transport dla 2 królików hodowlanych, ale jak się okazało łącznie z Jelonek do Olsztyna przyjechały 4 króliki. Przynajmniej dla 1 królika transport jest wciąż poszukiwany.

Wczoraj wieczorem Feliks miał temp. 41,5 st. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z infekcją wirusową o nieznanym podłożu, bez jakichkolwiek dodatkowych objawów  – tak wysoka gorączka jest charakterystyczna dla infekcji wirusowej,  a nie dla infekcji bakteryjnej. Poza tym Feliks nie ma żadnych zmian zapalnych w oskrzelach/płucach, a z relacji jego byłych opiekunów wynika, że wszystko zaczęło się nagle. W związku z tym podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu do leczenia Feliksa interferonu, który jako bardzo silny lek odpornościowy do tej pory z powodzeniem stosowaliśmy w kilku przypadkach leczenia myxomatozy. Równolegle u Felixa wprowadziliśmy pełne leczenie przeciwko encephalitozoonozie, w tym sul-tridin, czyli antybiotyk, którego działanie przenika do mózgu, objawy neurologiczne u Felixa mogą wskazywać bowiem na e.c.

IMG_6087.JPG

IMG_6091.JPG

Wczoraj wieczorem Feliks otrzymał 1 dawkę. Kolejne otrzyma jutro i w niedzielę, o ile do tego czasu nic się nie wydarzy…

IMG_6094.JPG

Za pomoc w zdobyciu interferonu chcemy serdecznie podziękować Agn z Hospicjum dla Kotów Bezdomnych oraz lek. wet. Pauli Dziubińskiej z lecznicy „Sowa”, dzięki którym udało nam się tak szybko zorganizować interferon dla Feliksa (inaczej musielibyśmy czekać do poniedziałku) : *

Dzisiaj rano Feliks miał 40,1 st., wieczorem 39,7 st. Wciąż ma bardzo mały apetyt, ale jest dokarmiany rodi. Jego nerki nie pracują tak jak powinny, chociaż wyniki krwi nie są jeszcze dramatyczne (mocznik jest w normie, kreatynina niestety nie). U Feliksa niepokojące są też podwyższone wskaźniki wątrobowe i obniżona wskaźniki czerwonokrwinkowe – ma silną anemię.

Sytuacja jest bardzo poważna. Najbliższe godziny/dni będą dla Feliksa decydujące.

Decyzja o wdrożeniu u Felixa leczenia interferonem oznaczała dla nas jednorazowy wydatek w wysokości 900 zł, jednak nie mogliśmy z tego zrezygnować – jeśli Felix ma jakąś szansę, musimy ją wykorzystać. Dziękując za ogromne zaangażowanie w pomoc naszym podopiecznym, którego wyraz daliście w ostatnich dniach, przypominamy o  trwającej wciąż akcji wiosna na bogato. Będziemy wdzięczni za wszelką pomoc dla Felixa, finansową, ale również rzeczową w postaci karmy ratunkowej (wersja instant) oraz podkładów.

https://pomagam.pl/wiosnanabogato/widget/

Wczoraj do Torunia przyjechała nasza mała Tove, która przez ostatni miesiąc przebywała pod opieką Martyny : * Niestety nasze obawy się potwierdziły. Stan Tove się pogarsza. Kręgosłup Tove jest coraz bardziej wygięty, a ona ma bardzo poważne problemy z poruszaniem. To jednak nie wszystko. Tove do tej pory opierała się na tej niewykształconej tylnej łapie. W ostatnich dniach sierść w tym miejscu zaczęła się wycierać, a w środę kość przebiła skórę. Samopoczucie Tove się pogorszyło. Już w środę u Tove wprowadzony został lek przeciwbólowy i antybiotky, aby nie doszło do zakażenia, ale jedynym wyjściem z sytuacji była amputacja tej niewykształconej łapy.

IMG_6073.JPG

Po zabiegu Tove dość szybko doszła do siebie. Ma bardzo dobry apetyt, robi bobki, jest kontaktowa. Niestety sytuacja Tove jest trudna. Ciało Tove jest powyginane, zwyrodnienia postępują, a my nie możemy z tym nic zrobić. Żadna rehabilitacja, której Tove jest zresztą poddawana, nie jest w stanie poprawić jej stanu zdrowia.

Jeśli nic się nie wydarzy we wtorek nasza dzielna Tove wróci do Martyny : * W historii Tove najważniejsze jest to, że ma dom. Niełatwo podjąć decyzję o otoczeniu opieką ciężko chorego królika, u którego nie ma nadziei na wyleczenie, ale warto to zrobić. Pewnych rzeczy nie możemy zmienić, ale razem możemy zmieniać los takich królików jak Tove – Martyna uszy do góry – bierz przykład z Tove : * To kolejna azylowy wojownik, zresztą obie jesteście bardzo dzielne : *

Gdybyśmy zorganizowali ranking na najgorsze zęby u królika (kandydatów do wzięcia udziału mamy wielu…) Ameli zająłby w nim jedno z czołowych miejsc. Po obejrzeniu jego zdjęcia RTG doktor stwierdził, że każdy ząb na tym zdjęciu nadaje się do usunięcia i może być przyczyną ropnia. Mimo dużego apetytu – Ameli po prostu rzuca się na rodi, nie przybiera na wadze. Ślini się. Jutro poznamy wyniki jego krwi, a na poniedziałek zaplanowaliśmy pierwszy zabieg – zaczniemy na pewno od usunięcia siekaczy i korekty zębów policzków. Zobaczymy co przyniosą nam kolejne dni.

