Fotograficznie, Z życia Azylu

Sobota (17.01.2015 r.)

17 stycznia 2015

Rineja była z nami od sierpnia 2014 r. Udało nam się podarować jej kilka miesięcy życia. Najpierw w Azylu, a w ostatnich tygodniach u Moniki i Adriana. Dzisiaj odeszła…

Sekcja zwłok potwierdziła nasze obawy, podyktowane doświadczeniami z królikami, które ogromnym wysiłkiem udało się wyciągnąć z myxomatozy. Całe płuca Rinei, tak jak Lebiodki, a wcześniej Lubczyka były zajęte ropą. Już nic nie mogliśmy zrobić. To, że Rineja tak długo była w świetnej formie to mały cud.

DSC08823.JPG DSC08825.JPG DSC08882.JPG DSC08900.JPG DSC08913.JPG

Monika & Adrian : *

Brata Adamsa odnowił się katar, który pojawiał się u niego w zeszłym roku (to była przypadłość członkowie Rodziny Adamsów). Wchodzimy z marbocylem dwa razy dziennie.

IMG_4866.JPG

Fasolka ma za sobą pierwszą kroplówkę. Tak jak wspominałam wczoraj Fasolka będzie otrzymywać chitofos – być może już przewlekle i enrocin – przez 14 dni, a także leki na wątrobę. Zobaczymy jak Fasolka zareaguje na leczenie.

IMG_4813.JPG IMG_4818.JPG IMG_4823.JPG

Inari zaliczyła kontrolę u doc bez większych problemów. Badanie kontrolne nie wykazało żadnych odchyleń od normy. Encephalitozoonoza nie postępuje – Inari jest królikiem niewidomym, e.c. zniszczyła jej wzrok. Wkrótce wykonamy u Inari badanie kontrolne krwi.

IMG_4850.JPG

Irokez po kastracji czuje się dobrze, ale jest spokojniejszy – dlatego pojechał dzisiaj na kontrolę. Być może już wpada w fazę wyciszenia po zabiegu, ale wolałam się upewnić, że wszystko jest w porządku.

IMG_4833.JPG

Kreta ma za sobą korektę zębów. Niestety jej zęby krzywo rosną, a jeden zadzior wbijał się w policzek. Poza tym Kretę czeka wkrótce badanie krwi. Ostatnio pije zbyt dużo wody, poza tym słabo zareagowała na premedykację, dlatego musimy to sprawdzić.

IMG_4901.JPG

I taka mała dygresja (podczas wizyt u doc lubimy poruszać ciekawe kwestie, a doc tłumaczy pewne rzeczy w sposób działający na wyobraźnię). Jedząc granulat, królik nie ściera zębów – zęby tylko miażdżą granulat, wskutek czego odpadają blaszki zębowe, a to nie zapobiega powstawaniu ostrych zadziorów, które następnie wbijają się w policzki czy w język. Oczywiście u wielu królików – jak chociażby u Krety jest to kwestia wady genetycznej, niezależnej od prawidłowego żywienia królika, ale do bólu będziemy pisać o tym, że siano to podstawa wyżywienia królika. Jedząc siano i zioła, królik ściera zęby, a siano i zioła są dla królika pokarmem pełnowartościowym. Zaznaczam, że sytuacja inaczej wygląda w przypadku królików chorych, które z uwagi na niedowagę muszą jeść odpowiednio zbilansowane karmy ratunkowe – dlatego też rodicare basic/instant są elementem diety wielu królików z Azylu.

Muszkieterowie bez większych zmian. W pon. zabieram chłopaków do doc – nasze plany wobec Muszkieterów ujawnimy w pon. wieczorem. Z ciekawostek u Atosa ujawniła się już wada siekaczy. Dzisiaj doc musiał je podciąć. Aramis wciąż jest najspokojniejszym z braci.

IMG_4903.JPG IMG_4906.JPG IMG_4908.JPG IMG_4915.JPG IMG_4919.JPG

Niezapominajka wciąż ma katar, ale w tej chwili dwustronny, a nie tylko po lewej stronie j. nosowej. Póki co wstrzymujemy się z zabiegiem usunięcia zęba, który na rtg nie wygląda najlepiej. Najpierw zastosujemy u Niezapominajki antybiotykoterapię i powtórzymy jej badanie krwi. Niezależnie od tego za jakiś czas Niezapominajkę czeka jednak korekta zębów policzkowych, które rosną krzywo. Poza tym Niezapominajka jest w dobrej formie.

