Fotograficznie, Z życia Azylu

Piątek (24.04.2015 r.)

24 kwietnia 2015

Piątkowy wpis zaczynamy od relacji z wizyty u doc, a na zakończenie duża garść zdjęć z Azylu.

Apsik nie kicha. Osłuchowo jest czysty. Niestety mimo podawania mu antybiotyków, w wynikach krwi wciąż jest widoczna leukocytoza, która świadczy o toczącym organizm Apsika stanie zapalnym. Dodatkowo u Apsika wyraźnie podwyższone są parametry wątrobowe – być może wskutek encephaliozoonozy, która u Apsika przybrała również postać oczną, oraz parametry mineralne. Efektem problemów z wątroby jest na pewno to, że Apsik wydala zdecydowanie zbyt dużo moczu. Biorąc pod uwagę jego wagę, ma też zbyt duże pragnienie. W związku z tym u Apsika wprowadzamy standardowe leczenie.

IMG_9254.JPG

Ostatecznie wyniki wymazu potwierdziły wyłącznie pasterelozę. Zgodnie z antybiogramem kontynuujemy podawanie marbocylu.

Wyniki krwi Boskiego poprawiły się, dlatego zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie u niego zabiegu. Wszystko odbywało się jednak z ogromną ostrożnością z uwagi na serce Boskiego, które nie bije tak jak u zdrowego królika (Boski ma pogrubioną prawą komorę serca i związane z tym problemy z układem krążenia). Dzięki odpowiednio dobranej narkozie, Boski został wykastrowany. Dzisiaj czuje się tak, jakby wczoraj nic się nie wydarzyło.

IMG_9246.JPG

Mamy nadzieję, że Boski będzie teraz spokojniejszy, co z uwagi na jego serce jest bardzo ważne.

IMG_9248.JPG IMG_9250.JPG

Duszek był wczoraj na kontroli. Osłuchowo bez zmian, czyli szmery słyszalne są po lewej stronie. Poza tym Duszek ma lekko tkliwą tchawicę. Zęby bez zmian – nie wyglądają idealnie, ale nie wymagają korekty. Duszek utrzymuje prawidłową wagę i jak zawsze dopisuje mu bardzo dobry humor. Kontynuujemy leczenie, wracamy też do podawania witaminy a + e. Za 1,5 miesiąca wykonamy u Duszka nowe zdjęcie RTG, aby sprawdzić czy ropień się zmienił.

IMG_9290.JPG IMG_9292.JPG IMG_9289.JPG

Wykonany u Gburka zdjęcie RTG przyniosło dobre wiadomości. W tej chwili nie jest konieczne usuwanie zębów trzonowych. Ropień umiejscowiony w tkankach miękkich postaramy się zlikwidować przy pomocy antybiotykoterapii/ przy zastosowaniu penicyliny. Dodatkowo kontynuujemy podawanie ornipuralu i chitofosu. Za kilka tygodni Gburka czeka kontrolne badanie krwi.

IMG_9259.JPG IMG_9265.JPG IMG_9271.JPG

Mgiełka ma anemię, wynikającą z niedożywienia. Poza tym podwyższone wskaźniki wątrobowe (aspat, bilirubinę) oraz mocznik, który w tym przypadku najprawdopodobniej również wskazuje na problem z wątrobą/ przy podwyższonej kreatyninie należałoby go łączyć z nerkami, ale u Mgiełki kreatynina mieści się w granicach normy. Poza tym w przyszłości Mgiełkę czeka zabieg korekty zębów, najprawdopodobniej połączony z usunięciem przynajmniej 2 przedtrzonowca po lewej stronie – to przerośnięte korzenie zębów są przyczyną problemów z okiem.

IMG_9276.JPG

W ramach leczenia Mgiełka będzie otrzymywać żelazo, wit. B12 oraz ornipural.