IMG_6151.JPG

Ameli jest niesamowity. Z jednej strony patrząc na niego każdy widzi obraz rozpaczy – wychudzony, brudny, z drugiej my widzimy jego wolę życia. Biega po Azylu, przytula się do Ateny, jest bardzo kontaktowy. Przypomina mi innego azylowego skrzata – Kimbę…

Ze strachem myślę o tym, co wyjdzie w jego wynikach krwi, ale na pewno nie poddamy się bez walki. Ameli nie ma wyjścia – musi się chociaż trochę ogarnąć.

Podczas osłuchiwania doktor stwierdził u Ateny rzężenie, świadczące o początku obrzęku płuc. W związku z tym kryzysem oddechowo-krążeniowym obok wprowadziliśmy u Ateny dodatkowo furosemidum. Na szczęście jej zachowanie teraz nie odbiega znacznie od normy – nawet podczas wczorajszej wizyty u doktora robiła porządek w transporterze. Co więcej mamy też dobre wiadomości dotyczące Ateny. Chociaż ostatnio powoli traciła na wadze i ważyła już 2,150 kg, w ostatnich dniach przytyła – waży 2,300 kg. Biorąc pod uwagę ogólny stan zdrowia Ateny i rozsiane zmiany nowotworowe to naprawdę bardzo dobra wiadomość. Oby jak najdłużej dopisywał jej dobry apetyt i tak dobre samopoczucie jak dotychczas.

IMG_6134.JPG

Balbina jest zdrową samicą. Wkrótce czeka ją badanie krwi i zabieg kastracji. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku naszych pięknych dziewczyn Felicii i Laury! (nie zapeszając już można ustawiać się w kolejce do ich adopcji).

Balbina

IMG_6099.JPG

Felicia

IMG_6128.JPG

Laura

IMG_6121.JPG

Duszek schudł 10 dag, ale badanie kontrolne nie wskazało na pogorszenie jego stanu zdrowia. Mimo, że Duszek ostatnio częściej kaszle, osłuchowo nie odbiega od normy, tzn. tony jego serca są odrobinę słabsze, a po lewej stronie słychać charakterystyczne dla Duszka wzmożone szmery. Co ciekawe krtań/tchawica Duszka są mniej tkliwe niż zazwyczaj.

IMG_6140.JPG

Po prawej stronie w j. ustnej jeden ząb jest powiększony, ale ściera się prawidłowo.

Być może niewielka utrata wagi ma związek z tym, że Duszek w tej chwili jest znacznie bardziej aktywny fizycznie. Kilka godzin dziennie spędza w wolierze, a tam bawi się w górnika…, co widać po stanie jego futra. Białe futro Duszka jest lekko przybrudzone ziemią ; )

Wczoraj na wizytę kontrolną u doktora zabraliśmy również Frezję, która dzisiaj rano pojechała do domu tymczasowego z opcją domu stałego w Bydgoszczy. Frezja to jeden z naszych azylowych weteranów. Bardzo wiele przeszła, ale w końcu jej los się odwrócił. Stan zdrowia Frezji jest stabilny. Ma oczywiście lekko wilgotny nos i lekkie łzawienie oczu (biorąc pod uwagę jej stan zdrowia rok temu – w tym ciężkie zapalenie płuc połączone z obrzękiem, ropień w szczęce i obecność larw robaków w futrze…), to drobiazg…Oczywiście Frezja wymaga regularnych kontroli, ale mamy nadzieję, że teraz przed nią już tylko to, co najlepsze.

IMG_6146.JPG

Dziękujemy i trzymamy mocno kciuki za skuteczne zaprzyjaźnianie! ; )

Gaja, czyli w azylowym żargonie ta „lepsza”/teoretycznie zdrowsza połówka Ateny czuje się stosunkowo dobrze. Waży 1,850 kg, co oznacza, że przytyła 10 dag, chociaż jej sterczący kręgosłup na to nie wskazuje. Gaja ma bardzo duży apetyt, ale jest mniej aktywna niż Atena. Imię Gai cały czas widnieje na długiej liście królików do zabiegów stomatologicznych. W tej chwili zabieg usunięcia zębów u Gai nie jest priorytetem, ale musimy się za to zabrać, zanim pojawi się ropień (co i tak może się wydarzyć).

IMG_6137.JPG

Harri rośnie jak na drożdżach. W tej chwili waży 0,800 kg, ale jest królikiem hodowlanym, więc wszystko przed nim. Jego stan zdrowia nie budzi zastrzeżeń.

IMG_6110.JPG

Siri podobnie jak Harri jest zdrowy. Przed maluchami (a także pozostałymi Azylantami, którzy trafili do nas ostatnio) jeszcze badanie kału.

IMG_6119.JPG

na wybiegu

DSC05117.JPG DSC05121.JPG DSC05129.JPG DSC05132.JPG DSC05135.JPG DSC05142.JPG DSC05145.JPG DSC05146.JPG DSC05151.JPG DSC05158.JPG DSC05160.JPG DSC05179.JPG DSC05181.JPG DSC05237.JPG DSC05244.JPG DSC05257.JPG DSC05250.JPG

Response code is 404

Co nasze uszy robią, kiedy wrócą już z wybiegu? Jedzą i śpią…; )

w Azylu

DSC05197.JPG DSC05204.JPG DSC05208.JPG DSC05217.JPG DSC05221.JPG DSC05222.JPG DSC05224.JPG DSC05228.JPG

2 komentarze

 • Odpowiedź Marzena 6 maja 2016 at 21:51

  Tovi walcz maleńka!!!!! U Martyny jest najlepszy dom pod słońcem ❤

 • Odpowiedź Polcia 6 maja 2016 at 21:50

  bardzo ładne króliki, aż mi żal zrobiło z powodu ich stanu zdrowia.
  O króliki trzeba walczyć 🙂
  pozdrawiam

 • Napisz komentarz

  *