IMG_4885.JPG

Pierrot ma bardzo słabe kości i znowu doszło u niego do złamania, a w zasadzie odpęknięcia kości – lewej łapy, ale w innym miejscu niż ostatnio. Podajemy ossopan dwa razy dziennie i niestety ograniczamy przestrzeń Pierrota do bardzo małej klatki.

IMG_4897.JPG

Pocieszka wciąż nie robi bobków i nie ma apetytu, ale zwalczyliśmy już biegunkę – w jelitach nie ma gazów, Pocieszka nie ma również problemów z żołądkiem. Musi po prostu zacząć jeść, a brak apetytu jest najprawdopodobniej związany z problemami z wątrobą. Dodatkowo dzisiaj zauważyliśmy, że u Pocieszki między zmianami wyczuwalna jest stosunkowo mała zmiana i z całą pewnością nie jest to tłuszcza. Może to był odczyn po podawaniu synuloxu, ale niekoniecznie. Jeśli w pon. będziemy mieli wątpliwości co do jej charakteru, doc wytnie ją, aby wysłać do badania histopatologicznego. Póki co karmimy Pocieszkę, otrzymuje też wlewy dożylne.

IMG_4839.JPG

Rypsik ma mocniejszy katar – kilka tygodni temu, kiedy jeszcze nie było u niego żadnej wydzieliny, okazało się, że ma gronkowca złocistego. Teraz katar jest silniejszy, dlatego wchodzimy z gentamycyną 2 razy dziennie.

IMG_4874.JPG

Stokrotka bez większych zmian. Na szczęście przytyła 15 dag, chociaż wciąż jest dramatycznie chuda. Podajemy dożylne kroplówki, leki i czekamy na poprawę jej stanu zdrowia. Dzisiaj otrzyma drugą dawkę retacritu. W przyszłym tyg. powtórzymy u niej badanie krwi.

IMG_4825.JPG

O wynikach krwi Dymki, Fajtera i Mefisto – jutro.

IMG_4805.JPG IMG_4841.JPG IMG_4854.JPG IMG_4875.JPG IMG_4880.JPG IMG_4893.JPG

5 komentarzy

 • Odpowiedź Vanessa H 18 stycznia 2015 at 17:51

  I’m so sad about Rineia ! 🙁 I had been rooting that Rineia would pull through. 🙁

  I’m also surprised to read unless my translation is bad that Inari is blind from EC? Oh my gosh that is horrible. 🙁 My Brooke now has Glaucoma
  and it’s been a pain taking her to the Eye Doctors for the tests to make certain it’s stable.

  Pocieszka I hope gets better with the others and Krete looks so cute in the photo!

  Hang in there and keep up the good fight with these guys that are sick. I wish I knew how to give Sub Q fluids. I’m terrified to deal with needles!

  Vanessa

  • Odpowiedź Vanessa H 18 stycznia 2015 at 17:54

   Forgot to add that I hope Fasolka pulls through also!

   Vanessa

 • Odpowiedź Emi 18 stycznia 2015 at 01:20

  Rineja – kicaj sobie szczęśliwie po zielonych polach za TM [*]

  Rypsik – zdrowiej szybko, bo nowy DS na Ciebie cały czas czeka :*

  Pozostałe uszatki także szybko wracajcie do zdrowia 🙂

 • Odpowiedź Dorota 17 stycznia 2015 at 22:29

  Żegnaj WIELKA wojowniczko :'(. Kicaj zdrowa i szczęśliwa po bezkresnych łąkach za TM [*]
  Kiedy spotkasz tam naszą TUTKWI przekaż jej ,że wciąż za Nią bardzo tęsknimy .
  Najszczersze kondolencje dla opiekunów RINEJI -Moniki i Adriana 🙁

 • Odpowiedź Ola i Antek 17 stycznia 2015 at 21:04

  Rineja 🙁 kicaj szczęśliwa pięknoucha księżniczko (’)
  Fasolko i Stokrotko, walczcie choruski! Muszkieterowie są nieprzyzwoicie słodcy 🙂

 • Napisz komentarz

  *