IMG_9283.JPG IMG_9287.JPG

Mufasa pojechał wczoraj na kontrolę, ponieważ trochę schudł. Jego zachowanie nie zmieniło się jednak w żadnym zakresie. Serce Mufasy bije wolniej niż zdrowego, młodego królika, poza tym ma bardzo duży apetyt, jest aktywny i odrobinę nieporadny – trudno się temu jednak dziwić, biorąc pod uwagę jego wiek i wynikające z niego problemy zdrowotne. Korzenie zębów trzonowych Mufasy na RTG wyglądają dość dobrze – kiedy Mufasa do nas przyjechał, miał wytrzeszcz oczu oraz widoczną trzecią powiekę w lewym i prawym oku, teraz jego oczy wyglądają znacznie lepiej.

IMG_9315.JPG

Mufasa jest  seniorem, który wymaga szczególnej uwagi, a przy tym wszystkim niezmiennie wywołuje uśmiech na naszych twarzach.

IMG_9302.JPG IMG_9303.JPG IMG_9308.JPG

W tej chwili musimy przede wszystkim obserwować, czy nie traci wagi.

Stan Petitki jest zadowalający. Po wszystkich kryzysach, które przeżyła w ciągu ostatniego 1,5 roku, obecnie czuje się naprawdę dobrze. Sporadycznie kicha, ale katar nie jest ropny. Płuca i oskrzela są czyste. Lewe oko Petitki łzawi, ale udało się je uratować. Petitka utrzymuje również dobrą wagę – 1,1 kg. W najgorszym momencie ważyła niecałe 80 dag i była bardzo wychudzona.

IMG_9293.JPG

Petitka otrzymuje mydocalm. Nadal utrzymuje się jednak u niej dość znaczny skręt czyi, który nie utrudnia jej jednak znacznie funkcjonowania. Petitka nie trafi równowagi, potrafi też przybierać wyluzowane pozy podczas snu.

IMG_9295.JPG

Wyniki krwi Łasucha poprawiły się, jednak z uwagi na utrzymujący się zbyt wysoki potas oraz sód, do leków Łasucha (obok enarenalu) dołączy magnez.

U Krety korzenie zębów trzonowych nie są przerośnięte. Problem stanowią tylko korony zębów, które rosną krzywo i w związku z tym wymagają regularnych kontroli.

Korzenie zębów Sarabi zrastają się i dochodzą do blaszki żuchwy. Podsumowując, wyglądają bardzo źle i mogą stanowić w przyszłości duży problem – już teraz u Sarabi widoczny jest wytrzesz oczu. Być może w przyszłości Sarabi czeka zabieg usunięcia części zębów, ale póki co nie bierzemy tego pod uwagę. Będziemy po prostu obserwować Sarabi i regularnie sprawdzać stan jej uzębienia.

Sarabi czuje się w tej chwili bardzo dobrze. I oby tak było jak najdłużej. Nadal podajemy jej ornipural oraz chitofos. Za kilka tygodni powtórzymy badanie krwi.

W przyszłym tygodniu zabierzemy Sarabi na kontrolę.

Poza tym sytuacja zdrowotna naszych podopiecznych bez zmian.

DSC06977.JPG DSC06983.JPG DSC07006.JPG DSC07020.JPG DSC07027.JPG DSC07074.JPG DSC07050.JPG DSC07078.JPG DSC07113.JPG

Ksenia z Fasolką

DSC07126.JPG

Alicja z Mufasą

IMG_9334.JPG

Response code is 404

Mgiełka

DSC07089.JPG DSC07107.JPG DSC07101.JPG DSC07096.JPG DSC07092.JPG

I jeszcze kilka zdjęć z czwartku

DSC06891.JPG DSC06898.JPG DSC06907.JPG DSC06913.JPG DSC06958.JPG DSC06968.JPG DSC06950.JPG

Response code is 404

cdn. jutro

Brak komentarzy

Napisz komentarz

*